szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A transznisztriai belügyminisztérium közleményében ukrán drónokat is emlegetett.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A transznisztriai hatóságok szerint az ukránok a keddről szerdára virradó éjszaka több lövést megeresztettek az oroszok által támogatott szakadár állam határmenti nagy lőszerraktárának irányába – írja a BBC. A Dnyeszter Menti Köztársaság belügyminisztériuma szerint Ukrajna felől drónok is érkeztek.

Korábban írtunk róla, hogy a hivatalosan Moldovához tartozó Transznisztria területén több támadás is történt az elmúlt napokban, robbanásokat észleltek Tiraszpolban, és egy katonai egységet is támadás ért.

A támadásoknak egyelőre nincs hivatalos gyanúsítottja, ám nem kizárt, hogy provokáció történt, és az ukránokat fogják ezek tetteseiként is megnevezni.

Ezt támaszthatja alá az is, hogy a támadásokat megelőzően az orosz hadsereg egyik vezetője, Rusztam Minnyekajev vezérőrnagy arról beszélt, hogy Moszkva egyik háborús célja a régióban szárazföldi folyosót kialakítani az oroszok ellenőrizte ukrán területek és a Dnyeszter Menti Köztársaság között.

Súlyosan kritikusnak nevezte a szakadár köztársaságban kialakult helyzetet Annalena Baerbock német külügyminiszter is, aki a német képviselőházban elmondta, hogy nem lehet tudni, kik állnak a transznisztriai támadások mögött.

Az orosz–ukrán háború eseményeit közvetítő hírfolyamunkat alább találja:

Elkezdték leállítani a gázszállítást több európai országba, ég egy orosz lőszerraktár az ukrán határ mellett - percről percre

Egy orosz hírügynökség azt állítja, hogy a hadseregük már a teljes herszoni területet megszerezte, hajnalban viszont állítólag robbanásokat hallottak az oroszországi Belgorodban. Amellett pedig, hogy mi történik a fronton, Európa-szerte azt várják, Lengyelország és Bulgária után más országok felé is leállítja-e Oroszország a gázszállítást. Percről percre követjük az orosz-ukrán háború híreit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Németh András Világ

Szaporodnak a gyanús balesetek Oroszországban: szabotázs vagy provokáció?

Oroszországban mindig is gyakoriak voltak a gondatlanság miatt bekövetkezett tűzvészek, de mintha az utóbbi hetekben az átlagosnál is gyakoribbá válnának a csapások. Az oroszok – valószínűleg nem minden alap nélkül – az ukrán hadsereget sejtik a „balesetek” mögött, és kemény választ követelnek. Az sem kizárt ugyanakkor, hogy a robbanások egy része olyan orosz provokáció, amelyek célja az ellenségeskedések kiszélesítése, és akár a Dnyeszter Menti Köztársaság háborúba való bevonása.