szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Észtországgal kötött megállapodás alapján 2025 júliusától több ezer brit katonát lehet majd rövid idő alatt az orosz határra vezényelni.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A brit hadsereg jövő nyártól készenlétben tart egy alakulatot Észtország védelmére. A londoni védelmi tárca csütörtöki tájékoztatása szerint az erről kötött megállapodás céljai között szerepel a NATO kelet-európai szárnyának megerősítése is.

A minisztériumi ismertetés szerint John Healey brit védelmi miniszter a NATO szakminisztereinek csütörtöki brüsszeli találkozóján írta alá a kétoldalú különmegállapodást az észt kormánnyal.

Az egyezmény értelmében a brit hadsereg 4. dandárjának egyik több ezer fős harccsoportja 2025 júliusától folyamatosan magas szintű készültségben lesz, készen arra, hogy rövid idő alatt Észtországba települjön.

A német hadsereg jelentősen növeli a tartalékosok létszámát

A német védelmi miniszter szerint 2029-re készen kell állni a háborúra.

Healey a minisztériumi tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott: az erősödő globális fenyegetések környezetében soha nem volt olyan fontos Nagy-Britannia megingathatatlan elkötelezettsége a NATO mellett, mint most, és ezt jelzi az Észtországnak nyújtott brit támogatás erősítése is.

John Healey hozzátette: az Észtországgal csütörtökön kötött megállapodás alapján a jövő évtől több ezer brit katonát lehet majd rövid idő leforgása alatt az orosz határra vezényelni.

A brit védelmi tárca vezetője kijelentette azt is, hogy elsőként Észtországban állítják szolgálatba a még fejlesztés alatt álló Challenger 3 típusú brit harckocsikat. Az élenjáró technológiával készülő típus gyártása várhatóan 2025-ben kezdődik.

A brit hadsereg a minap a nyugat-balkáni térségben is hadgyakorlatokat kezdett.

A londoni védelmi minisztérium múlt heti tájékoztatása szerint Nagy-Britannia ezekkel a gyakorlatokkal is demonstrálni kívánja elkötelezettségét a balkáni térség és Kelet-Európa biztonságának fenntartása mellett.

A gyakorlatsorozat három hónapig tart és 18 különálló műveletből áll.

A védelmi tárca beszámolója szerint a kiképzési célú műveletek egyik kiemelkedő eleme volt az a gyakorlat, amelynek során brit katonák érkeztek Koszovóba, miután az albániai tengerparton partraszállást hajtottak végre.

A partraszállási gyakorlatot a brit hadsereg stratégiai tartalékos alakulata (Strategic Reserve Force, SRF) irányította. A londoni védelmi minisztérium szerint a 600 fős egység folyamatos készenlétben áll, és két héten belül bevethető, ha eszkalálódnának a feszültségek ebben a térségben.

Az ukrán-orosz háború kétéves veszteségei mellett eltörpülnek az európai haderők készletei

Az alulfinanszírozott nyugati haderők úgy kívánnak erősíteni és koncepciót váltani, hogy még az ukrán veszteségek pótlása is lassan megy.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!