Tetszett a cikk?

Az egyik legvéresebb nap volt a kedd Izrael és a Hamász gázai háborújában, miután száz palesztin és tíz izraeli katonai vesztette életét. Az egymás ellen harcoló felek eltökéltnek tűntek a harcok folytatására, az izraeli hátország egyként támogatja a palesztin támadó kapacitás teljes felszámolását – tapasztalta a HVG tudósítója a helyszínen.

Sűrű, nagy kiterjedésű fekete füst gomolygott a Gázai övezet északi része fölött kedden, miután a palesztin terület egyetlen erőművének egyik üzemanyag-tárolóját izraeli találat érte, jelezve, hogy a negyedik hetébe lépett izraeli-palesztin konfliktus a számos tűzszüneti kísérlet ellenére rendíthetetlenül tovább folytatódott. A fekete füstfelhőbe több helyen is fehér felszálló por keveredett, amelyet az izraeli tankok és harcjárművek kavartak fel.

De nemcsak láthatóak a heves harcok nyomai a határ két oldalán, folyamatosan hallhatók is a puskaropogások, az aknatámadások, a könnyű tüzérségi lövedékek becsapódásai. A Hamász rakétatámadásai miatt a szirénák is megszólaltak, ilyenkor az izraeli városokban, falvakban élőknek óvóhelyre, az autóban utazóknak egy közeli épület vagy fa oltalmába kell menekülnie, mint azt a HVG újságírója is tapasztalta.

AFP / Jack Guez

A Gázai övezetből legtöbbet támadott város a határtól 800 méterre lévő Szderot, a közeli dombokról „páholyból” követhetők a harcok. Miközben a média jelenléte erősen érezhető, a város utcái elnéptelenedtek. Annál nagyobb a nyüzsgés a város vaskos vasbeton-szerkezetekkel védett játszóházában, ahol a település gyerekei tölthetik idejüket. A város gyermekei nem játszhatnak kedvükre a tereken, mert riadó esetén 15 másodpercük van, hogy óvóhelyre fussanak – magyarázta Smoel Ohajon, a játszóház igazgatója. A hatalmas épületben ugrálóvárak, csocsóasztalok, tornatermek, számítógépek állnak rendelkezésre, és természetesen a megerősített menedékhelység is könnyen elérhető.  Kedden féltucatszor is riadóztattak, Szderot lakosságának közel kétharmada szenved valamilyen traumában a fenyegetettség okozta stressz miatt.

Hallásból ismerjük már, hogy milyen lövedéket lőttek ki, mitől kell félni, kell-e óvóhelyre futni – mondta a Gázai övezet északi határához szinte kőhajításnyira lévő Nativ Haaszara lakója, Ilah. A mosavban – szövetkezeti településen – a 700 fős lakosság tizede maradt, a többiek átmenetileg északabbra költöztek. A konfliktus elején előfordult, hogy egy nap húszor is megszólalt a sziréna – tette hozzá -, ezért a kisgyermekesek és az idősebbek távoztak főként.

Az igazi félelmet azonban az alagutak okozzák, amelyeket a Hamász a határ alatt ásott. Az utóbbi napokban a település közelében három alagutat is felfedeztek, amelyeken a szélsőséges fegyveresek meglepetésszerű támadásokat hajthatnak végre. A konfliktus alatt legalább ötször szivárogtak át a szélsőségesek, támadásaiknak több izraeli katona is áldozatul esett. Egyes adatok szerint 1600 alagút lehet a Gázai övezet és Izrael között, felszámolásuk még legalább két hetet vehet igénybe – mondták katonai források.

A mosavból látni a magas betonfalat a gázai határon, az utakat szögesdróttal megerősített kerítés védi. A látvány azért is fájdalmas – meséli Ilah -, mert emlékei szerint kislány korában nemcsak a 2005-ös egyoldalú izraeli kivonulás előtt még virágzó zsidó településekre látogattak rendszeresen, de a Gázában lévő piacra vagy éttermekbe is. Hasonló tapasztalatokról számolt be Nir Jiszrael faluban  a magyar ajkú Vass András is, aki 25 éve él a településen, és valamikor autóját még Gázában javíttatta.

AFP / Mohammed Abed

A határövezetben élők szinte fenntartás nélkül támogatják a katonai műveleteket, egészen addig, amíg az izraeli hadsereg fel nem számolja a Hamász katonai támadó képességét, a rakétakilövőket  és az alagutakat. Tel-Avivban és másfelé a hátország egyként kiáll Benjamin Netanjahu kormánya mellett, amit nemcsak az autókra, épületekre kitűzött izraeli zászlók jeleznek, hanem az éttermekre kitűzött feliratok, buzdítások. Annak ellenére, hogy az utóbbi hat év harmadik izraeli-gázai konfliktusa az eddigieknél jóval nagyobb veszteséget okozott: keddig félszáz izraeli, többségében katona vesztette életét.

Amit a frontvonal izraeli oldalán nem látni, az a több mint másfél millió gázai palesztin szenvedése. A gázai határtól az izraeli hadsereg által az övezetben kialakított ütköző zóna miatt a civil lakosság még inkább összetömörül, nem talál menedéket. Ráadásul izraeli források szerint a Hamász szándékosan nem engedi elmenekülni a polgárokat, élő pajzsként használva őket. A palesztin áldozatok száma már jóval meghaladja az ezret, köztük kétszáznál is több gyermek halt meg, ennél nem sokkal kevesebb azon terroristák száma, akiket Izrael – saját bevallása szerint – a konfliktus alatt likvidált.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!