szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajna is azon államok között van, amelyeket a NATO és az USA segített abban, hogy hatékony helyi ellenállási rendszert alakítson ki egy esetleges megszállóval szemben. Az ellenálló műveleti koncepció lényege, hogy az ezt alkalmazó országok képesek legyenek kemény katonai és polgári ellenállást kifejteni ellenséges megszállás esetén. Ukrajnában dőlhet el, mennyire működőképes a módszer.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Számos híradás érkezik az orosz-ukrán háborúból azokról a helyi civilekről, akik kiállnak az orosz tankok elé, Molotov-koktélok gyártásába fognak vagy épp az orosz menetoszlopokat és tankokat érő támadásokról, mint például ez, ahol az ukrán rendőrség különleges alakulatának tagjai lőnek ki orosz páncélosokat.

Az ukrán vezetés is többször szólította fel ellenállásra a helyi lakosokat, és fenyegette a támadó erők katonáit azzal, hogy minden lépés, amit ukrán földön tesznek, életük utolsó lépése lehet. A fenti példák azt mutatják, hogy az emberek hallgatnak rájuk, a világot pedig meglepte a kitartó és hatékony ukrán ellenállás.

Egyes tisztségviselők számára azonban mindez azt jelenti, hogy minden a terveknek megfelelően zajlik – derül ki az Army Times cikkéből, amelynek készítője arról ír, hogy az oroszok ukrajnai hadműveleteit megnehezítő helyi ellenállási képességek kialakításában ha csendben is, de már egy ideje segítik Ukrajnát amerikai és európai partnerei.

A lap az amerikai különleges műveleti erők egyik névtelenül nyilatkozó tisztjére hivatkozva írja, hogy a Resistance Operating Concept (ROC) – szabadfordításban kb. ellenállási műveleti koncepció – keretein belül kaptak ilyen segítséget az ukránok már 2018 óta. Ez is része volt az ugyancsak amerikai és NATO-segítséggel 2014 – a Krím orosz megszállása, illetve a luhanszki és donbaszi oroszbarát hatalomátvétel – óta zajló ukrán védelmi reformoknak.

Az ellenállási műveleti koncepciónak a lényege, hogy olyan – katonai és civil – képességekkel lássa el a NATO-tagokat, valamint a szövetséggel baráti vagy partneri viszonyban lévő országokat, amelyek révén hatékony katonai és civil ellenállást tudnak kifejteni egy (orosz) invázió esetén. Emellett polgári engedetlenségi és erőszakmentes ellenálló módszerek alkalmazására is biztatják a megszállással esetleg szembesülő államokat.

Ukrajnában nem véletlenül fogadtak el tavaly nyáron egy törvényt a nemzeti ellenállásról, emlékeztet a lap, amely szerint az ukrán hatóságok többek között így teremtettek jogi kereteket a területi védelem számára, illetve biztosítékokat azoknak a civileknek, akik fegyvert ragadnak a megszálló erők ellen. Ezen felül egy esetleges megszállás esetén az ukrán hadsereg – 2014 óta amerikai kanadai és európai hasonló egységekkel gyakorlatozó – különleges műveleti erőit jelölték ki a lázadó csoportok megszervezésére.

Az ukrán különleges műveleti erők honlapot is létrehoztak, ahonnan az egyszerű polgár megtudhatja, hogyan jelentse az orosz csapatok mozgását, hogyan biztosítsa a védett kommunikációt, vagy miként hajtson végre szabotázsakciókat, de erőszakmentes módszerek alkalmazására is találni tanácsot: hogy miként terjesszen nyugtalanító munkahelyi pletykákat, dolgozzon minél lassabban és minél rosszabbul az, aki a megszálló erők által felállított új adminisztrációban kap majd esetleg feladatot.

A lap szerint az ellenállási koncepció kialakításában élen járnak a balti országok – Észtország, Lettország és Litvánia –, a skandinávok – Svédország, Norvégia, Finnország –, Lengyelország sőt az orosz inváziót korábban saját bőrén is megtapasztaló Grúzia (Georgia). Ők most – a koncepciót kidolgozó amerikaiakkal együtt – árgus szemekkel figyelik, mennyire hatékony a módszer a gyakorlatban.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Putyin Szíriából hozna zsoldosokat a Pentagon szerint - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Immár több mint 400 civil áldozata van a napok óta tartó orosz-ukrán háborúnak, amely az ENSZ közlése szerint a leggyorsabban eszkalálódó menekültválság is Európában a II. világháború óta. Az ukrán elnök, Volodomir Zelenszkij továbbra is a fővárosban, Kijevben van, nemrég be is jelentkezett az irodájából. Hírfolyamunkat percről percre frissítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!