szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyugat-afrikai Sierra Leonéban elkezdődött pénteken a háromnapos kijárási tilalom, amellyel az ebolajárványt próbálnák fékezni. Vasárnapig több mint 20 ezer önkéntes házról házra járva világosítja fel az embereket a vírusról, és igyekeznek felderíteni a fertőzött betegeket. Szappant is osztanak.

"Korlátoznunk kell minden állampolgár mozgási szabadságát, hogy elkerüljük a közvetlen testi érintkezést" – mondta Abdulay Baratay kormányszóvivő. Ernest Bai Koroma elnök korábban rádiós és televíziós beszédben magyarázta el, miért van szükség a kijárási tilalomra.

Szemtanúk szerint a főváros, Freetown utcái péntek reggel óta teljesen üresek, a biztonsági erők ellenőrzik a kijárási tilalom betartását.

Egy helyi megfigyelő arról tájékoztatta a BBC-t, hogy az elmúlt napokban az emberek megrohanták az üzleteket. Elsősorban élelmiszer- és az áramfejlesztéshez szükséges benzinkészleteiket töltötték fel.

Az önkéntes segítők négyfős csoportokban járják a házakat. Nemcsak felvilágosítják az embereket, hanem szappant is osztanak.

Szakértők kritikusan fogadták a hatósági intézkedést. Az Orvosok Határok Nélkül szervezet már napokkal korábban jelezte, hogy a segítőknek nagy tapasztalattal kell rendelkezniük, ha ilyen háztól házig kampánnyal akarják felderíteni a fertőzötteket. Ráadásul nincs elég ebolaközpont sem az esetleges betegek felvételéhez.

A járványban eddig már több mint 2600-an haltak meg Guineában, Libériában, Sierra Leonéban és Nigériában, és több mint 5300 fertőzöttet regisztráltak. A vírus testnedvek útján terjed.

Nyugat-Afrika sok részén az emberek továbbra sem hisznek a járvány létezésében. Az orvosok és egészségügyi hatóságok tanácstalanok, mert az emberek inkább a hagyományos törzsi gyógyítókban bíznak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!