Remifemin Plus
Remifemin Plus
Tetszett a cikk?

Sokáig azt hittük, csak a nőket éri el a változókor, pedig ha tetszik, ha nem, a férfiaknál ugyanúgy bekövetkezik a hormonális változás. Tehát a menopauzának van párja, ez pedig az andropauza.

Az andropauza görög szó: az „andro” (férfi) és a „pausis” (vége) szavakból származik. A férfiaknál kicsit később, az 50-55. életév után jelentkeznek azok a hormonális változások, amelyek könnyen vezethetnek az úgynevezett „kapuzárási pánikhoz”, és rendesen alááshatják a házasságokat, párkapcsolatokat. A nők nőisége amúgy is csorbát szenvedhet saját változókoruk miatt, de az még nehezebb helyzetet teremt, ha ez egybeesik a férfiklimaxszal.

„Megijedtem, amikor az együttléteink alatt olykor-olykor nem ugyanúgy mentek a dolgok, mint pár évvel ezelőtt. Harmincéves házasok vagyunk, azt gondoltam, a megszokás miatt nem teljesítek úgy, mint rég. A párterápiánkon aztán azt a tanácsot kaptam, hogy vizsgáltassam ki magam urológussal, aki meg is állapította, hogy a férfiklimax miatt tapasztalom ezeket a tüneteket” – meséli a 62 éves Norbert, aki annak nem örül, hogy a kora miatt át kell élnie ezeket, de annak igen, hogy nem nyomta meg a pánikgombot, és nem keresett máshol boldogságot.

Ma már egyre többet tudunk arról, hogy a menopauza nemcsak női probléma, a férfiak is klimaxolnak. A fellépő hormonhiány pedig ugyanúgy megnehezítheti a férfiak életét, mint a gyengébb nemnél. Az andropauza a magyar férfiak legalább egyharmadát érinti, de a nőkhöz hasonlóan ők sem szenvednek minden tünettől, egyeseket jobban megvisel, míg másokat kevésbé.

Nagy különbség azonban, hogy a nők öregedési folyamatával szemben – amit a nemi hormonok szintjének drasztikus és hirtelen csökkenése, valamint a menstruáció elmaradása jellemez – a férfiak hormonegyensúlya anélkül indul lassú és fokozatos hanyatlásnak, hogy reprodukciós képességük megszűnne.

Ez történik a férfiak szervezetében

Mindez annak köszönhető, hogy az 50 pluszos férfiak szervezetében a herék úgynevezett Leydig-sejtjeinek működése zavartalan marad, miközben más mutatóik azért változnak. Öregedési folyamatuk során ugyanis fokozatosan csökken a tesztoszteron (DHEA – dehidroepiandoszteron), a növekedési hormon (IGF1 – insulinlike growth faktor1) és a melatoninhormon-szintjük is. Emelkedik ugyan az SHBG-értékük (nemihormonkötő-fehérje), de ettől a biológiailag aktív szabad androgének koncentrációja csökken.

Tehát mára kiderült az igazság. Még a tudósok is azt hitték évtizedekig, hogy a hormonszintek azért csökkennek, mert az ember öregszik, de ma már világos, hogy a helyzet fordított: azért öregszik az ember, mert csökken a hormonok szintje.

Intimtorna az erősebb nemnek is

Az andropauza jelei nem olyan szembetűnők, mint a női klimaxé, de azért akadnak közös vonások: ingerlékenység, szexuális vágy csökkenése, hőhullámok, koncentrálóképesség romlása, alvászavarok, depresszió, csontritkulás, izom- és ízületi fájdalmak, zsírréteg lerakódása vagy erekciós problémák.

Ez utóbbi pedig a férfiaknál igen „sokkoló” tünet, ami sajnos akár a teljes impotenciáig is fokozódhat. Egy angol tanulmány szerint a tesztoszteronszint csökkenése miatt a férfiaknál a húgycsövet és a húgyhólyagot támasztó medencefenék-izomzat (PC) kevésbé húzódik össze, ezért jelentősen romlik a hímvessző magasságának megtartási képessége.

Jó hír azonban, hogy férfi intimtornával megőrizhető a gátizmok kondíciója, ereje, fittsége.

Gyakran észrevétlen marad

A férfiak tesztoszteronszintje egyébként 40 éves kor után évente átlagosan körülbelül egy százalékkal csökken, de a legtöbb idősebb férfié a normális tartományon belül marad, s a becslések szerint csupán 10-25 százalékuknak esik ez alá a hormonszintje.

A férfiklimax ezért gyakran észrevétlen marad, nem szűrik a rutinvizsgálatokon, pedig egy vérvizsgálattal ellenőrizhető lenne. De nem elég csak egy vérvétel, szükség van fizikális és ultrahangvizsgálatra is. A diagnózis után a szakember határozza meg, hogy milyen kezelést javasol. Az biztos, hogy hormonpótlásra csak végső esetben kerül sor, férfiklimax esetén az orvos inkább az életmódváltás felé fogja terelni a pácienst.

A tüneteken sokat segíthet a helyes táplálkozás, a stresszmentes, egészséges életmód, a rendszeres testmozgás és a normál testsúly elérése, valamint megtartása.

Életmódváltás

Az egészséges életmódban fontos szerepe van a férfiak megfelelő ásványianyag-, nyomelem- és vitaminbevitelének. Az elérhető férfivitaminok ára igen borsos, így a választásnál figyelni kell néhány dologra, hogy valóban olyan terméket vásároljunk, amely segít. Legyen komplex összetételű, mert a tápanyagok jó esetben egymást segítik a felszívódásban. Lényeges az is, hogy ezek szerves, biológiailag aktív kötési formákban legyenek jelen. Ezek praktikusan a -citrát és -glükonát formák (például cink-citrát, réz-glükonát), amelyek biológiailag aktívak, és a szervezetben akár a 80 százalékot is meghaladó mértékben képesek hasznosulni. De kitűnően meg lehet támogatni gyógynövényekkel is a férfi szervezetet, például kisvirágú füzikével vagy szabalpálmával. A tesztoszterontermelést serkenteni lehet még egyebek között szőlővel, tonhallal, gránátalmával, avokádóval, fokhagymával, mézzel, tojással, fügével és húsfélékkel.

A férfihormonszint növelése függ egyébként a rendszeres és kiegyensúlyozott szexuális élettől is, mert hozzájárul a normál mértékű nemihormon-termeléshez. Jó szolgálatot tesz a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás is, sportválasztásnál pedig a nagy súlyokat mozgató és a kombinált intervallumedzés keverése javasolt, ebből heti háromszor legalább fél óra szükséges.

A változókor tehát nemcsak a nőket, de a férfiakat is megviselheti, ezért érdemes mindkét félnek türelemmel, megértéssel közelíteni ehhez az élethelyzethez annak érdekében, hogy ez az egyébként természetes élethelyzet ne gyengítse vagy rombolja le a párkapcsolatot.

Hirdetés

Változókor könnyedén, hormonmentesen!

Hőhullámok, alvászavar, labilis hangulat – a klimax jellegzetes panaszai ötből négy változókorú nő mindennapjait keseríthetik meg. A Remifemin Plus két gyógynövény együttes erejével enyhíti a klimax kellemetlen testi és lelki tüneteit.

Vény nélkül kapható gyógyszer
www.remifemin.hu/

Remifemin Plus


Az oldalon elhelyezett tartalom a Remifemin Plus forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Remifemin Plus BrandChannel

Mikor forduljunk orvoshoz menopauza idején?

Ha „mindössze” annyi történik egy nő életében, hogy a változókor miatt elmúlik a menstruációja, nem kell egyből orvoshoz szaladni. Ám ha egyéb tüneteket és furcsaságokat is tapasztal, akkor egyenesen kötelező. Csokorba gyűjtöttük, melyek ezek az esetek, és sürgősség szerint rangsoroltuk is őket.

Remifemin Plus BrandChannel

Lehet-e befolyásolni a változókori tünetek jelentkezését?

Első hallásra meghökkentőbbnek tűnhet a kijelentés, mint azt gondolnák, de a nők sokat tehetnek azért, milyen lesz vagy éppen milyen a változókoruk. Igaz, egyes tényezőkön nem lehet változtatni, ám léteznek trükkök, amelyekkel igenis jóval könnyebb megélni a változókort.