szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Bűnügyi felügyelet alatt áll a két vadász, akik természetkárosítás miatt felelnek M237 kilövése miatt.

Megszüntették a letartóztatását annak a két vadásznak, akiket az M237 kódnéven nyilvántartott svájci farkas kilövéséért vettek őrizetbe – írja a 24.hu. A két vadászt tavaly augusztusban fogták el, és a természetkárosítás mellett más bűncselekményekkel is meggyanúsították őket.

A Svájcból egészen Borsod megyéig kóborló, az egész ország figyelmét felkeltő farkast tavaly tavasszal lőtték le Hidasnémetinél. A tettes az ügyészség szerint az egyik felelősségre vont vadász kilencéves fia volt.

Az ügyben még tart a nyomozás, a lap idézi a Borsod Vármegyei Főügyészség szóvivőjét, Barkó Tamást, aki szerint az érintett vadászok

már nem letartóztatás, hanem bűnügyi felügyelet hatálya alatt állnak.

További részleteket azonban a természetkárosítás bűntettének ügyében zajló nyomozás érdekeire hivatkozva nem árult el az ügyről. Így azt sem tudni, hogy az érintettek házi őrizetbe kerültek, vagy szabadon közlekedhetnek lakhelyükön, és hogy kaptak-e nyomkövetőt.

A farkas szigorú védettséget élvez, eszmei értéke 250 ezer forintra rúg, elpusztítása természetkárosítás bűncselekmény, amiért akár három év börtönbüntetés is kiszabható.

M237 tavaly áprilisi lelövése hatalmas felháborodást okozott, mivel a svájci Graubünden kantonban a Stagias-falkában született nagyragadozón nyomkövető nyakörv volt, útját pedig – ha kis késéssel is, de – egy egész ország nyomon követhette. Magyarországi kóborlásának első szakaszáról nyár elején részletesen is beszámolt a Duna–Ipoly Nemzeti Park egyik munkatársa:

Észrevétlen volt, kíváncsi és magányos – feltárult a svájci farkas útja Budapest körül

Felhagyott gyümölcsösökön, agrártájon, zöld folyosókon, népszerű kirándulóhelyeken át vezetett a svájci farkas útja tavaly év elején a budapesti agglomerációban és a külső kerületekben úgy, hogy senkinek sem tűnt fel. Pedig falatozott vadlesek látóterében, pihent reptéri hangárok közelében. A kóbor nagyragadozó áthaladt a Farkasvölgyön is, ami nem lehet véletlen – mondják a természetvédelmi szakemberek a jeladója adatainak elemzése után.

A végzetes második szakaszról egyelőre nem tudni részleteket, a még zajló nyomozástól talán nem függetlenül. Az azonban biztos, hogy a svájci farkas a maga nemében a rekorderek közé tartozott:

Melyik kóbor farkas a rekorder: a nálunk lelőtt svájci vagy a Spanyoloroszágig jutó német?

Világrekorderként emlegették azt a farkast, amely Németországból Spanyolországig vándorolt a közelmúltban. Korábban viszont a jeladós svájci farkas, M237 rekordjától volt hangos a sajtó. Most akkor melyiküké az elsőség?

Lelövése pedig számos kérdést felvetett:

„60-70 méterről, távcsővel nem illik elnézni egy farkast”

Mi vezethet oda, hogy fokozottan védett állatra lőjön valaki? Életszerű, hogy más fajnak nézi? Miből fakadnak a hazai tájakra visszatérő nagyragadozókkal kapcsolatos konfliktusok? Valóban ilyen minden vadász? Egy természetvédővel és egy vadásszal igyekeztük körbejárni a svájci farkas, M237 feltételezett kilövésének kérdéskörét. Az biztos, kevés hasonló eset kerül napvilágra, és a bizonyítás is nehéz.

A svájci farkas ügyében zajló nyomozás során ráadásul további farkaspusztításról is tudomást szereztek a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai, az év elején három borsodi vadászt is őrizetbe vettek, akiknél több lelőtt farkas maradványait is megtalálták. Akkor videókamerával eredtünk a farkasölések nyomába:

„És akkor farkasüvöltést hallottam, háromszor egymás után”

Január végén farkasok elpusztítása miatt vettek őrizetbe három borsodi vadászt. A nagyragadozók visszatérése az erdő-mező ökológiai sokszínűsége szempontjából üdvös, de jelenlétük érdekeket sért. A természetvédők örülnek, a gazdálkodók és a vadászok ellentmondásosabban viszonyulnak hozzájuk. Jelenlétüknek azonban talán nagyobb a füstje, mint a lángja. De mit gondol róluk a természetvédő, a gazdálkodó és a vadász?

A farkasok ügye egész Európában forró téma, miután az Európai Bizottság – amely elnökének kedvenc póniját is elpusztították a védett vadak – kezdeményezte védettségük felülvizsgálatát. 

Benyújtotta a farkasok kilövését könnyítő javaslatát Von der Leyen, akinek korábban a póniját tépték szét a vadak

Benyújtotta az uniós tagállamok elé a farkasok kilövését megkönnyítő javaslatát Ursula von der Leyen, aki személyesen is érintett az ügyben. A természetvédők szerint elhibázott a lépés, a megelőzés lenne a megoldás a jelenleg még szigorúan védett faj okozta problémák enyhítésére.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!