Háborúellenes tüntetéssé vált Navalnij temetése
Hatalmas rendőri készültség közepette, fémkereső kapuk és acélkerítések sűrűjében tartották meg pénteken Moszkva Marino kerületében a február 16-án, egy sarkvidéki börtöntáborban elhunyt orosz ellenzéki, Alekszej Navalnij temetését. Az emberek Putyin- és háborúellenes szólamokat skandáltak, miközben farkasszemet néztek a rendőrökkel.
A gyászszertartásnak helyet adó templom és temető környékén több mint ezren gyűltek össze, a mai Oroszországban már ehhez is nagy bátorság kell: február 16-a óta több száz olyan embert vettek már őrizetbe a rendőrök, akiknek egyetlen bűnük az volt, hogy egy szál virággal vagy egy mécsessel meg akartak emlékezni Navalnijról. A bebörtönzött orosz ellenzéki aktivista és politikus pénteken, 47 éves korában halt meg a Jamal–Nyenyec Autonóm Körzetben található sarkvidéki börtönben, ahol 19 éves büntetését töltötte. Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) tájékoztatása szerint Navalnij séta után hirtelen rosszul lett, eszméletét vesztette és meghalt. A Kremlhez közeli források szerint tüdőembólia végzett vele, de ez nem igen valószínű.
A temetést itt lehetett élőben követni:
A hatalom igyekszik minél inkább megnehezíteni a búcsúztatást: eleinte nem adták ki Navalnij holttestét, majd arra akarták rávenni a politikus édesanyját, egyezzen bele abba, hogy a börtön környékén, titokban temessék el a fiát. Miután végül kiadták a holttestet, ismeretlenek megfenyegették a temetkezési szolgáltatókat, akik emiatt nem merték vállalni a szertartás lebonyolítását. Voltak olyanok is, akik arra sem voltak hajlandók, hogy Navalnij földi maradványait a templomból a temetőbe szállítsák.
Lezárták Navalnij koporsóját. Néhány perccel ezelőtt leengedték a sírba Navalnij koporsóját. A temető kerítésénél több ezren gyűltek össze, és azt kérték, enegdjék be őket a sírhoz, hogy elbúcsúzzanak az ellenzéki vezetőtől. Nem sokkal a temető zárása után az illetékesek megnyitották a búcsúzni akarók előtt a kapukat.
Navalnij életébe került, hogy Putyin legfőbb ellenfele volt
Meghalt börtönében Alekszej Navalnij, Vlagyimir Putyin orosz államfő legismertebb hazai politikai ellenfele. A 47 éves ellenzéki halálának okát egyelőre nem tették közzé, ám függetlenül a későbbi hivatalos indoklásoktól, Navalnij politikai tevékenysége miatt vesztette életét és haláláért Putyin tartozik felelősséggel. Az első külföldi reakciók szerint az ellenzéki halála megmutatja, milyen a valóságban Putyin rezsimje.
Nem tudni egyelőre, hol tartózkodik Navalnij özvegye, Julija Navalnaja, aki két nappal ezelőtt az Európa Parlamentben beszélt arról, hogy férjét megkínozták, éheztették, embertelen körülmények között tartották fogva, majd meggyilkolták. A Kreml „abszurdnak” nevezte ezeket a vádakat.
„Navalnij két emberből állt, Alekszejből és Julijából" - ő Julija Navalnaja, az orosz ellenzék özvegye
A február 16-án meghalt Alekszej Navalnij felesége nemcsak a néhai orosz ellenzéki partnere, de munka- és harcostársa is volt. Férjét cikkünk megjelenésével egyidőben temetik Moszkvában. Julija Navalnaját nem látni a helyszínen, úgy tudni, külföldön van, de nem tudni pontosan, hol. Portrénk.
A hatóságok közölték, minden engedély nélküli gyülekezési kísérletet törvénysértésként kezelnek, és a résztvevőket felelősségre vonják. Ennek ellenére a templomnál összegyűlt tömeg folyamatosan Navalnij nevét skandálja.
A templomba csak Navalnij rokonait engedik be, az épület környékén egyre többen gyűltek össze, a rendőrök sorfalakkal állják el a tüntetők útját. Navalnij neve helyett most a tömeg azt skandálja: „nem bocsátunk meg”, illetve „nem felejtünk”.
Közben a templomba bevitték Navalnij holttestét, és megkezdődött a gyászszertartás. A politikus egy nyitott koporsóban fekszik, testét virágok borítják.
A templomi szertartás végeztével a koporsót szállító autó elindult a Boriszov temető felé. A rendőrség eddig nem avatkozott közbe, nem vettek őrizetbe a tüntetőket.
A gyászszertartáson részt vett Navalnij édeasnyja és édesapja is, egyikük sem nyilatkozott a sajtónak a szertartás előtt. Ljudmila Navalnaja, Navalnij édesanyja napokig harcolt kitartóan azért, hogy a hatóságok kiadják fia holttestét.
Ahogy halad a koporsót szállító autó, az út mentén álló emberek virágokat dobnak a járműre.
„Nem a háborúra” – skandálja a tömeg, elítélve az Ukrajna elleni orosz agressziót. Most azt hangzik: „Oroszország Putyin nélkül”.
Navalnij munkatársai szerint a hatóságok nyomásának engedve a papok a lehető leginkább lerövidítették a gyászszertartást, és ezt követően a temetkezési vállalat emberei olyan gyorsan vitték a koporsót a temetőbe, hogy a járművet a gyalogosok nem tudták követni. Ennek ellenére a temetőnél is nagy tömeg gyűlt össze, hogy jelen legyen Navalnij temetésén. „Putyin, gyilkos vagy!” – kiabálják az emberek.
Navalnij szülei is kijöttek a templomból, a hozzájuk lépő emberek nagy része köszönetet mondott nekik, többen viszont bocsánatot kértek tőlük, azért, mert nem akadályozták meg a politikus meggyilkolását.
Helyi források szerint ezrek tartanak a temető felé, miután hamisnak bizonyultak azok a híresztelések, melyek szerint a rendőrök mindenkit le akarnak tartóztatni.
Azóta eltemették Navalnijt, a BBC tudósítása szerint Frank Sinatra My Way című számára eresztették le a koporsót, ami után a Terminátor főcímdala csendült fel.
Végül megszólalt Julija Navalnaja, aki nem mert megjelenni a temetésen:
„Ljosa (Alekszej Navalnij beceneve), köszönöm a 26 év abszolút boldogságot. Igen, még az elmúlt három év boldogságát is. A szeretetet, hogy mindig támogattál, hogy még a börtönből is megnevettettél, hogy mindig gondoltál rám. Nem tudom, hogyan fogok élni nélküled, de megpróbálom elérni, hogy odafent örülj nekem, és büszke legyél rám. Nem tudom, hogy meg tudom-e ezt oldani, de megpróbálom. Egy nap biztosan találkozunk majd. Annyi elmeséletlen történetet tartogatok neked, és annyi dalt mentettem el neked a telefonomra, hülyeségeket és vicceseket, és hogy őszinte legyek, szörnyű dalokat, de rólunk szólnak, és nagyon szerettem volna, ha meghallgatod őket. És nagyon szerettem volna látni, ahogy hallgatod őket, nevetsz, majd megölelsz. Örökké szeretlek. Nyugodj békében".
Лёша, спасибо тебе за 26 лет абсолютного счастья. Да, даже за три последних года счастья. За любовь, за то, что всегда поддерживал, за то, что смешил даже из тюрьмы, за то что ты обо мне всегда думал.
— Yulia Navalnaya (@yulia_navalnaya) March 1, 2024
Я не знаю, как жить без тебя, но я постараюсь так, чтобы ты там, наверху,… pic.twitter.com/ybF31AuD47
Navalnij búcsúztatása lassan átalakul háborúellenes tüntetéssé. „Nem a háborúra” – ismétli a tömeg, miközben többször az is elhangzik, hogy „Sokan vagyunk”.
Az orosz állami médiumok gyakorlatilag nem számoltak be Navalnij búcsúztatásáról. A temetés ideje alatt az orosz hírtelevízió, a Russia 24 nem közölt hírt az eseményről és a TASZSZ állami hírügynökség is csak Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő azon nyilatkozatát idézte, amely szerint az engedély nélkül gyülekezők megsértik a törvényt. A RIA Novosztyi akkor számolt be rövid hírben a temetésről, amikor Navalnij koporsóját már leengedték a sírba.
Navalnij bátyja, az ismeretlen helyen tartózkodó Oleg egy Instagram-üzenetben búcsúzott el testvérétől. „Aludj nyugodtan, testvér, és ne aggódj semmi miatt” – írta.
A Boriszov temetőt bezárták, helyi beszámolók szerint a tüntetők többségének végül nem volt lehetősége arra, hogy a sírnál búcsúzzon el Alekszerj Navalnijtól.
Míg a temető környékén egyelőre senkit nem vettek őrizetbe a rendőrök, Oroszország több városában már elvitték azokat, akik megemlékeztek Navalnijról. Voronyezsben és Jekatyerinburgban tíz-tíz embert tartóztattak le, további 11 személyt pedig más városokban. Novoszibirszkben is megkezdődtek az őrizetbe vételek. Moszkvában pedig letartóztatták Andrej Morevet, a Jabloko párt alelnökét. A Boriszov temetőnél is megjelentek a „rabomobilok”.
A Navalnij búcsúztatásán részt vett emberek közül többen elmondták, miért tartották fontosnak a jelenlétüket. „Egy bátor és becsületes embert öltek meg, Navalnij jobb jövőt akart Oroszországnak” – mondta egyikük. Egy másik arról beszélt, most nem a gyávaság ideje van Oroszrszágban, s az, hogy a temetésen résztvevőket az őrizetbe vétel veszélye fenyegeti, arról tanúskodik, hogy az orosz hatalom fél Navalnij híveitől. „Mi csak olyan emberek vagyunk, akik a gyász virágaival jöttek. És félnek tőlünk” – magyarázta az egyik résztvevő.
A temető környékén sorra jelennek meg a kisebb emlékhelyek, ahova az emberek egy-egy mécses és virág mellé üzeneteket helyeznek el. „Ne féljeket” – írta Navalnij. „Én nem félek” – olvasható az egyiken. „Eljön a tavasz, és mi mindenképpen győzni fogunk” – áll a másikon.