szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A következő jó másfél hónapban jobb, ha számítunk arra, hogy támadnak a madárszülők. Ne fussunk el, de akár a szatyrunkat is használhatjuk pajzsként.

Egyesek számára félelemkeltő madártámadásokra számíthatunk a következő hetekben, miután április végétől indul, és június közepéig tart a varjúfélék, különösen a dolmányos varjak fiókareptetési időszaka – figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). Ilyenkor a szülők a fészket elhagyó, de még ügyetlen és gyakran nem teljesen röpképes fiókáikat védelmezik.

Hiperérzékeny párnál a viselkedést már az is kiválthatja, ha az ember néhány tíz méterre megközelíti az egyébként nem is látható fióka rejtekhelyét

– írta az MME, de hozzátették, hogy Európában alig él olyan madár, mely támadásával közvetlen sérülést okozhat, inkább a járulékos balesetveszély az, ami problémás lehet: amikor a megijesztett ember leesik a fáról, elbotlik, esetleg kiszalad az úttestre.

Tanácsokat is adnak a madártámadás esetére (ami hasonló annál, amit ránk rontó kutyánál érdemes tenni):

  • ne fussunk el,
  • forduljunk szembe az állattal,
  • karunkat széttárva mutassuk magunkat sokkal nagyobbnak és félelmetesebbnek, kiabáljunk rá az állatra,
  • rámenősebb madarak esetén nyugodtan használjuk védekezésre a kezünk ügyében lévő szatyrot, kézitáskát, könnyű hátizsákot, kabátot, esernyőt, kalapot, és így hátráljunk el.

Ha rossz helyre tévedt (pl. középület bejáratánál vagy a járda mellett a földön üldögélő) varjúfiókát látunk, és elég bátrak vagyunk, akkor vigyük látótávolságon belüli bokros, fás területre, hogy segítsünk ijedősebb embertársainkon. Ilyenkor az izgatott szülők minket követnek (erre legyünk felkészülve), az addig "megközelíthetetlen" épület és járda pedig ismét használhatóvá válik.

A fiókákat védelmezó varjaknál jóval nagyobb kockázata van a fiókáikkal együtt úszó bütyköshattyúkkal való találkozásnak, mert ha megközelítjük őket – akár úszva, akár csónakkal – “az öregek szárnyukkal és csőrükkel fájdalmasan ütve támadhatnak”, ami komoly kockázatot jelent a fürdőző gyerekek és a gyengébb fizikumú felnőttek számára.

Az MME összeállításában kitérnek még a hasonló okokból támadásra hajlamos rigókra, macskabaglyokra, kerti rozsdafarkúakra, és arra is, hogy a madarak milyen egyéb trükköket vetnek be fiókáik védelmére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!