szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A kormány április elején lépett ki a bíróságból.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) illetékes kamarája magyarázatot vár Magyarországtól: Miért nem tartóztatták le Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, amikor a hónap elején Budapestre látogatott?

A kamara beadványát – amelyet a The Times of Israel teljes egészében bemutatott – a bíróság működését biztosító Római Statútum 87. cikke alapján nyújtották be, amely lehetővé teszi az eljárás megindítását azon államok ellen, amelyek nem működnek együtt a bírósággal, “ezáltal megakadályozva a bíróságot abban, hogy gyakorolja az alapokmány szerinti feladatait és hatásköreit”.

A dokumentumot benyújtó bírák szerint Magyarország megszegte kötelezettségeit azzal, hogy megtagadta Netanjahu őrizetbe vételét annak ellenére, hogy a bíróság április 3-án, az izraeli miniszterelnök megérkezésének napján hivatalos kérést küldött Budapestre.

A mostani beadványban a Nemzetközi Büntetőbíróság kamarája arra kérte fel Magyarországot, hogy május 23-ig nyújtsa be válaszait. A Nemzetközi Büntetőbíróság még november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu, Joáv Galant korábbi védelmi miniszter és a Hamász palesztin terrorszervezet főparancsnoka ellen.

A felkérdezést azután kapja a magyar kormány, hogy április elején bejelentették: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!