szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kettős állampolgárság kérdésének megoldása az előzmények tükrében azonban egy sima parlamenti szavazásnál jóval bonyolultabb ügynek ígérkezik.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Az Európai Bizottság egy másik fontos kritériuma az európai integráció felé vezető úton a nemzetiségek helyzetét érinti. A téma szempontjából jelentős akadályt képez, hogy Ukrajnában tilos a kettős állampolgárság. Úgy vélem egy a kettős állampolgárság kérdését rendező törvénytervezetet benyújtanak majd a parlamentben” – jelentette ki Marija Mezenceva az ukrán kormánypárt, a Nép szolgájának képviselője az Ukrinformnak adott interjújában. Mezenceva vezeti továbbá az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésébe delegált ukrán küldöttséget is.

Vannak olyan ukrán állampolgárok, akik más országok útleveleivel is rendelkeznek, az ő státuszukat legalizálni kell – mondta Mezenceva.

Nem ez az első alkalom, hogy az ukrán törvényhozás nekifut a kettős állampolgárság kérdésének, ugyanis egyre több azon ukrán állampolgároknak a száma, akik akarva, akaratlanul, de több útlevéllel is rendelkeznek. Ebben benne vannak azok, akik elmenekültek a háború miatt az országból és a befogadó országban útlevelet szereztek, de ott vannak azok is, akik az oroszok által megszállt, illetve annektált területeken élnek, ahol a hatóságok orosz útlevelekkel látják el őket.

A probléma ugyanakkor már a háború előtt is létezett, Volodimir Zelenszkij az elnöki beiktatási beszédében is érintette a kettős állampolgárság kérdését, sőt, még 2019-ben be is nyújtott az ukrán törvényhozás, a Rada elé egy törvénytervezetet a kettős állampolgárság legalizáslásáról, azonban komoly akadályokba ütközött, olyannyira, hogy a törvénytervezetet két év múlva le is vették a napirendről azzal a magyarázattal, hogy az ukrán alkotmánnyal ellentétes a kettős állampolgárság intézménye, ugyanakkor a kérdéses passzus értelmezéséről heves viták zajlanak. Hivatalosan az ukrán alkotmánybíróságnak lenne hatásköre eldönteni a vitát, ám a testület egyelőre nem adott ki határozatot az ügyben.

Innentől kezdve pedig hiába nyújtanak be egy újabb törvénytervezetet a kettős állampolgárságról, nagyon úgy néz ki, hogy alkotmánymódosítás, vagy egy alkotmánybírósági állásfoglalás hiányában úgy fog majd járni, mint a korábbi kezdeményezés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!