szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Volt egy második chat is a nagy botrányt keltő Houthi PC small groupon kívül. Ebben is a húti lázadók elleni műveleteket tárgyalták, viszont ezt a védelmi miniszter hozta létre, és a tagok közé feleségét, bátyját és ügyvédjét is felvette.

Ki ne emlékezne, mekkora botrány keletkezett, amikor kiderült, hogy az amerikai Atlantic magazin főszerkesztőjét is behívták abba a Signal-chatcsoportba, amiben többek között Michael Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó J. D. Vance amerikai alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter és Marco Rubio külügyminiszter tárgyalta meg zavarba ejtő részletességgel a jemeni húti lázadók elleni amerikai támadás tervét.

Most kiderült, hogy Pete Hegseth nevéhez egy másik problémás chatcsoport is köthető, amiben szintén a hútik elleni támadás részleteit taglalta, nagyjából a másikkal egyidőben, azzal a különbséggel, hogy 

ennek a második chatnek nem csak egy, hanem legalább három illetéktelen – Hegseth felesége, bátyja és privát ügyvédje – is tagja volt. 

A fejleményről a New York Times számolt be az ügyre rálátó forrásokat idézve. Mint emlékeztettek, Hegseth neje Jennifer korábban a Fox News producere volt, aki nem tartozik a védelmi tárca állományába, és számos hivatalos útján elkísérte férjét, amit sokat kritizáltak. A miniszter bátyja Phil és ügyvédje, Tim Parlatore ugyan rajta vannak a Pentagon fizetési listáján, ám nem világos, hogy valóban meg kellett-e volna osztani velük ezeket az érzékeny információkat.

A lap szerint míg a korábbi botrányban a „Houthi PC small group” elnevezésű chatbe véletlenül hívta be az Atlantic főszerkesztőjét Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, a második chatet Hegseth maga hozta létre nem sokkal azelőtt, hogy megerősítették volna kinevezését a védelmi tárca élére. A Defense | Team Huddle (kb. Védelem | Csapatgyűlés) néven  futó csoportban munkatársainak és személyes kapcsolatainak belső köre volt benne, körülbelül tucatnyi ember. A csoportot eredetileg azért hozta létre, hogy rutinszerű adminisztratív és napirendi kérdéseket tudjanak megbeszélni, de több tag esetében is kétséges, hogy feltétlenül meg kellett-e ismerniük az amerikai katonai műveletek részleteit, és az egész ami súlyos biztonsági kérdéseket vet fel – írj a New York Times.

Kilőttek a Signal letöltései, miután kiderült: ezen beszélte meg egy támadás részleteit az amerikai kormányzat

Van, ahol az átlagosnál 45 százalékkal többen töltötték le a Signalt a botrány kirobbanása óta – úgy tűnik, a platformnak jót tett az ingyenreklám.

A lap forrásai szerint ugyanakkor Hegseth a chatet jellemzően nem használta arra, hogy műveleti információkat osszon meg, és jelezték nem voltak benne más kormánytagok. Az NBC News ugyanakkor úgy tudja, hogy a miniszter annak ellenére is megosztott itt érzékeny információkat, hogy egy tanácsadója figyelmeztette, nem biztonságos kommunikációs csatornát használ. 

A Fehér Ház szerint nincs itt semmi látnivaló, Trump nem akar senkit kirúgni ,a demokraták viszont most már Hegseth fejét követelik. Chuck Schumer New York-i szenátor csak annyit posztolt az X-en, hogy 

Jönnek a részletek. Egyre többet tudunk arról, hogyan sodorta többek életét is veszélybe Pete Hegseth. Trump azonban túl gyenge, hogy kirúgja. Pedig Pete Hegsethet ki kell rúgni.

Hillary Clinton reagált a Signal-botrányra, szerinte Trump tönkreteszi Amerikát, és odalöki Kínának a világot

A volt külügyminiszter szerint a katonai erőnek ésszel kellene párosulnia, aminek része a diplomácia és a fejlesztési segélyek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!