Tetszett a cikk?

A magyar kormányhoz gondolkodásában közel álló Przemyslaw Czarnektől a legkevésbé volt várható Orbán bírálata.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A hétfői lengyel sajtó jobb- és baloldalon egyaránt részletesen, pontosan beszámol a Fidesz hatalmas győzelméről és az egyesült ellenzék súlyos vereségéről. Kommentár még nem sok született, de van, ami meglepő.

A Jaroslaw Kaczynski (képünkön) pártelnökkel igen jó viszonyban lévő, elkötelezetten kormánypárti és a magyar választási eredményt lelkesen fogadó wPolityce portálon a magyar kormányhoz közel álló gondolkodású Przemyslaw Czarnek oktatási minisztert idézik a közszolgálati rádió hétfő reggeli műsorából. Ő az, akinek az iskolaigazgatókat és a civil szervezeteket korlátozó törvényét Andrzej Duda elnök nemrég megvétózta, és akitől a legkevésbé volt várható Orbán bírálata. Ám miközben dicséri a szakmai együttműködést a budapesti partnerekkel, és sok sikert, az európai ügyekben kemény kiállást kíván a miniszterelnöknek, mindehhez hozzáteszi: kívánom, hogy Orbán Viktor változtassa meg a gondolkodását az ukrajnai eseményekről és Putyinról, illetve arról, hogy milyen kapcsolatot kell tartani Putyin Oroszországával.

Több lap felidézi azt, hogy Orbán az ellenfelek közé sorolta a megtámadott hazáját védő Zelenszkij ukrán elnököt, és sikeresen hitette el, hogy az ellenzék háborúba vinné az országot. Beszélt erről Donald Tusk ellenzéki vezető, az Európai Néppárt elnöke is a TVN24 hírcsatornának (ez az az amerikai tulajdonú független televízió, amelyet csak a köztársasági elnök vétója mentett meg a megszüntetéstől), hangsúlyozva, hogy a szembehelyezkedés Zelenszkijjel Putyin támogatását jelenti. Tusk azt mondta: mindenképp el kell kerülni, hogy a magyar fejlemények megismétlődjenek Lengyelországban. Szerinte nehéz megérteni, hogyan erőszakolta meg Orbán a demokráciát, hogyan számolta fel a média szabadságát és a választáson az esélyegyenlőséget. Kerülni kell a hamis analógiákat és elkerülni a buta hibákat, mert a magyar tanulság ellenére az ellenzék közös fellépése a megoldás, hiszen a demokráciát többen támogatják, mint Kaczynskiék uralmát – nyilatkozta Tusk.

A konzervatív-liberális Rzeczpospolita napilapban az ismert magyarszakértő diplomata, Bogdan Góralczyk professzor fejtette ki a véleményét. Szerinte is az a lényeg, hogy az emberek elfogadták az oroszbarát, ukránellenes szövegeket. Baj, hogy az EU-n és a NATO-n belül kialakult egy antidemokratikus, korrupt és illiberális zárvány, amelynek még a lengyelekkel fenntartott hagyományos jó viszonya is megingott. Orbán rendszere olyan, mint egy nagy bank: túl nagy ahhoz, hogy demokratikus úton meg lehessen buktatni. Ugyanakkor a miniszterelnök bajban lesz, mert a sok pénzosztással eladósította az országot, elszigetelődik az egyesült Nyugaton belül, és a benne nemzetmentőt, megváltót látó magyarok megint a történelem rossz oldalán találják magukat, mint már annyiszor – írta a hétfői Rzeczpospolitában a Magyarországon évekig dolgozott, a magyar történelmet jól ismerő Bogdan Góralczyk.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!