szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mint azt az utóbbi hetekben olvasóink is észrevehették, IT/Tudomány rovatunk témái új irányt vettek. Több figyelmet szentelünk olyan új fejlesztéseknek, technológiáknak és trendeknek, amelyek az előttünk álló években meghatározóvá válhatnak a gazdaság, a társadalom egyes területein, és jelentős hatással lehetnek mindennapi életünkre is. A megújuló rovat nemrégiben elindult oldalunkkal, a Techline-nal egészül ki, ahol hardver- és szofterteszteket, tippeket és online tudástárat találhatnak a technika és az informatika iránt érdeklődők.

Techline.hu
Új szakoldalunk, a Techline.hu online tudástárral, szoftver- és hardvertesztekkel, hasznos tippekkel és trükkökkel várja az érdeklődőket. Tovább>>
A rovat megújulása korábbi alrovataink lecserélésével kezdődik. Az alábbiakban bemutatjuk, hogy az eddigiek - Informatika, Internet, Telekom, Más technológiák, Tudomány, Fun - helyett mostantól milyen rovatcímekkel találkozhatnak olvasóink, s a megújult alrovatokban milyen témákat, cikkeket olvashatnak, amelyekből egy csokorra valót össze is gyűjtöttünk önöknek.


Hálózat

Az internettől a wi-fin keresztül a mobiltelefonig
© sxc.hu
Az online trendekkel, dotkom-cégekkel, internetes és mobil kommunikációval és webes fejlesztésekkel foglalkozó alrovatunkban a korábbi Internet, Informatika és Telekom alrovatok egyesülnek. Itt olvashatják a  Google, Yahoo stb. legújabb bejelentéseiről, a wi-fivel, mobiltelefonokkal, online közösségekkel kapcsolatos híreinket, iparági szakértőkkel készült interjúinkat. Egy kis ízelítő a kínálatból:

A YouTube tíz legnézettebb videója 
A videómegosztó oldalon folyamatosan figyelemmel lehet kísérni, melyik felvételeket nézték a legtöbben. Összeállításunkban az október közepén legnépszerűbbnek bizonyult klipek láthatók, kezdve a legnépszerűbbel, a Jason Laipply előadásában látható Evolution of Dance című komédia-videóval, amelyet több mint egy éve töltöttek fel a YouTube-ra, s azóta 60 milliónál is többször nézték meg.

Titkok, amelyeket elárulnak e-mailjeink
Az elektronikus leveleknek sok olyan részük van, amit elrejt előlünk a levelezőprogram. Pedig ezekből az adatokból még azt is megtudhatjuk, melyik ország melyik városának internetkávézójából üzent az ismerősünk.

Az talán nem meglepő, hogy egy e-mail olyan adatokat is tartalmaz, amelyek alapján pontosan lehet követni a levél útját a feladótól a címzettig. Az üzenet teljes fejlécét minden levelezőprogramban meg lehet jeleníteni, vagy a levél tulajdonságainak lekérésével, vagy az úgynevezett hosszú fejléc kiíratásával – írja a Techline.

Ian Neild: Csak öt számítógép lesz az egész világon 
Ian Neild, a British Telecom trendelemzője egyben jövőkutató is. Mindeddig megdöbbentően magas találati arányt elérve folyamatosan frissíti híres-hírhedt listáját, a BT Timeline-t, amelyben azt taglalja, az elkövetkező évek és évtizedek jelentős technikai és technológiai vívmányai mikor valósulnak meg. Neild a tihanyi Internet Hungary konferenciát követően válaszolt a hvg.hu kérdéseire.

Arcfelismeréssel és offline szoftverekkel támadja a Google a Microsoftot
A Google májusi bejelentése szerint az internetkapcsolat nélkül is működő alkalmazások fejlesztéséhez használatos keretrendszert készítettek, mellyel nyílt harcot indítnak a Microsoft uralma ellen az alkalmazások terén. A szabad forráskódú – tehát ingyenes és bárki által továbbfejleszthető – Google Gears offline szoftvereket tartalmaz majd. A Microsoft termékei leginkább abban különböznek a Google eddigi szoftvereitől, hogy webes elérés nélkül is használhatták őket a felhasználók. Ezt elirigyelve követi a a keresőóriás  redmondiakat ezen az úton. Első termékük a Google Reader, egy hírolvasó, mely internet nélkül is elérhető, ám ezt számos további szoftver követi a közeljövőben.

Számítógépes játékkal küzdenek a rák ellen – videóval
Az emberi szervezetben játszódó akciójáték hatékony lelki és fizikai támogatást nyújt rákbeteg fiataloknak, méghozzá ingyen.

A rákbetegség tünetmentes fázisáról kapta nevét az egészségügyi innovációs szoftverkutatással foglalkozó Hopelab által fejlesztett játék, a Re-Mission. A konzolok világában gyakori, ún. nézd-a-hátam (third person shooter) perspektívában a játékos egy Roxxi nevű nanorobotot irányít rákos páciensek testében. A cél első körben a rákos sejtek elpusztítása, amely mellett esetleges fertőzésekkel és gyógyszermellékhatásokkal is szembe kell nézni.

Természet (Oldaltörés)

Természettudományok,
klímaváltozás - Természet
© sxc.hu
Természet
Korábbi Tudomány című alrovatunknak a természettudományokkal – biológia, fizika, kémia – foglalkozó része került át Természet című szekciónkba. Itt kapnak helyet továbbá a klímaváltozással, globális felmelegedéssel kapcsolatos híreink, illetve bizonyos űrkutatással foglalkozó témák is. A kínálatból:

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?
Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.

Megnevezték a világ tíz legszennyezettebb helyét
Egy független amerikai környezetvédő csoport összeállította a világ tíz legsúlyosabban szennyezett területének listáját, amelyen volt szovjet tagköztársaságok, Oroszország, Kína és India szerepel, de felkerült a szennyezők közé Peru és Zambia is.

A 2007-ben „debütáló” helyszínek között szerepel például a kínai Tianjing, ahol egy óriási ólomkitermelő telep miatt potenciálisan 140 ezer ember válhat ólommérgezés áldozatává. Az indiai Sukinda városában tizenkét bánya üzemel megfelelő környezetvédelmi irányelvek nélkül. A kitermelés során keletkező veszélyes vegyi anyagokat egyszerűen beleeresztik az ivóvízbe.

Hadd ne fájjon - csilipaprikát a sebbe
A sebekbe cseppentett kapszaicin annyira el tudja zsibbasztani a fájdalomérző idegeket, hogy tökéletes érzéstelenítőként használható. A világon több kutatóintézetben, köztük a Harvardon is végeznek ezzel kapcsolatos kísérleteket, mindeddig meggyőző eredményekkel - számolt be erről a Baltimore Sun.

Az ízlelőbimbókat enyhén csípő vagy éppenséggel pokolian megkínzó kapszaicint, a csilipaprika csípősségét okozó anyagot természetesen csak bizonyos körülmények között lehet sebkezelésre használni. A kísérletek során, a fertőzést elkerülendő, a kapszaicin ultratiszta változatát alkalmazták műtéti körülmények között, a pácienseket pedig kivétel nélkül altatták.

Fizikusok szerint lehetséges a levitáció
A skót St. Andrews Egyetem elméleti fizikusokból álló csoportja sikerrel hajtott végre olyan kvantummechanikai kísérletet, amely során a normál körülmények között egymást vonzó testek taszítani kezdték egymást. Szerintük lehetséges a levitáció - részecskeszinten legalábbis.

A felfedezés alapja az a Casimir-effektusnak nevezett erőhatás, amely eltér a fizikaórákon tanultaktól: nem töltés, gravitáció vagy részecskecsere okozza, hanem testek között megjelenő energiamezők rezonanciája. Ezt a hatást két, vákuumba helyezett, egymással szembeállított tükörfelület között szokás demonstrálni, bár ennél szembetűnőbb példa a falon fejjel lefelé közlekedő gyík.

A jövő megalopolisza - Dubaj, ahol a pénz nem számít
Szuperlatívuszokban lehet csak beszélni Dubaj városfejlesztési és turisztikai terveiről. A különleges ötletek és építészeti technológiák itt sűrűsödnek össze – a híradások, építészportálok és blogok jégből kifaragott kávézókról, víz alatti luxushotelekről, valamint önhűtő, forgó és táncoló tornyokról beszélnek. Összeállításunkban a jövő legkülönlegesebb városának egyes pontjait mutatjuk be.

Új technológiák (Oldaltörés)

Új technológiák
Egykori Tudomány alrovatunk másik része, ahol az űrkutatás technikai vetületével foglalkozó anyagok mellett a különféle implantátumokról, robotikáról, virtuális valóságról, mestesrséges intelligenciáról és mindenféle olyan témáról találhatnak majd cikkeket, amelyek hátterében forradalmi újítások, egyes területeket gyökeresen átalakító változások állnak. Ízelítő:

Lehetséges-e az agymosás és mesterséges víziók beültetése? 
Terroristákat, hadseregeket, vallási csoportokat és reklámügynökségeket vádolnak agymosással. Valóban létezik-e ilyen, vagy csak legenda? Ki lehet törölni emlékeket, és mesterséges víziókkal pótolni? S ha igen, vajon nem ugyanerre törekszenek azok is – rendőrök a vádlott vallatásakor, kétségbeesett szülők a gyermeküket elragadó szekta ellen -, akik az állítólagos agymosás áldozataira próbálnak hatást gyakorolni? A HVG Kiadó a közelmúltban jelentette meg Dominic Streatfeild Agymosás című könyvét. Részlet.

Azonnal újratöltődő akkumulátort eredményezhet egy új fejlesztés 
Egy texasi cég speciális szuperkondenzátorai a múlt ködébe taszíthatják a kémiai reakciókon alapuló eddigi elemeket és akkumulátorokat. Bár egyelőre kevés az információ az új fejlesztésről, a cég úgy fogalmazott: készen állnak a tömegtermelésre.

A jelenleg használt akkumulátorok, legyen szó akár a gépkocsikban, akár a mobiltelefonokban használt telepekről, kémiai reakciókat alkalmazva tárolják és hasznosítják az elektromos töltést. Az Ars Tecnica című weboldal értesülései szerint az EEStor nevű texasi cég olyan új kondenzátort fejlesztett ki, amely forradalmasíthatja az akkumulátorokat.

Nagymamák és a videójáték - bowlingozás karosszékből 

Nem csak a tizenéveseké a videójáték
© Stiller Ákos
Hetven fölött sokan idegenkednek a modern technikától, kevesen használnak mobiltelefont, számítógépet és internetet, a videójátékokról nem is beszélve. Ám az egyik új generációs konzolról kiderült, nem kell hozzá különösebb technikai affinitás, s az idősek – legalábbis külföldön – hamar megszerették. Szereztünk tehát egy ilyen készüléket, s felkerestünk egy budakalászi nyugdíjasotthont, hogy megnézzük, mit szólnak a nagymamák és nagypapák a Nintendo Wii-hez.

Gondolatokkal vezérelt robotkarok fogyatékosoknak 
Jesse Sullivan két művégtaggal él, mégis létrára mászik, falat mázol, remekül elirányítja a fűnyírógépet is, behajlítva a könyökét és forgatva az alkarját. Sőt, ennél finomabb mozgást is képes volt megtanulni: átölelni az unokáit.

Mozgása koordináltságát, az agya által küldött jelekkel vezérelt bionikus karjának köszönheti. Elég arra gondolnia, hogy „becsukom a markom”, az idegeivel elektromos jelek révén összekötött végtag pedig elvégzi a szükséges mozdulatot. Az orvosok Sullivant tekintik az agy által vezérelt műkarral élő első embernek. Sullivant, aki egy ipari baleset során vesztette el a karját, csak komoly rábeszélés után sikerült a kutatóknak rávenniük a pótkar beültetésére.

Érti a mosolyt a japán arcfelismerő program 
Kereskedőknek, fotósoknak, de akár még orvosoknak is jól jöhet az Omron Corporation programja. Az OKAO Vision felismeri a digitális fotókon látható arcokat, és meg tudja mondani, hogy azok mosolyognak-e.
A tokiói CEAT technológiai kiállításon mutatta be a japán Omron cég az OKAO Vision szoftvercsomagot, amely azonosítja az arcokat a digitális képeken, és képes megállapítani azok nemét és körülbelüli életkorát, akik a képeken szerepelnek, illetve képes a képeket összevetni egy nagyobb fotóadatbázissal is.

Trendvadász (Oldaltörés)

Trendvadász
A William Gibson cyberpunk író 2003-ban megjelent Pattern Recognition című regényének magyar címét viselő alrovatban olyan meghökkentő, figyelemfelkeltő technikákkal, intelligens ruházattal, autó-, számítógép-, és mobilkiegészítőkkel kapcsolatos híreket találhatnak, amelyek mindennapjaink fontos részévé válhatnak a közeli vagy akár a távolabbi jövőben. A kínálatból:

Már valóság az űrvaluta

Ezzel fizetünk majd a Marson?
Az űrben használatos pénznemet hozott létre a brit Travelex valutaszakértő cég a Nemzetközi Űrközpont és a University of Leicester tudósainak közreműködésével. Megalkotásakor nemcsak formáját és alapanyagát vették figyelembe, hanem azt is, hogy miként reagálhatnak rá a földön kívüli civilizációk.

A QUID (Quasi Universal Intergalactic Denomination) nevű űrvaluta alapanyaga  a PTFE (poli-tetrafluor-etilén), háztartásokban ismertebb nevén a teflon. Az ilyen érmék ellenállnak az űrben tapasztalható extrém környezeti viszonyoknak, és nem bocsátanak ki olyan vegyianyagokat sem, amelyek veszélyt jelenthetnének az asztronauták életfenntartó rendszerére.

iPhone: a kétarcú státusszimbólum
Zseniális kezelőfelülettel felszerelt kommunikátor, átlagos mobiltelefon és szegényes önkifejező eszköz az Apple kultuszteremtő készüléke, az iPhone. Mielőtt bárki rohanna sorbaállni a hozzánk csupán 2008 második felében érkező státusszimbólumért, előtte olvassa el beszámolónkat.
 
Egy külföldi ismerősünk üdvözült mosollyal az arcán húzta szét hátizsákja száját, amelyben legnagyobb megdöbbenésünkre az utóbbi idők egyik legtöbbet sztárolt készüléke, egy iPhone rejtőzött. A múltidézés és a kellemes beszélgetés helyett ezután hosszú délután, majd még hosszabb éjszaka következett, igyekeztünk ugyanis minél többet megnézni az Apple multifunkciós csodájából, hiszen a magyarországi megjelenés még fájdalmasan messze van.

Online tévé ingyen
Immár mindenki számára hozzáférhető és használható a Skype készítőinek legújabb programja, a Joost. Az internetes televíziózást megújító szoftverrel tematikus csatornákat lehet nézni, az ingyenes szolgáltatást a program csak célzott hirdetések vetítésével kompenzálja. Sőt, a merészebbek saját tartalmaikat is elküldhetik a Joost szűrőgárdájának.

Napelemtetővel egészítik ki a hibrid kocsikat
Egy amerikai cég napelemekkel szereli fel a hibrid járműveket, amivel további 29 százalékkal növelhető a benzintakarékosság, s így akár napi 32 kilométert tehetnek meg elektromos módban a környezettudatos sofőrök.

A Solar Electrical Vehicles domború napelemeket szerel hibrid járművekre, leginkább Toyota Priusra, Highlander Hybridre és Ford Escape Hybridre – írja a San Fernardo Business Journal. A 200-300 wattot termelő modulok külön akkumulátort töltenek fel, melyek bevetésével a vezetési szokásoktól függően akár napi 32 kilométert is megtehetünk tisztán villanyüzemben, s közel 30 százalékkal kevesebb üzemanyagot pöföghetünk szét a világba. A napelemtető beszerelési költsége 2-4 ezer dollár, de használata 2-3 év alatt könnyedén megtérül.

Emberiség elleni bűnnek nevezte egy ENSZ-előadó a bioüzemanyagot
Jean Ziegler, az ENSZ egyik különleges előadója attól tart, a bioüzemanyagok használata további éhezéssel sújthatja az emberiséget.

A BBC értesülései szerint Ziegler, akinek szakterülete a táplálékhoz való jog, emlékeztetett, hogy a bio-üzemanyagok alapanyagaként felhasznált termények miatt egyes mezőgazdasági cikkek ára rekordmagasságokba szökött.

Biztonság (Oldaltörés)

Biztonság

Figyelő szemek mindenhol
© sxc.hu
A hálózatok és megfigyelőrendszerek által egyre jobban átszőtt világunkban külön szekciót szenteltünk a biztonságtechnikának, legyen szó online biztonságról – kémprogramok, vírusok, adathalászat stb. – haditechnikáról, a legmodernebb fegyverekről és biztonsági eszközökről, illetve ezzel és a szabadságjogokkal kapcsolatos kérdésekről. Ízelítő a kínálatból:

Mivel mérgezték meg Litvinyenkót, mi a polónium-210
Az orosz exkém halálát a radioaktív polónium-210 nagyobb adagja okozhatta. Mit lehet tudni erről az anyagról? A polónium a természetben is előforduló sugárzó anyag, amely különösen veszélyes alfa-részecskéket bocsát ki. Az elemet Marie Curie fedezte fel a XIX. század végén.

Beindul a gondolatrendőrség Londonban?
Számítógépes programot hív segítségül a londoni Scotland Yard, és összeállítja vele azoknak a listáját, akikből nagy valószínűséggel válhatnak gyilkosok.

A program nem a többszörösen visszaeső bűnözőkre összpontosít, hanem a látszólag teljesen hétköznapi emberekre, akik a közeljövőben nagy valószínűséggel valamilyen komoly bűncselekményt követ(het)nek el - olvasható a Membrana című orosz hírportálon.

A tíz leggyakrabban használt jelszó 
Az amerikai PC Magazine májusban megjelenő számában közli az interneten legtöbbet használt jelszavak tízes listáját. Amennyiben ön megtalálja kedvenc jelszavát a listában, a cikk végén található linkre kattintva megerősítheti számítógépe védelmét.

Hamis al-Kaida-videók: megdöbbentő eredmények
Megfelelő elemzési módszerekkel már az is megállapítható, hogy egy fénykép vagy videó mely részletét módosították, illetve hamisították meg – hangzott el a Black Hat biztonságtechnikai konferencián Las Vegasban.

A digitális fényképek járulékos adatai alapján nemcsak a fényképezés körülményei (a fényképezőgép gyártója és modellje, a záridő, a fénymérés és a fókusz beállításai stb.) állapíthatóak meg, hanem az is, hogy az adott képet milyen programokkal módosították – az azonban nem, hogy mit módosítottak rajta.

A Google Earth segítségével támadják a brit csapatokat
Terroristák a keresőóriás műholdas térképszoftvere segítségével keresik a brit katonai alakulatok támaszpontjait Irak területén. Egy razzia során pontos koordinátákkal megjelölt, kinyomtatott Google Earth oldalalkat találtak.

Hírszerzési források szerint a Google Earth térképszoftvere segítségével kémlelik ki a brit katonai bázisok elhelyezkedését a közel-keleti országban – írja a vnunet.com. Az értesülések szerint erre azután derült fény, hogy iraki felkelők lakásaiban tartott razziákon olyan papírok kerültek elő, amelyre a Google Earth oldalait nyomtatták ki, a precíz szélességi-hosszúsági koordináták megjelölésével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!