szerző:
Csíki Sándor
Tetszett a cikk?

“A spanyol borsot, Capsicum annuum, Magyarországon paprikának nevezik és a magyarok legkedvesebb fűszere. Hihetetlen, milyen mennyiséget tesznek nemzeti ételeikbe. Gyakran előfordul, hogy a gulyáshús a szájban olyan, mint az izzó parázs, vagy még annál is rosszabb.”

Bizonyos August Ellrich utazó, ki izzó parázsként félte 1831-es gasztrokalandozásai során a mi spanyol borsunkat, most már csinos üvegecskében is vihetné szuvenírnek Erős Pistát, hiszen a napokban hivatalosan hungarikum lett.

MTI / Rosta Tibor

A magyar nyelvben paprikaként ismert, többnyire csípős fűszernövény a burgonyafélék családjába, a Capsicum nemzetségébe tartozik. A nemzetségnek legalább 30 faja ismert, ám ebből többnyire alig több mint öt fajt termesztenek szerte a világon. Ez az öt faj a közönséges, a cserjés, a bogyós-, a szőrös- és a világ legerősebbjeinek tartott kínai paprika. A nevével ellentétben, a „kínai” éppúgy Amerikából származik, akárcsak a többi négy, s a Yucatán-félszigeten, Közép-Amerikában és a Karib-szigeteken őshonos. Magyarországon a közönséges paprika (Capcicum annuum L.) a legelterjedtebb, amely ugyan évelő (annuum), ám mégis csak egy évig szokás termeszteni. A paprika elnevezése egyébként a „kínai” nélkül is meglehetősen zűrzavaros lehet, mivel a „pepper”, a „chili pepper”, a „chilli”, a „chile”, az „aji” egyaránt használatosak a jelölésére, hogy a történelem során felbukkant hazai elnevezéseket, mint a kerti bors, magyar bors, törökbors, pogánypaprika, veres bors, stb. már ne is említsük.

Chili és  bors

A világ legnépszerűbb fűszerei változatlanul a chili és bors. Indiával versenyezve Kína a világ legnagyobb chilitermelője, de az élbolyban találjuk Mexikót, Törökországot, Indonéziát, s egymillió tonnával a paprika európai történetében meghatározó szerepet játszó Spanyolországot. A hazai termelés 200 ezer tonnához közelít. Chilit a világ népességének egyharmada naponta fogyaszt, s legalább ennyien borsot is. A bors legnagyobb termelője ma már Vietnam, ahol mintegy 170 ezer tonnát állítanak elő, amivel messze megelőzik a második helyen álló Indonéziát, s a korábban még elsőnek számító Indiát is.

AP Photo

A csípős és a grillezés

A hazai konyhai gyakorlatban elterjedt, s a mostani nagy nyári grillezések során is bizonyára előkerülő csípős fűszereink, növényeink sorába leggyakrabban a paprikák, borsok, borsnak nevezett más fűszerek, szecsuani bors, mustár, torma, wasabi, káposzták, retekfélék, hagyma, fokhagyma és gyömbér tartoznak. A mustár és rokonai, a wasabi és a torma roncsolódott sejtjeiből felszabaduló könnyebb, ugyancsak csípős érzetet kiváltó molekulák az orr nyálkahártyáját is irritálják. A chiliben, szecsuáni borsban, borsban és gyömbérben lévők ezzel szemben, többnyire csak a szájüregben váltanak ki, tévesen íznek nevezett fájdalomérzetet.

A fűszerpaprika világszerte számos BBQ és grill fűszerkeverék, tubusos, üveges elegy elengedhetetlen alkotórésze. A paprika keserédes zamatai mélységet, intenzitást és mélyvörös színt adnak a BBQ fűszerkeverékeknek. A chilik a csípős, fűszeres keverékek állandó összetevői. A chilik változatossága nem csupán a zamatok gazdagságát, de a színes és egzotikus etnikai konyhákhoz igazodás széles lehetőségeit is kínálja. A mexikói mesquite fa füstjén szárított zöld jalapeño (chipotle) füstös csípősségétől, az Indiában elterjedt, s az ázsiai konyhákhoz kiváló őrölt Santak chilin át, a mély vöröses-barna színű és a mexikói konyhában autentikus Ancho chili édeskés, mazsolaszerű, dohány zamatáig, a paprikafélék kihagyhatatlanok a BBQ és grill fűszerkeverékből.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!