szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Lavrov új kormányt és alkotmányt akarhat

A BBC moszkvai tudósítója szerint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a szerdai párizsi találkozón új ukrán koalíciós kormány alakítását és alkotmányos változásokat fog javasolni. Az értesülés szerint Oroszország azt szeretné, ha egy új alkotmány jobban figyelembe venné az ország régióinak érdekeit, és ezzel biztosíthatnák az orosz befolyást az ukrán keleti régiókban.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
15 16 17 18 19
53

Mégsem rúgták ki az orosz beavatkozást kritizáló professzort?

Cáfolta a moszkvai egyetem rektora az ukrajnai orosz beavatkozást kritizáló professzor kirúgását – írja az Interfax hírügynökség.

Az orosz védelmi miniszter nem tudja, hogy kerültek orosz páncélosok a krími fegyveresekhez

Az orosz védelmi miniszter, Szergej Sojgu azt mondta, nem tudják, hogy a Krímben lévő fegyveres "helyi önvédelmi erők" hogyan jutottak hozzá olyan páncélos katonai járművekhez, mint amilyeneket az orosz hadsereg is használ.

A miniszter provokációnak nevezte az olyan videókat, amelyeken a Krímben egyenruhás katonák azt mondják magukról, hogy oroszok.

Banditaként körözi Janukovicsot a kanadai ukrán konzulátus

„Élve vagy halva” akarják kézre keríteni az ukránok Viktor Janukovics megbuktatott elnököt, hogy letartóztathassák és börtönbe csukhassák emberiesség elleni bűncselekmények miatt. Várjuk az információkat a világ minden pontjáról az említett banditával kapcsolatban – írják abban a felhívásban, amelyet Ukrajna torontói konzulátusának oldalára tettek fel, Janukovics fekete-fehér fotójával együtt.

Kijev és Berlin is nagyon elbaltázta

Az új ukrán vezetés "végzetes hibái" és a német külpolitika "katasztrofális" teljesítménye is hozzájárult a krími válsághoz a Spiegel Online német hírportál értékelése szerint. Azt írják, Kijevnek le kellett volna fegyvereznie a milíciákat, az egységkormányba pedig az orosz kisebbséget kellett volna bevenni a nacionalisták helyett. Nagy hiba, hogy ezt a nyugati tárgyalópartnerek nem kérték számon az új ukrán vezetésen.

Az új ukrán kormányfő decentralizálna

Az új ukrán kormány elsőrendű feladata decentralizálni az elmúlt négy év alatt Kijevben központosított hatalmat, és több önrendelkezési jogot biztosítani a régióknak – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök a szerdai kormányülést megnyitó beszédében.

Moszkva az Európa Tanácshoz fordul az ukrán parlament miatt

Moszkva az Európa Tanács (ET) Velencei Bizottságához fordult, kezdeményezve az ukrán parlament döntéseinek törvényességi vizsgálatát – jelentette be szerdán az orosz duma elnöke.

Putyint valaki félrevezette

Teljes képtelenségnek tartja a lengyel vezetés Vlagyimir Putyin azon szövegét, hogy a Majdan téri erőszakos tüntetőket Lengyelországban képezték ki, ez csakis azt a célt szolgálhatja, hogy ellentétet szítson Varsó és szövetségesei között.

Lavrov: Oroszország nem tud parancsolni a krími helyi önvédelmi erőknek

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Madridból távozva közölte, Ukrajnában puccsot hajtottak végre, a legitim elnököt pedig megdöntötték. Hozzátette, Ukrajnát természetesen Oroszország prioritásként kezeli, mert a konfliktus szerinte fertőző lehet. A külügyminiszter megjegyezte, hogy a Nyugat rossz példát mutatott, mert olyan tüntetőket támogatott, akik az alkotmány megsértésével szereztek hatalmat.

Lavrov azt mondta, a fekete-tengeri orosz flotta tett néhány intézkedést, hogy megakadályozza a vérontást a Krímben, de az orosz külügyminiszter közölte, hogy Oroszország nem tudja visszarendelni a krími "önvédelmi" egységeket a bázisukra, mert szerinte azok nem orosz katonák, hanem helyi erők.

Külföldi megfigyelők behívásáról Lavrov azt mondta, ezt az ukrán és a krími hatóságoknak kell eldöntenie.

1
15 16 17 18 19
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!