szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bevonultak az ukrán katonák kedden délután a kelet-ukrajnai Szlovjanszkba, ahol oroszbarát fegyveresek napok óta kezükben tartják a hivatalokat. A szomszédos Kramatorszk katonai repülőterén lövések dördültek el, és a hírek szerint több kormányellenes tüntető meghalt. Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvezető államfő kedden jelentette be, hogy megkezdődött a terrorellenes akció Kelet-Ukrajknában. Az oroszok állítják, hogy semmi közük a kelet-ukrajnai eseményekhez, bár az orosz miniszterelnök polgárháborút emlegetett. Tudósításunk percről percre.

Most érkezett

Egyelőre nem jött hír újabb rohamról Ukrajnából

Nem érkezett hír újabb összecsapásról késő este Ukrajnából, ahol kedden megkezdődött a terrorellenes hadművelet az ország keleti részén. Percről percre tudósításunkat egyelőre zárjuk, ha újabb fontos események történnek Kelet-Ukrajnában, igyekszünk azokat ismét részletesen követni.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Putyin felhívta Ban Ki Munt

Az orosz államfő azt várja az ENSZ-től, hogy a világszervezet ítélje el a kijevi hatalom szerinte alkotmányellenes kelet-ukrajnai lépéseit – közölte Vlagyimir Putyin telefonon Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral. A hívást a Kreml szerint az orosz elnök kezdeményezte.

Obamáék nem akarnak fegyvereket adni Ukrajnának

Az Egyesült Államok egyetért az oroszbarát szakadárok ellen indított ukrán katonai akcióval – közölte a Fehér Ház szóvivője. Jay Carney szerint ez a fellépés nem a kívánt megoldás, de az ukrán kormánynak válaszolnia kellett a "tarthatatlan"  helyzetre. Washington ugyanakkor nem tervezi, hogy fegyvert szállítson Ukrajnának.

Az amerikai külügyminisztérium kedden Oroszország ellen újabb szankciókat helyezett kilátásba, de jelezte, hogy elrendelésük nem valószínű a csütörtökre tervezett genfi ukrán–orosz–amerikai–EU diplomáciai egyeztetés előtt.

Oroszország visszalőtt az EU-nak

Moszkva szerint az Európai Unió jobban tenné, ha nem büntetőintézkedésekkel riogatná Oroszországot, hanem az ukrán válság együttes megoldásának keresésére összpontosítana – olvasható az orosz külügyminisztérium keddi közleményében.

Moszkvában úgy vélik, hogy az EU külügyminiszteri tanácsa hétfőn Luxemburgban "a valóságtól elrugaszkodott" újabb állásfoglalást tett közzé az ukrajnai válsággal kapcsolatban, és ezzel azt bizonyították, hogy egyáltalán nem értik az Ukrajnában zajló folyamatokat. "Sőt, ami annál is rosszabb, hogy egyáltalán nem akarja megérteni és elismerni az okokat, amelyek a délkelet-ukrajnai országrész lakosságát vezérlik" – olvasható a közleményben.

Az uniós tagállamok külügyminiszterei ismét elítélték az Ukrajnával szembeni orosz agressziót, kiálltak Ukrajna területi egysége, függetlensége és szuverenitása mellett, ugyanerre szólították fel Moszkvát. Oroszország szerint az unió cinikusan viselkedik, mert teljesen figyelmen kívül hagyja az ukrán elnökválasztás jelöltjeinek megverését és megfélemlítését.

Olcsóbban szívesen venne orosz gázt Ukrajna

Ukrajna az április előtti, ezer köbméterenként 268,5 dolláros áron azonnal hajlandó lenne földgázt vásárolni Oroszországtól.

Hague: anyagi nehézségekre is hajlandóak a britek Ukrajnáért

Nagy-Britannia pénzügyi áldozatvállalásra is kész annak megakadályozásához, hogy Oroszország teljesen destabilizálja az ukrajnai helyzetet – mondta kedden a brit külügyminiszter. William Hague a BBC-nek adott nyilatkozatában jelezte: olyan ellenlépésekre is hajlandóak lennének Oroszországgal szemben, amelyeket a londoni City pénzügyi központja is megszenvedne az orosz cégekkel lebonyolított tranzakciók esetleges kiesése miatt.

Arra a kérdésre, hogy milyen orosz akciók adhatnának okot ilyen jellegű szankciókra, a miniszter úgy válaszolt: Oroszország "több különböző módon is dolgozik Ukrajna destabilizálásán", így nem lehet egyetlen olyan okot kijelölni, amely gazdasági szankciókat indokolna. Hozzátette: ha az ilyen ellenlépések indokolttá válnak, "azt tudni fogjuk".

Cseh elnök: lejáratnák az EU-t Ukrajna idő előtt csatlakozásával

Megfelelő politikai és gazdasági reformok nélkül elképzelhetetlen, hogy a következő néhány évben Ukrajna az Európai Unió tagjává váljon – nyilatkozta Milos Zeman cseh köztársasági elnök kedden a kelet-csehországi Hradec Královéban.

"Ukrajna idő előtti uniós csatlakozása az ukránok szemében lejáratná az EU-t, míg az uniós állampolgárok szemében Ukrajnát. A szükséges politikai és természetesen gazdasági reformok nélkül Ukrajna a következő néhány évben nem válhat az EU tagjává" – fogalmazott az államfő. Felhívta a figyelmet arra, hogy Csehország jóval felkészültebb volt a mai Ukrajnánál, mégis évekig tartott az uniós csatlakozása. Zeman úgy látja, hogy sem Csehország, sem az EU nem elég erősek ahhoz, hogy Ukrajnának segítséget nyújtsanak.

Az orosz gazdaság sebezhetőbb, mint gondolnák

A Nyugat és Oroszország között esetleg kialakuló, adok-kapok jellegű szankciós ütésváltásnak nem lennének nyertesei egyik oldalon sem, ám az orosz gazdaság gyaníthatóan sokkal sebezhetőbb lenne a keményebb nyugati szankcióktól, mint azt sokan gondolnák - vélekedtek keddi helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

Ukrán tábornok: orosz kémek szítják a feszültséget Kelet-Ukrajnában

"Likvidálni" fogják azokat az oroszbarát szeparatistákat, akik nem teszik le a fegyvert – ezt mondta kedden újságíróknak Kelet-Ukrajnában az ukrán biztonsági szolgálat második számú vezetője. Valerij Krutov tábornok, a szolgálat terrorellenes központjának vezetője, a Szlovjanszktól nagyjából negyven kilométerre északra lévő területen nyilatkozott. Úgy véli, hogy a kelet-ukrajnai eseményekben részt vevő, nem azonosított személyek tulajdonképpen az orosz katonai hírszerzés különleges alakulataihoz tartoznak, és nagy tapasztalatuk van a konfliktusok szításában.

Nagy pofont kapott a moszkvai tőzsde

Jelentős veszteséggel zártak kedden a vezető moszkvai tőzsdemutatók a Kelet-Ukrajnában kirobbant harci cselekmények hírére és azokra a várakozásokra, hogy kiszélesíthetik az Oroszország elleni nemzetközi szankciókat. A dollárban jegyzett részvények kereskedését tükröző RTS-index 3,14 százalékkal 1142,96 pontra gyengült, a likvidebb rubelkereskedésű MICEX-tőzsdemutató 2,52 százalékos csökkenéssel 1311,01 ponton fejezte be a napot.

Kedden valamennyi vezető részvény árfolyama csökkent, egyebek között a Gazprom 2,6 százalékkal, a Rosznyefty 3 százalékkal, a Lukoil 1,8 százalékkal, a Szberbank pedig 4 százalékkal gyengült.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!