szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Valószínűtlen, hogy egyetértés születne a két vezető között Oroszország ukrajnai háborúját illetően, ráadásul a hangnemet az amerikai fél meg is alapozta azzal, hogy súlyos következményeket emlegetett arra az esetre, amennyiben kínai cégek támogatnák Vlagyimir Putyint katonai, vagy gazdasági segítséggel.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A CNN elemzése szerint kemény vitára számítanak az amerikaiak Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök közötti, péntekre tervezett telefonbeszélgetés alatt. Ez talán abból a szempontból érthető is, hogy míg Kína egyszerre próbálja megőrizni az oroszokhoz fűződő jó kapcsolatát és biztonságos távolságot tartani az ukrajnai háborútól, miközben az USA egyértelmű állásfoglalásra szeretné kényszeríteni a távol-keleti nagyhatalmat.

Washington célja, hogy Kína ne piszkáljon bele a mostani ukrajnai és oroszországi helyzetbe, ám ez az óhaj a jelenlegi nem túl barátságos USA–Kína viszony ismeretében eléggé hiú ábrándnak tűnik. Az egyeztetés alaphangulatát már megadta az az amerikai bejelentés, miszerint Kínának súlyos következményekkel kell számolnia, ha akár katonai, akár gazdasági segítséget nyújt Vlagyimir Putyinnak.

Fontos fejlemény az is, hogy a Reuters szerint alig néhány órával a magyar idő szerint péntek délután kettőre tervezett telefonbeszélgetés előtt egy kínai repülőgéphordozót láttak áthajózni a Tajvani-szoroson, amit óvatos távolságból egy amerikai romboló követett. A szorosról érdemes tudni, hogy a kínai polgárháború 1949-es vége óta több esetben (pl. 1954 és 55 között) fordult elő kisebb-nagyobb fegyveres összetűzés a Kínai Népköztársaság és a magát Kínai Köztársaságnak nevező tajvani szigetország fegyveres erői között.

Óriási áttörésre tehát nem kell számítani a mai egyeztetéstől, viszont ha Biden el tudja hitetni Hszi Csin-pinggel, hogy egy rossz mozdulat és az Oroszország ellen bedobott szankciócunami elérheti Kínát is, az talán gyakorol akkora hatást a kínai elnökre, hogy alaposabban átgondolja, mennyit is ér valójában neki az oroszok barátsága.

Az orosz–ukrán háborúról tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Újabb szankciók Oroszország ellen, élelmiszerhiánnyal küzdhetnek az orosz csapatok - percről percre az orosz-ukrán háborúról

A hadműveletek huszonharmadik napjában járunk, Ausztrália és Japán újabb szankciókat vezettek be Oroszország ellen, míg a brit védelmi minisztérium értékelése szerint az Ukrajnában harcoló orosz csapatoknak egyre keményebb logisztikai kihívásokkal kell szembenézniük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!