szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elsősorban a CIA érintett, de más állami ügynökségeknél is leépítéseket terveznek.

A Trump adminisztráció jelentős leépítéseket tervez a Központi Hírszerző Ügynökségnél (CIA) és más jelentős hírszerző ügynökségeknél – írja a Washington Post az ügyre rálátó forrásokra hivatkozva.

A lap úgy tudja, hogy nagyjából 1200 munkahely szűnhet meg a CIA-n belül a következő években, de akár több ezer fővel csökkenhet a többi titkosszolgálatnál dolgozók létszáma, többek között a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) dolgozói állománya is.

Hivatalosan a CIA nem közli a dolgozói számát, becslések szerint nagyjából 22 ezer főt foglalkoztat, a leépítések nagyjából a munkaerő 5 százalékát érinthetik. Egy korábbi hírszerző úgy nyilatkozott a lapnak, hogy mindez (pláne több éven keresztül) nem tűnik drasztikus lépésnek, ha megfelelően csinálják, akkor nem befolyásolja jelentősen a szervezet működését.

A Washington Post hangsúlyozta azt is, hogy a leépítés nem jelent tömeges elbocsátást, a tervek szerint a következő években kevesebb embert vennének fel és felmondások illetve nyugdíjazások után szüntetnének meg pozciókat.

Mindez csak azért érdekes, mert nem olyan rég John Ratcliffe, a CIA igazgatója ígéretet tett arra, hogy több ügynökségi erőforrást fordít Kínára, valamint a fentanilt és más szintetikus kábítószereket az Egyesült Államokba csempésző kartellekre. Ugyanakkor mind Ratcliffe, mind a nemzeti hírszerzés igazgatója, Tulsi Gabbard korábban többször beszélt arról, hogy racionalizálni kell az ügynökségeket, amit elsősorban a DEI programok felfüggesztésével értek el.

A Trump-adminisztráció nyíltan ellene van a DEI (diversity, equity and inclusion, azaz sokszínűség, esélyegyenlőség és befogadás) programoknak, amelyekkel az utóbbi években a vállalatok azt próbálták meg biztosítani, hogy az alulreprezentált társadalmi rétegeket (feketék, nők, bevándorlók) is megjelenjenek a munkavállalók között.

A DEI-irányelvek lecsavarását vagy visszavonását számtalan nagyvállalat magától hajtotta végre, többek között a McDonald’s, a Ford, a Meta és a Google anyavállalata, az Alphabet is.

A Washington Post megkeresésére a CIA közleményben reagált. „Ratcliffe igazgató gyorsan lépéseket tesz annak érdekében, hogy a CIA munkatársai megfeleljenek a kormány nemzetbiztonsági prioritásainak” – írták. „Ezek a lépések egy holisztikus stratégia részét képezik, amelynek célja, hogy az ügynökséget megújult energiával töltse fel, lehetőséget biztosítson a feltörekvő vezetők felemelkedésének, és jobban pozícionálja a CIA-t, hogy teljesíteni tudja küldetését.”

A lap hozzátette azt is, hogy mindez független az Elon Musk vezette kormányzati hatékonyságért felelős minisztériumtól, amely ugyan csak a nevében minisztérium, már számtalanszor bekerült a hírekbe, akár a drasztikus megszorítások miatt, amit eszközöltek, akár a tévedéseik okán.

Nyitókép: AFP / Saul Loeb

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!