A változókori tunyulás helyett irány a természet!
Nagyon sokan épp a változókorban kapnak rá a rendszeres testmozgásra. Van, aki az átalakulóban lévő hormonrendszere, más a lassuló anyagcseréje, de olyan is van, aki a depressziós hangulata miatt fedezi fel a mozgás örömét. A szabadtéri aktivitás pedig még több energiát ad. Hogy mihez lehet kezdeni a természetben?
1. Nordic walking
Ez a sport egyesíti a gyaloglás és a sífutás előnyeit, miközben a botok használata dinamikát, ritmust adnak a gyaloglásnak. A nordic walkinggal pedig a két speciális bot és különleges gyaloglótechnika segítségével hatékonyan, ugyanakkor kímélő módon fejleszthető az állóképesség, az izomerő és a mozgáskoordináció.
Jó tudni, hogy a kalcium csak olyan mértékben épül be a csontba, amennyire a csontok ellenirányú terhelést kapnak. Ezért bár a kerékpározás és az úszás is nagyon hasznos, de csontritkulás esetén hasznosabbak az olyan sport, mint a nordic walking, ahol a lábak talajt érnek.
Ez a sport ezen kívül segít az egyensúlyérzék fejlesztésében is, amely szintén hozzájárul az esetleges esések, és csonttörések elkerülésében. Az itt alkalmazott kartechnika pedig lehetővé teszi a hátizmok megerősítését, amely jótékony hatással van a gerincoszlopra. Fontos szempont még, hogy a friss levegőn, napfényben végzett mozgás során még a D vitamin is jobban beépül.
2. Geocaching
Hihetetlen, de már húsz éve, hogy megjelent az első magyar geoláda, amit a szervezők gondosan elrejtettek a természetben. A geocaching lényege, hogy egy ládikát valaki elrejt egy olyan helyen, amit felfedezésre, megismerésre érdemesnek tart, majd GPS-szel beméri a rejtekhely koordinátáit és látnivalóiról egy ismertetőoldalt készít. A geoláda jóváhagyás után megjelenik a honlapon, ahonnan a játékosok letölthetik az adatokat saját GPS-ükre vagy mobiltelefonjukra, és megkereshetik a geoládát.
Ez a fajta kincskeresés voltaképpen egy céllal végzett túrázás, így akár sok kilométert is meg lehet tenni anélkül, hogy észrevennénk.
A túrázás pedig felpörgeti a vérkeringést, jót tesz az ízületeknek, izmoknak és csontoknak, és persze a tüdőnek is, ami minden szabadban végzett tevékenységre jellemző. A geoláda sikeres megtalálása után be kell írni a látogatás időpontját és a játékban használt nevet a naplóba, de még egy kincset is kicserélhetünk benne a sajátunkéra.
3. Futás
Trendi lett futni, de menopauzában különösen jót tesz a nem kívánt testi-lelki változások enyhítésében. A futás például csökkenti a hőhullámok mennyiségét és az éjjeli izzadást is képes mérsékelni. A rendszeres testmozgás javít az alvás minőségén is, ami azért létfontosságú, mert menopauza idején csökken a melatonin szintje a szervezetben, ezért gyakoribb az éjjeli felébredés. A futással elkerülhető az ilyenkor jellemző súlygyarapodás is (persze nem árt egészséges étrendet követni). A szabadban végzett futás a hangulatra is pozitív hatással van, ami a változókor idején tapasztalható depresszív időszakok átvészelésében is sokat segít.
4. Úszás
Aki szeret úszni, amíg csak lehet, tegye külső medencében, mert a szabad levegő kifejezetten pluszélményt kínál amellett, hogy egészségesebb is, mint a zárt uszodában tempózni. Az úszás egyébként is az egyik legjobb mozgásforma minden korosztály számára, de ezekben az években még fontosabb, hogy tehermentesíti a gerincet, erősíti a mélyizmokat, és az egész testet átmozgatja úgy, hogy minimális a sérülés veszélye.
Mivel nem terheli az ízületeket, bátran választhatják azok is, akik térd-, csípő- vagy hátproblémákkal küzdenek. Az úszás ezen kívül a szív- és érrendszert, a légzőrendszert, az anyagcserét és emellett az egész szervezet működését képes kedvezően befolyásolni. Aki nem szeret úszni, viszont szereti a vizet, s nincsenek szív- és érrendszeri problémái, bátran válasszon meleg vizű termálmedencét, amelyben télen lubickolni egyenesen élvezet.
5. Síelés
45-50 év felett még egyáltalán nem törvényszerűek a térd-, csípő-, vagy derékproblémák, sőt, egyesek épp ekkor tanulnak meg síelni, amit páratlan élmény megélni a hegyek között. Sőt, egy új mozgásforma elsajátítása el is terelheti a figyelmet a klimaxos tünetekről, miközben még fejleszti is a testet.
A szimmetrikus és folyamatos mozgás ugyanis harmonizálja a két agyféltekét, nagy mértékben javítja a mozgáskoordinációt és pozitív hatással van az állóképességre. A síelés az egész testet igénybe veszi, erősödnek az izmok, javul a vérkeringés. Elsőre talán keveseknek jut eszébe, de nem csak a lábizmokat és a törzset, hanem a karokat is megedzi. Ráadásul ez nem csak fizikai, hanem egyben szellemi edzés is.
6. Kerékpár
A kerékpározás kiválóan edzi a szív- és vérkeringési rendszert, a rendszeres tekerés hatására nagymértékben javulhat a szervezetünk terhelhetősége, és fizikai teljesítőképessége. Remek zsírégető hatással is bír, és a futással vagy kocogással ellentétben az ízületekhez is kíméletesebb, jóval kisebb terhet ró rájuk.
7. Szabadtéri (hormonális) jóga, pilates és csikung
Idén nyáron még több szabadtéri helyszínen tartottak csoportos órákat, melyek mindegyike egyszerre mozgatja át kíméletesen a testet, miközben elűzi a stresszt és kisimítja az idegrendszert. Mindhárom mozgásformát a fiatalság forrásaként szokták emlegetni, úgyhogy 50 felett érdemes még több időt szánni a gyakorlásukra.
Közös jellemzőjük, hogy az ízületeket kíméletesen kilazítják, emellett segítenek energikusabbá válni és megerősítik a mélyizmokat. Sokat javíthat a helyes testtartáson, és akár még porckorong-kiboltosulás esetén is segíthetnek. Fontos azonban, hogy a sérülések elkerülése érdekében a gyakorlatokat helyesen végezzük, ezért jó csatlakozni egy szabadtéri csoporthoz.
8. Evezés
Amíg az idő engedi, egyedül, vagy barátokkal, de bátran vágjunk bele egy jó vízi túrába! Az evezés hozzájárul az izomzat erősödéséhez, hiszen szinte minden fontos izomcsoportot átmozgat, növeli a tüdőkapacitást, segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.
Ugyanakkor egy evezős túra más sportokhoz képest sokkal kevésbé terheli meg az ízületeket, ezáltal kisebb a sportsérülések esélye, s változókorban ez piros pont. Nagyon jó hatással van a gerincre, hiszen a hátizmok folyamatosan dolgoznak, és ezáltal nem csak erősebbé, hanem rugalmasabbá is válnak.
És végül: nem szabad megfeledkezni a vízi túrák mentális hatásáról sem, hogy stresszcsökkentő hatásának köszönhetően észrevétlenül kisimul az idegrendszer.
Változókor könnyedén, hormonmentesen!
Hőhullámok, alvászavar, labilis hangulat – a klimax jellegzetes panaszai ötből négy változókorú nő mindennapjait keseríthetik meg. A Remifemin Plus két gyógynövény együttes erejével enyhíti a klimax kellemetlen testi és lelki tüneteit.
Vény nélkül kapható gyógyszer
www.remifemin.hu/
Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.