szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A robbanás előtt szokatlanul magas volt a vízállás a Dnyeperen.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

"Orosz terroristák."

– kezdte a Nova Khakovka gát felrobbanásáról közzétett Twitter-üzenetét Volodimir Zelenszkij. A kedd reggeli bejegyzésben az ukrán elnök az ukrán hadsereg álláspontjához csatlakozva tehát az orosz haderőt okolja a Dnyeper gátjának megrongálásáért – Oroszország tagadja, hogy köze lenne a kedd hajnali eseményekhez.

Zelenszkij azt írja, a gát megsemmisítése újabb bizonyítékul szolgál a világnak, hogy az oroszokat az ukrán föld "minden szegletéből" ki kell űzni.

"Egyetlen métert sem szabad hagyni nekik, mert minden egyes métert terrorcselekményekre használnak fel."

Zelenszkij hozzáteszi: a biztonság csak Ukrajna győzelmével jöhet el, és a "terroristák" nem állíthatják meg Ukrajnát sem vízzel, sem rakétákkal. Az ukrán elnök kiírása szerint "minden szolgáltatás működik". Zelenszkij a gát felrobbanása miatt összehívta a nemzetbiztonsági tanácsot.

Kedd hajnalban a Nova Khakova gát északi része robbant fel. A víz vészes ütemben áramlik a megrongálódott építményből, Anton Gerascsenko ukrán belügyminisztériumi tanácsadó reggel nyolc települést és Herszon város egy részét sorolta az árvíz által veszélyeztetett települések közé. Az ukrán rendőrség és a katasztrófavédelem nem sokkal később még két településsel bővítette a listát. A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint 80 települést érinthet az áradás.

A településekről evakuálják az embereket, az útmutatás szerint mindenkinek, aki a veszélyeztetett zónában van, kötelező kikapcsolnia minden elektromos berendezést, magához kell vennie minden okmányát és létfontosságú tárgyát, össszeszedni a szeretteit és háziállatait, és követnie kell a rendőrség és a katasztrófavédelem utasításait.

A gát létfontosságú: innen veszik a zaporizzsjai atomerőmű hűtővizét, ez látja el vízzel a Krím félszigetet és innen öntözik Ukrajna déli részének termőföldjeit. Az ukrán állami atomenergia-cég, az Enerhoatom reggeli közlése szerint a robbanásnak negatív következménye lehet a zaporizzsjai erőműre, de "urai a helyzetnek".

A robbanás előtt a Khakovka vízszintje példátlan magasságokba emelkedett, ukrán vádak szerint azért, mert az azt kontrolláló orosz erők a megelőző hónapok rekordalacsony vízszintje után túl kevés kaput tartottak nyitva rajta. A Dnyeper így már korábban kiöntött, több ukrán település is víz alá került a környéken. Az ukrán katonai hírszerzés szerint a gát elpusztítása ökológiai katasztrófához vezetne, melyet nemcsak Ukrajna, hanem a teljes fekete-tengeri régió megszenvedne. Katonai szakértők rámutattak: az árasztás az ukrán ellentámadást is lelassíthatja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!