szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A listán szereplők mindegyike elhagyta már Nicaraguát azt követően, hogy Daniel Ortega elnök kormányzata több ellenzékit börtönbe zárt, ezért – az ítélkező bíró közlése szerint – az igazságszolgáltatás elől menekülőknek minősítették őket, és elrendelték vagyonuk elkobzását.

Nicaraguában megfosztottak állampolgárságától 94, az ország vezetését bíráló személyiséget, köztük újságírókat, egy papot és az ország két legismertebb íróját, Sergio Ramírezt és Gioconda Bellit is – derül ki a hatóságok szerdai közléséből. A közép-amerikai ország bíróságának tájékoztatása szerint mindannyiukat bűnösnek találták hazaárulás vádjában, miután „hamis híreket terjesztettek”, és „a nemzeti egységet aláásó összeesküvésben” vettek részt.

Azt azonban a bíróság nem közölte, pontosan mely jogszabály alapján született a döntés az állampolgárság megvonásáról, az ország parlamentje ugyanis még nem hagyta jóvá a vonatkozó törvénytervezetet.

A listán szereplők mindegyike elhagyta már az országot azt követően, hogy Daniel Ortega elnök kormányzata több ellenzékit börtönbe zárt, ezért – az ítélkező bíró közlése szerint – az igazságszolgáltatás elől menekülőknek minősítették őket, és elrendelték vagyonuk elkobzását.

A múlt héten Nicaraguában szabadon engedtek és átszállítottak az Egyesült Államokba 222 politikai foglyot, köztük politikusokat, papokat, diákvezetőket, akik gyakorlatilag mindannyian a 2007 óta hatalmon lévő, autokrata Daniel Ortega ellenzékéhez tartoznak. A szabadon engedettek listáján szerepel mások mellett Cristiana Chamorro volt elnökjelölt, Violeta Barrios de Chamorro egykori államfő lánya, valamint Lesther Alemán diákvezető. Négy másik egykori elnökjelölt neve is szerepelt a listán.

A Nicaraguában 2018-ban kirobbant kormányellenes tüntetéseken több mint 350 ember vesztette életét. A nicaraguai ellenzék 245 politikai foglyot tart számon az országban, és a tüntetők elleni kemény fellépést követően ezrek menekültek külföldre.

Daniel Ortega – korábbi sandinista gerillavezér – először 1990-ig volt az ország elnöke, majd 2006-ban ismét megnyerte a választást, és azóta is hatalmon van. Felesége 1990–1997 között államfő volt, 2017-től pedig az ország alelnöke. Ortega azt állította, hogy az öt évvel ezelőtti megmozdulásokat külföldről finanszírozták. A vezetése alatt Nicaragua Vlagyimir Putyin megbízható szövetségesévé vált, hiszen azon kevés országok közé tartozik, amely kifejezetten támogatja Moszkvát az Ukrajna ellen indított háborúban, ilyet Nicaraguán kívül egyelőre csak Észak-Korea, Szíria, Eritrea és Belarusz deklarált csak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nem volt szabad a nicaraguai elnökválasztás, Ortega autokrata

Határozatban elítélte Nicaraguát az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ), amiért a közép-amerikai országban tartott múlt vasárnapi elnökválasztás nem volt sem szabad, sem átlátható, sem tisztességes. Az AÁSZ szerint Daniel Ortega elnöknek nincs demokratikus felhatalmazása.