szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megfontolt lépés vagy túlzás, ha az események után nem engedjük el egyedül a gyerekünket szórakozni? Hogyan beszéljünk velük a terrortámadásról? Szakértőnk válaszol.

hétfő éjszakai merénylet felelőse pontosan tudta, hogy az amerikai énekesnő, Ariana Grande koncertje tömegesen vonzza majd a fiatalokat. A Manchester Arena előterében a hatóságok előtt már ismert öngyilkos merénylő robbantotta fel magát: 22 embert ölt meg, legelső azonosított áldozata a tizennyolc éves Georgina Callander, a legfiatalabb pedig a nyolc éves Saffie Roussos. A támadásban további 59-en sérültek meg.

Kétségtelen, hogy minden szülő rémálma, hogy ilyen módon veszítse el gyermekét. Egy-egy ilyen eset után ezért természetes módon hatványozódik a gyerekeink féltése, ha kimozdulnának valamilyen buliba.

Vajon mi a helyes szülői reakció, ha tinédzser gyerekünk egyedül szeretne elmenni szórakozni?

A támadásokról szóló hírek feldolgozásának az egyik legfontosabb része, hogy gyermekeinkkel hogyan beszélünk a történtekről. Nem szabad jobban rájuk ijeszteni a kelleténél, ugyanakkor fontos, hogy a bennük felmerült kérdésekre és félelmekre megbízható, világos a gyerek korának megfelelő válaszokat adjunk.

Szél Dávid tanácsadó szakpszichológus szerint fontos beszélni arról, mik történnek a világban. "Annyit mindenképpen érdemes megkérdezni a gyerekünktől, hogy hallott-e történtekről, vagy mit gondol róluk. Hogy vannak-e ezzel kapcsolatban félelmei. Sokat számít az is, hogy mi, felnőttként mit gondolunk erről: hogy esetleg mi magunk nem démonizáljuk-e vagy misztifikáljuk-e túl a helyzetet.

A terrornak az a célja, lényege, hogy az emberek féljenek. A támadások sajátossága, hogy nem lehet ellenük védekezni – az nem megoldás, hogy ne menjünk utcára, vagy karácsonyi vásárba. Borzasztó, de nincs ellene óvintézkedés, az egyetlen dolog, hogy nem teszünk semmit – egyéni szinten persze.

Ha a 13-14 éves gyerek szeretne elmenni koncertre, az is fontos kérdés, hogy kié a félelem." Szél szerint azon múlik a beszélgetés, hogy milyen a kapcsolat a szülők és a gyerekek között. Mindenképpen azt javasolja, hogy hozzuk szóba a támadásokat, mert ebben élünk. Nem tartja jó ötletnek, hogy pszichológiailag zárkózott gyerekeket neveljünk.

"Ahol gyakoriak a támadások - mint mondjuk Izraelben -, ott is mindig mennek tovább a dolgok, ez a jó védekezési stratégia, amit követhetünk. Élni kell tovább az életünket, de tudni róla, hogy ez van.

Szülőként az is a feladatunk, hogy megnyugtassuk a gyerekeket, mondjuk olyan szempontból, hogy Magyarországon nincs terrorveszély. Sem a geopolitikánk, sem a társadalmi összetételünk nem olyan, hogy ilyen történhessen.

Menekültek sincsenek, és gazdaságilag sem vagyunk egy izgalmas hely. Érdemes megnyugtatni a gyerekünket és magunkat is, hogy felesleges egy terrorcselekménytől félnünk. Nem hiszem, hogy a terrorveszélyt meg lehetne előzni azzal, hogy innentől kezdve nem engedjük koncertekre a gyerekeinket."

A brit gyermekvédelmi szervezet, az NSPCC néhány órája publikált pár hasznos tanácsot, amelyek segíthetnek a szülőknek

1. Figyeljünk a gyermekek félelmeire és gondjaira

Rendkívül fontos, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy aggodalmaikat meghallgatják, és nem utasítják el - ha tudjuk, hogy milyen félelmek lakoznak bennük, könnyebben megérthetjük őket.

 

2. Nyújtsunk biztonságérzetet és kényelmet

Az NSPCC azt tanácsolja, hogy kerüljük el a bonyolult és aggasztó magyarázatokat, amelyek jobban megrémíthetik vagy megzavarhatják a gyerekeket - helyette nyugtassuk meg őket, hogy biztonságban vannak.

 

3. Segítsük őket a megfelelő tanácsokkal

Fontos, hogy a gyerekek beszélhessenek egy megbízható felnőttel, akár szülővel, akár tanárral.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!