Amerikai vezérkari főnök: Nem nagyon lehet idén kiszorítani az oroszokat Ukrajnából

Az ukrajnai háború valószínűleg nem a csatatéren, hanem a tárgyalóasztaloknál fog befejeződni – többek között erről beszélt Mark A. Milley tábornok pénteken.

  • hvg.hu hvg.hu
Amerikai vezérkari főnök: Nem nagyon lehet idén kiszorítani az oroszokat Ukrajnából

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

"Katonai szempontból továbbra is fenntartom, hogy ebben az évben nagyon-nagyon nehéz lenne katonailag kiszorítani az orosz erőket az oroszok által megszállt Ukrajna minden centiméteréről" -  mondta a vezérkari főnök az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport ülése után tartott sajtótájékoztatón a Ramstein légibázison a CNN szerint.

Az is kiderült, hogy az amerikai tábornok a védekezés folytatására és a frontok stabilizálódására számít. Határozottan elképzelhetőnek tartja azt is, hogy az ukránok jelentős taktikai vagy akár műveleti szintű támadó műveletet fognak végrehajtani azért, hogy minél több ukrán területet felszabadítsanak. Mindez a felszerelések megérkezésétől és a kiképzések gyorsaságától függ Milley szerint.

Az Ukrajnának nyújtandó katonai támogatásról szóló kulcsfontosságú találkozó előtt a Pentagon bejelentette, hogy 2,5 milliárd dolláros ukrajnai biztonsági csomagot nyújt be, amely első alkalommal tartalmaz Stryker páncélozott járműveket és több Bradley harcjárművet, amelyeket a tavasszal Ukrajnában esetlegesen induló orosz offenzíva ellen lehetne használni.