szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Timosenko mégsem megy Moszkvába

Cáfolta az ukrán Haza (Batykivscsina) párt, hogy vezetője, Julija Timosenko hétfőn Moszkvába készülne tárgyalni az ukrán válságról, amiről előzőleg egy ukrán civil szervezet számolt be. A párt honlapján szombaton nyilvánosságra hozott közleményében tudatta, hogy a pártvezető az ukrán parlamentben a kormány, valamint kormány- és ellenzéki pártok képviselőivel tárgyal a súlyos ukrajnai politikai helyzet rendezéséről. Timosenko állítólagos moszkvai látogatásáról előzőleg az UNN ukrán hírügynökség számolt be Pavlo Nuszra, a Nemzeti Megmentési Civil Bizottság civil szervezet elnökére hivatkozva.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
39 40 41 42 43
53

Két orosz hadihajó érkezett a Szevasztopoli öbölbe

Két orosz tengeralattjáró-elhárító hadihajó jelent meg az Ukrajnához tartozó Szevasztopol partjai előtt, ami sérti a fekete-tengeri orosz hadiflotta fő támaszpontjának bérletére vonatkozó orosz-ukrán szerződést - közölték katonai források szombaton az Interfax hírügynökséggel. A források szerint az említett orosz hadihajókat egy Szevasztopoli öbölben látták.

Cameron már felhívta Putyint

"Semmilyen ürüggyel nem lenne igazolható" egy külső katonai beavatkozás Ukrajnában - közölte szombat esti nyilatkozatában David Cameron brit kormányfő. A Downing Street által nyilvánosságra hozott közlemény szerint a brit kormány véleményét Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is tolmácsolta telefonon. A brit miniszterelnök szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének összehívását Nagy-Britannia kérte, tekintettel a kibontakozóban lévő ukrajnai fejlemények súlyosságára. Cameron közölte: mindenkinek gondosan mérlegelnie kell, hogy mit cselekszik, és nem a feszültség eszkalálódásáért, hanem enyhítéséért kell dolgozni. "A világ figyel" - hangsúlyozta szombati állásfoglalásában a brit miniszterelnök.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülése

Riadókészültségben az ukrán haderő

Elrendelte az ukrán haderő riadókészültségbe helyezését szombaton Olekszandr Turcsinov, az ország ideiglenes elnöke. Turcsinov ezt az ukrán néphez intézett televíziós beszédében jelentette be.

Ashton is sajnálkozik az orosz dötés miatt

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szombat este felszólította Oroszországot, hogy ne éljen a csapatküldésre vonatkozó felhatalmazással, hanem "békés úton képviselje nézeteit". "Ukrajna egységét, szuverennitását és területi sérthetetlenségét mindenkor tiszteletben kell tartania valamennyi félnek" - tette hozzá. Sajnálatának adott hangot az orosz parlamenti felhatalmazás miatt és a feszültség "elfogadhatatlan kiéleződésének" nevezte azt.

Merkel: meg kell óvni Ukrajna területi épségét

"Ezekben a napokban természetesen mindent meg kell tennünk, hogy megóvjuk Ukrajna területi épségét" - hangsúlyozta Berlinben Angela Merkel, aki aggodalmát fejezte ki a krími helyzet miatt. A kancellár szombat délután telefonon beszélt Arszenyij Jacenyuk ukrán kormányfővel - közölte egy német kormányszóvivő, aki a megbeszélés tartalmáról nem árult el részleteket.

Mozgolódnak az ukrán radikálisok is

Sürgős mozgósításra szólította fel minden helyi szervezetét szombaton a Jobboldali Szektor (PSZ) nevű ukrán szélsőséges tömörülés központi stábja, válaszul arra, hogy az orosz felsőház jóváhagyta az orosz fegyveres erők ukrajnai bevetését. A szervezet vezetője, Dmitro Jaros a Vkontaktye közösségi oldalon felszólította az orosz hatóságok által leginkább keresett csecsen hadurat, Doku Umarovot, hogy lépjen fel Oroszország ellen. Felhívásában a Jobboldali Szektor az orosz birodalom szétzúzását ígéri, egyúttal tevékenységük fokozására szólítja fel a kaukázusi lázadókat és "Oroszország felszabadító mozgalmait".

Fotó: blokád alatt az ukrán határőrség laktanyája

Blokád alatt az ukrán határőrök laktanyája

Krím - lefegyverezték a Kijevhez hű egységeket

"A Krímben nem maradt olyan harcképes ukrán katonai erő, amely kész lenne végrehajtani a kijevi kormány utasításait - jelentette be szombaton Rusztam Tyemirgalijev, az Ukrajnához tartozó autonóm köztársaság miniszterelnök-helyettese. "Az itt állomásozó egységek egy részét lefegyvereztük, és a népi önvédelmi alakulatok ellenőrzése alá helyeztük. Az ukrán hadsereg több egysége viszont átállt a nép oldalára, és az önvédelmi erőkkel közösen védelmezi a polgári lakosságot" - idézte a politikus a moszkvai Eho Moszkvi nevű független rádióállomás. Az ukrán hadsereg Krímben állomásozó egységeinek lefegyverzéséről szóló híreket más forrásokból nem erősítették meg.

Gyurcsány ma egyetért a 2008-as Orbánnal

"Döbbenetes a hasonlatosság 1956 Magyarországa, 1968 Csehszlovákiája, 2008 Grúziája és 2014 Ukrajnája között" - írja Orbán Viktornak címzett nyílt levelében Gyurcsány Ferenc korábbi miniszterelnök, a DK elnöke. Gyurcsánynak az ukrajnai válság miatt eszébe jutottak Orbán 2008-ban, a grúziai háború idején mondott szavai, és egyet is ért zokkal. "2008-ban, az orosz-grúz háború idején Ön rendkívül éles hangon ítélte el az orosz agressziót. A mostani ukrajnai események tökéletesen alátámasztják az Ön 2008-ban hangoztatott nézeteit" - írja Gyurcsány, aki arra kéri a kormányfőt, "álljon el ördögien veszélyes tervétől", vagyis mondja fel a Paksi atomerőmű bővítéséről kötött szerződést. "Kérem, gondolja át még egyszer, szabad-e Magyarország energetikai jövőjét ahhoz az Oroszországhoz kötni, amely külpolitikai céljai elérése érdekében nem csupán a gazdasági nyomásgyakorlástól, hanem a katonai erő alkalmazásától sem riad vissza" - írta a DK elnöke.

1
39 40 41 42 43
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!