szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A betegséget egy new york-i csapat, a Roswell Park Cancer Institute kutatói vizsgálták, akik megállapították, hogy a petefészekrák kialakulása már a diagnózist megelőzően is összefüggésbe hozható a néhány éves fizikai inaktivitással.

Az Országos Egészségügyi Szolgálat szerint évente mintegy 7100 nőt diagnosztizálnak petefészekrákkal az Egyesült Királyságban. Bár a leggyakrabban a menopauzán átesett nőket sújtja a betegség, de kortól függetlenül is nagyon sokakat érinthet - írja az Xposé.

„A nők túlterheltek lehetnek a fizikai aktivitásról és az edzésgyakorlatokról szóló vegyes üzenetek miatt, és akár dönthetnek úgy is, hogy nem mozognak, mert úgy érzik, nem tudnak eleget tenni az ajánlott mennyiségű testmozgásnak” - mondja Kirsten Moysich professzor, a tanulmányok vezető szerzője. Az eredmények azt sugallják, hogy bármilyen mennyiségű rendszeres testmozgás csökkentheti a kockázatot és javíthatja a túlélési esélyeket.

Az egyik tanulmányban a kutatók több mint 8300 petefészekrákban szenvedő, és több mint 12600 egészséges nő adatait elemezték. Megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik azt mondták, hogy életük során semmilyen rendszeres testmozgást nem végeztek, 34%-kal nagyobb valószínűséggel alakul ki a petefészekrák, mint azoknál, akik igen. A kutatók szerint a két dolog közti kapcsolat megfigyelhető átlagos testalkatú, túlsúlyos és elhízott nőknél is.

A lustaság vége: 10 érv, hogy miért kezdje el a rendszeres edzést még ma

Számtalanszor hallottuk már: „Az edzés pozitív hatással van a szervezetre." De mit jelent ez valójában? Nagyrészt azt, hogy a fizikai fejlődés nem csupán a testünkre, hanem a mentális állapotunkra van hatással. A rendszeres mozgás hozzásegít ahhoz, hogy az élet minden területén a maximumot nyújthassuk, legyen szó munkáról, családról vagy akár az általános közérzetedről.

A másik tanulmány több mint 6800 petefészekrákos páciens vizsgálatával pedig azt állapította meg, hogy azok a nők, akik a diagnózis előtti években nem voltak fizikailag aktívak, 22-34%-kal nagyobb valószínűséggel halnak meg a betegségben. Az eredmények szerint itt sincs különbség a különböző testalkatú hölgyeknél.

„Bár a betegség és a testmozgás közti összefüggésre vegyesek a jelenlegi bizonyítékok, eredményeink azt mutatják, hogy a krónikus inaktivitás fontos tényezője lehet a prognosztikai faktornak (gyógyulási esélynek) - fűzte hozzá Dr Rikki Cannioto, mindkét tanulmány első szerzője, és a rákkutató központ kutatási partnere.

A petefészekrákos nők kevesebb, mint 45%-a marad életben a diagnózist követő öt éven belül - mondják a kutatók. És bár a vizsgálatok nem bizonyítják egyértelműen, hogy a testmozgás csökkentené a rákos elhalálozások számát, arra utalnak, hogy a rendszeres fizikai aktivitás segít a kockázat csökkentésében, és javítja a gyógyulási esélyeket, ha a betegséget már diagnosztizálták.

Válaszol a szakértő: mit, mikor és hogyan sportoljon a gyerek?

Ki ne szeretné, hogy gyermeke egészséges és kiegyensúlyozott legyen? Ennek kiváló eszköze lehet a rendszeres sportolás, ám joggal merül föl a kérdés, hogy melyik életkorhoz mi illik, mikor milyen mozgásformát válasszunk gyermekünknek. - A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának mestertanára most válaszol a kérdésekre.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!