Az ultraibolya sugárzás teszi barnává bőrünket, de tudnunk kell azt is, hogy - kiváltképp, ha eltúlozzuk - ugyanennek...
Az ultraibolya sugárzás teszi barnává bőrünket, de tudnunk kell azt is, hogy - kiváltképp, ha eltúlozzuk - ugyanennek a sugárzásnak egyes elemei elindíthatják a bőrrák legveszélyesebb formáit is.
Az UV-sugárzás három részből áll. Az UV-A fény hiányának következménye az angolkór, mivel ez segíti a szervezetben a D-vitamin előállítását. Az UV-B hatására barnul a bőr, de ha túlzott mértékű a sugárzás, akkor ráncosodik a bőr, sőt bőrrák is keletkezhet. Az ibolyántúli sugárzás harmadik komponensét elnyeli a Föld légköre.
Egészségügyi problémát az UV-B sugárzás okoz, amely akkor is veszélyes, ha mesterséges fényforrásból származik: ezért tiltják sok országban fiatal életkorban a szolárium használatát. Az UV-B az oka az autóvezetők bőrfelületének baloldalán kifejlődő bőrrák kifejlődése.
Scott Fosko és munkatársai bőrgyógyászati klinikájuk kórlapjaiból ezernél is több bőrrákesetet gyűjtöttek össze. Kiderült, hogy férfiak és nők arcán, karján egyaránt leggyakrabban a bal oldalon kezdődött a rosszindulatú bőrfolyamat. A legfélelmetesebb rosszindulatú betegség, a gyakran halálos melanoma 74 százalékban a bal testfélen jelent meg és csak 26 százalékban volt jobboldalt.
A bőrrák az esetek 82 százalékában a napsütötte bőrfelületen keletkezett: a fejen, arcon, nyaktájon. Ez különösen a férfiakra volt igaz, a nők esetében az oldalkülönbség nem volt annyira kifejezett. A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy a férfiak gyakrabban vezetnek autót.
A vizsgálatot végző bőrgyógyászok hangsúlyozzák, hogy az autóban sokat ülők igyekezzenek arcukat, karjukat megfelelően fedni, mert a bőrrák veszélye lényegesen nagyobb, mint azt korábban hitték.