szerző:
Tóth Ákos
Tetszett a cikk?

Állásajánlatot kapott Angela Merkel korábbi német kancellár az ENSZ főtitkárától. A feladat egy korábbi kormány- és államfőket tömörítő testület vezetése lett volna, Merkel azonban köszönettel elutasította António Guterres felkérését. A magyar kormány valószínűleg nem sajnálja a döntését.

Tanácsadói állást ajánlott Angela Merkel korábbi német kancellárnak António Guterres, az ENSZ portugál főtitkára – számolt be szerdán számos német sajtótermék a dpa-ra hivatkozva. A felkínált pozíció az úgynevezett globális közjavakért felelős tanácsadó testület vezetése. Ebben a szervezetben korábbi állam- és kormányfők kapnának helyet, és az egész emberiséget érintő ügyekkel foglalkoznának, például az ózonréteg elvékonyodásával, a repülés biztonságával és a globális kereskedelem szabályozásával.

Merkel szerda délben közölte hivatalosan, hogy nem vállalja a feladatot. ENSZ-es források eleve a visszautasításból indultak ki.

A most 67 éves Angela Merkel 16 év kancellárság után vonult vissza, a tavalyi választásokon már nem indult, posztját decemberben adta át a szociáldemokrata Olaf Scholznak. Korábban a jövőbeli terveit firtató kérdésre a kereszténydemokrata politikus azt válaszolta, még nem tudja mit fog csinálni, de most végre lesz ideje átgondolni, mi is érdekli igazán. „Talán megpróbálok valamit olvasni, majd becsukódnak a szemeim, mert fáradt vagyok, és alszom egy kicsit, aztán meglátjuk, hol bukkanok fel” – felelte újságírói kérdésre Merkel, mikor Washingtonban tavaly átvette díszdoktori címét.

A korábbi kancellár hivatali ideje lejártával a berlini díszsugárúton, az Unter den Lindenen kapott irodát kilenc munkatárssal. Egykoron Helmut Kohl is ott kezdte nyugdíjas éveit. De van, aki korainak érzi a visszavonulást.

Merkel elődje, Gerhard Schröder politikai karrierjét követően az Északi Áramlat üzemeltetésére alapított Gazprom-cég, a Nord Stream AG felügyelőbizottságának elnöke lett. Ez a vállalat felel a nemrégiben elkészült, Oroszországot és Németországot közvetlenül összekötő gázvezetékért. Schrödert számos kritika érte mind a német pártok és politikusok, mind az orosz ellenzék részéről, amelyek szerint Putyinnal túl jó kapcsolatot ápol, ezzel hitelesítve az orosz elnököt.

Orbán Viktornak viszont biztosan imponál Schröder üzleti szemléletű kapcsolata Putyinnal. És hasonló okokból zavarta volna Merkel visszatérése.

Guterres második ciklusát kezdve az ENSZ reformján gondolkodik, amely súlytalanná vált az elmúlt évtizedekben. Javaslata a magyar kormánynak is volna: tavaly szeptemberben megjelent egy kormányhatározat, amely arról értekezik, mit kell képviselniük a magyar küldötteknek az ENSZ Közgyűlésében. Az ebben foglalt elképzelések éles ellentétben állnak Merkel nézeteivel. Többek között a migrációval kapcsolatban megfogalmazott irányelvek kérdésében alakulhat ki konfliktus, de a magyar kormány kritikával illette az ENSZ koronavírus-járvány alatti tevékenységét és az Emberi Jogi Tanács reformját is sürgette. Emellett fontos célként fogalmazta meg a magyar kormány, hogy a 77. közgyűlésnek magyar elnöke legyen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!