szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Öt éve nem tapasztaltak a britek ekkora vihart, ami jelenleg is tombol az ország déli részén. A vihar már halálos áldozatokat is szedett, helyi beszámolók szerint már vasárnap hatalmas volt a szél ereje, a londoni tömegközlekedés nem állt le. Jelenleg süt a nap és erős szél fúj a fővárosban, a buszok túlterheltek a leállt vonatok miatt.

Mint megírtuk, hatalmas vihar tombol Nagy-Britannia déli részén, beleértve a fővárost, Londont is. Utoljára 1987-ben volt ilyen, óránként 159 kilométeres szelet mértek hajnalban. Londonban 90-110 kilométer/órás szél tombolt reggel.

A Sky News hétfő reggeli jelentése szerint Dél-Angliában 220 ezer háztartás maradt áram nélkül, többen meghaltak

Boris Johnson londoni polgármester összehívta a biztonsági szolgálatokat, Nick Clegg miniszterelnök-helyettes pedig lemondta a szokásos havi sajtótájékoztatóját, mivel egy daru dőlt kormányépületre.

Daru dőlt a kormányépületre
AFP / Ben Stansall

Lassan továbbvonul

Ha élőben követné a londoni vihart, kattintson ide. A felvétel egy a King's Cross állomás közelében lévő épület 16. emeletéről készül.

A brit meteorológiai intézet napok óta figyeli az Atlanti-óceán felől érkező, az Egyesült Államok keleti partvidéke előtt kialakult, rendkívül intenzív alacsony nyomású zónát, amelyet a magas légköri nagysebességű széláramlás hajtott át az óceánon. A vihar hétfő délelőtt tetőzhet, és hat-kilenc óra alatt 20-40 milliméter csapadék hullhat az érintett térségekben.

Londonban nem elég a hajlakk
AFP / Andrew Cowie

(Ha a Ön Nagy-Britanniában van, írja meg, mit tapasztal a viharból az ugyelet@hvg.hu címre.)

Orkánerejű szél, puffanás

Londonban élő olvasóink szerint a metrók és a buszok járnak, egyik olvasónk kora reggel arról számolt be, hogy reggel az ablakon kinézve azt látta, hogy az orkánerejű szél tetőmagasságban forgatta a leveleket. Egy másik olvasónk egy hatalmas puffanásra ébredt, mintha egy tégla csapódott volna az ablakának.

Helyi idő szerint háromnegyed kilenckor egy olvasónk arról számolt be, hogy Londonban süt a nap és ugyan erős a szél, de nincs pánik. A helyi televíziók kiemelten foglalkoznak az időjárással. Az előrejelzések szerint a fővárosban 8-12 óra között lesz a legerősebb a szél, 16 fok várható.

"Kicsit apokaliptikus hangulat"

olvasói fotó

A helyi hangulatra jellemző, hogy sokan próbálnak meg olyan fotókat készíteni, ami alátámasztja a nagy viharról szóló híreket, és azt a tényt, hogy több vonatjárat is kiesett.

Egy Londonban élő olvasónk azt írta, kalandosan sikerült beérnie a munkahelyére: a buszok csak kiszállni engedték az embereket, de nem vették fel a megállóban várakozó utasokat. Több metróállomás le van zárva, emberek várakoznak a rácsozott kapuk előtt. Mivel vonatközlekedés akadozik, a helyi "HÉV" pedig nem jár, sokan buszokkal próbálnak bejutni munkahelyükre, így viszont a buszjáratok túlterheltek. A hangulat olvasónk szerint " kicsit apokaliptikus", hatalmas tömegek várakoznak egyes lezárt állomások előtt.

"Csak rajtam volt sapka"

Egy Londonban céges kiküldetésen lévő olvasónk azt írta: az összes brit hírműsorban az időjárásról számolnak be egész nap, a Temzéhez közeli lakásokba pedig bedobtak egy papírt, hogy "senki ne hagyjon az erkélyeken semmi bútort, mert elviszi a szél és rádobhatja a gyalogosokra az utcán". Arra is figyelmeztettek, hogy a parkolót valószínűleg el fogja önteni a víz, nem érdemes odaállni.

A tömegközlekedéssel kapcsolatban azt írta: "az egész profin van szervezve, látszik, hogy készültek, egy átlagos hétfő reggel itt amúgy is káosz, a vihar ahhoz képest már nem sokat tud rátenni". "Ugyanannyi ember van az utcán a városban, bár erős a szél és kicsit esik is, egyáltalán nem tűnik úgy, mintha zavarná őket. Az mindent elmond, hogy csak rajtam volt sapka és maximum egy-két másik embernél esernyő" - írta olvasónk, hozzátéve: az iroda, ahol dolgozik, viszont szinte teljesen üres, mivel a vonatok egyáltalán nem járnak.

A lombot mindig összegyűjtik, most szétfújta a szél
olvasónk képe

Szintén helyi beszámolók szerint már vasárnap délután olyan erős volt a szél, hogy szinte feldöntötte a járókelőket Londonban.

"Greenwich-ben lakom és a központba járkálok be dolgozni. A vonatok nem indultak reggel, de hozzá kell tenni, hogy ezek a vonatok akkor is kidőlnek, ha leesik fél centi hó, vagy esik az eső és véletlenül 0 fok alá zuhan 1-2 fokkal a hőmérséklet" - írja egy másik olvasónk.

"A metró egy normál reggelen zsúfoltabb. Az idő egyébként csodálatos, süt a nap és kellemes szél fújdogál" - tette hozzá.

Akadozik a közlekedés

A Londont Brüsszellel és Párizzsal, illetve több köztes célállomással összekötő, óránként 300 kilométeres sebességgel közlekedő Eurostar szuperexpresszek nem indultak el hétfő reggel 7 óra előtt. A forgalom kora délelőtt megindult, de a cég azt közölte, hogy továbbra is késések várhatók a pálya brit szakaszán elrendelt sebességkorlátozás miatt.

London 400 kilométeres, 12 fővonalból álló metróhálózatán - amely jelentős részben felszíni gyorsvasútként közlekedik - hat vonalon állt le, illetve akadozott a közlekedés a hétfő reggeli csúcsforgalomban a sínekre dőlt fák, a szélvihar által a pályára hordott törmelék miatt.

Kidőlt fák, üres vonatok

Anglia déli felében gyakorlatilag leállt a vasútközlekedés is, így több százezren nem tudtak eljutni munkahelyükre hétfőn. Egyes vonalakon a pályák állapotának felmérésére kiküldött üres szerelvények is kidőlt fáknak ütköztek. 

olvasónk képe

Londonban és a déli országrész kiterjedt térségeiben a közúti közlekedést is számtalan kidőlt fa akadályozta. A fővárosban több helyen épületállványok dőltek össze, gépkocsikat megrongálva.

Az energiaszolgáltatókat képviselő szervezet, a UK Energy Networks hétfő délelőtti közlése szerint a vihar által leszaggatott vezetékek miatt több mint 260 ezer háztartás maradt áram nélkül a déli országrészben.

Az első budapesti járatok le tudtak szállni

A hétfő reggeli járatok elindultak Budapestről Londonba, csak az egyik gép szállt fel egyórás késéssel - közölte Kurucz László, a Budapest Airport (BA) szóvivőhelyettese az MTI-vel annak kapcsán, hogy Nagy-Britannia déli harmadában súlyos fennakadásokat okozott az utóbbi évek legnagyobb vihara. A két kora reggeli gép menetrend szerint elindult Budapestről Londonba. A British Airways 8 óra 15 perces járata egy órával később szállt fel a Liszt Ferenc-repülőtérről, a gép a London nyugati határában fekvő Heathrow-ra megy.

A jelenlegi információk szerint a légitársaság délutáni gépe várhatóan egyórás késéssel érkezik majd Budapestre, de a járat pontos menetrendjét még nem tette közzé a British Airways - mondta el a szóvivőhelyettes. Budapestről négy légitársaság közlekedik London négy repülőterére, hétfőn a menetrend szerint összesen tíz járat indul a Liszt Ferenc-reptérről.

Nem a brit időjárással, hanem egyéb forgalmi okokkal van összefüggésben, hogy a WizzAir 2205-ös járata várhatóan három és fél órás késéssel, délután indul majd Budapestről, illetve este is ugyanennyi késéssel érkezik vissza Londonból - közölte a szóvivőhelyettes. Kurucz László felhívta a figyelmet: további késésekről, illetve járattörlésekről egyelőre nincsenek információk, de elképzelhető, hogy lesznek változások. Ezért kérik az utasokat, hogy tájékozódjanak a menetrendről a www.bud.hu honlapon, illetve a légitársaságoknál.

London öt nagy nemzetközi repülőtere közül négyet - Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton - hétfőn nem lehetett vonattal megközelíteni, mert a vasúttársaságok nem indították el a szerelvényeket a pályára hordott törmelék és a kidőlt fák miatt. A londoni városhatáron belül fekvő ötödik repülőtér, a City busszal elérhető volt, de ennek a légikikötőnek a forgalmában is fennakadások voltak.

Késéssel közlekedett a Wizz Air London-Debrecen járata

A Nagy-Britannia déli részét hétfőn elért vihar miatt több mint egyórás késéssel érkezett a debreceni repülőtérre a Wizz Air légitársaság londoni járata, amely csaknem másfél órás csúszással indult vissza - mondta Gulyás Péter, a légikikötő forgalmi igazgatója az MTI érdeklődésére. Közlése szerint a gép reggel Szófiából repült London-Lutonba, ahol a vihar miatt várakoznia kellett, és ez okozott késést. A gép a debreceni repülőtérről 1 óra 20 perces késéssel szállt fel Londonba.

Régen volt ekkora vihar

A hétfőihez hasonló erejű vihar legalább öt éve nem sújtotta Nagy-Britanniát. Az ítéletidő azonban valószínűleg nem okozott olyan mértékű pusztítást, amilyet az utóbbi három évszázad legnagyobb nagy-britanniai szélvihara hagyott maga után. Az azóta is csak Nagy Viharnak nevezett természeti csapás 1987. október 16-ának hajnalán tört rá Nagy-Britanniára az Atlanti-óceánról, 180-200 kilométeres széllökésekkel.

AFP / Leon Neal

Abban a viharban 18-an meghaltak, 15 millió fa kidőlt, és több százezer ház tetejét szakította le az orkán. A 26 évvel ezelőtti időjárási katasztrófa - amelyhez mérhetőt 1703 óta nem élt át az ország - egymilliárd font (mai árfolyamon több mint 340 milliárd forint) kárt okozott, és egyes térségekben, amelyeket azelőtt sűrű erdőségek borítottak, azóta is széles tisztások jelzik maradandó nyomait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!