szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz védelmi minisztérium szerint a gépek „éjjel-nappal harci szolgálatot” teljesítenek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszország csütörtökön három hiperszonikus rakétákkal felszerelt harci repülőgépet telepített át a Balti-tenger partján fekvő kalinyingrádi exklávéjába – írja a Moscow Times. Az erősen militarizált kalinyingrádi régió az EU, valamint a NATO-tag Litvánia és Lengyelország közé ékelődött, amelyek határozottan támogatták Ukrajnát a Moszkvával folytatott konfliktusában, és nincs közös szárazföldi határa Oroszországgal.

Csütörtökön „három Mig-31 típusú, Kinzsal hiperszonikus rakétákkal felszerelt repülőgépet telepítettek át a kalinyingrádi régióban lévő Cskalovszk repülőterére” – áll az orosz védelmi minisztérium közleményében. Közölték, hogy a gépek „éjjel-nappal harci szolgálatot” teljesítenek.

Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki 2018-ban mutatta be a Kinzsal rakétát, „ideális fegyvernek” nevezte, amely a hangsebesség 10-szeresével repül, így a rakétavédelem számára az elfogása rendkívül nehéz feladat.

Oroszország júniusban konfrontálódott Litvániával, miután Vilnius megtiltotta a szankciókkal sújtott áruk vasúti tranzitját a szárazföldi Oroszországból Kalinyingrádba.

Kalinyingrád, a második világháború után Németországtól elcsatolt, eredetileg Königsberg nevet viselő város több szempontból is kulcsfontosságú Oroszországnak. Egyfelől felbecsülhetetlen stratégiai jelentőséggel bír, hiszen a NATO vonalak mögött fekszik, és innen könnyen támadhatók a dél-lengyelországi területek, valamint egy szűk szárazföldi folyosó elfoglalásával gyorsan elszigetlehetővé válnának a balti államok is. Ennek megfelelően az oroszok az atomarzenáljuk egy része mellett a balti tengeri flottájukat is Kalinyingrádban állomásoztatják. Az elrettentési potenciál fenntartása érdekében pedig létfontosságú Moszkvának, hogy biztosíthassa Kalinyingrád ellátását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!