szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Miniszterelnökként ne italozzanak a barátaikkal, egyetem helyett meg inkább alapítsanak családot. Erős hónap volt az augusztus abban az értelemben, hogy egyes előítéleteket sikerült megdönteni, mások viszont kaptak némi konzervatív hátszelet. Az Állami Számvevőszék hírhedt jelentésén kívül már csak az augusztus 20-i tűzijáték körüli cirkusz borzolta jobban a kedélyeket – még szerencse, hogy voltak remek koncertek és filmek, amelyek segítettek lehiggadni. Ha egy szigeten nyaralva, a világtól elzártan töltötte az elmúlt egy hónapot, akkor zárkózzon fel cikkekkel a hvg.hu Kultúra és Élet+Stílus rovatának augusztusi válogatásából.

Orbán Viktor faji kérdéseket pedzegető beszéde még ott csengett a fülünkben, amikor ráfordultunk a nyár utolsó hónapjára. A Tusványoson fellépett magyar előadók nemigen érezték szükségesnek, hogy elhatárolódjanak a miniszterelnök sötét időket idéző szavaitól, a Művészetek Völgyében koncertező Jónás Vera viszont a színpadon, majd később a hvg.hu-nak egy interjúban is hangot adott a véleményének. Azt mondta, zenészként sem szabad szó nélkül hagyni, ha a miniszterelnök faji kérdésekről szónokol, de már a katatörvény módosítása ellen is látványosabban fel kellett volna lépnie a hazai zenésztársadalomnak. Például úgy, hogy tiltakozásképpen leteszik a gitárt egy időre.

Jónás Vera
Reviczky Zsolt

De persze, van ezer más módja is a demonstrálásnak. Kemény politikai kiállásból tartott gyorstalpalót például az ukrán Alina Pash a Sziget fesztiválon, aki a színpadon széttépett egy fotót, amelyen Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin fogott éppen kezet, majd pedig koncertjén ukrán fiatalok videóüzeneteit vetítették le, olyan mondatok elhangozásával, minthogy „nap mint nap látom azokat a híreket, amelyekben Orbán Putyint és bűnözői rezsimjét támogatja”.

A Sziget egy másik fellépője, a brit énekes-dalszerző Alfie Templeman sem rejti véka alá a véleményét, ő a kormányon lévő toryk politikáját kritizálta interjúnkban, és mint fogalmazott: százezres követői bázissal az Instagramon, nem teheti meg, hogy nem foglal állást közügyekben. A Szigeten az Arctic Monkeys előtt a Nagyszínpadon fellépő Carson Coma frontembere, Fekete Giorgio is produkált egy szép kiállást az alapvető emberi jogok mellett, amikor a Peti és én című szám után azt mondta a mikrofonba, hogy

senkinek nem kéne beleszólnia abba, hogy ki kit szeret, és akinek ez nem tetszik, az bassza meg!

A Comáék koncertje nagyot szólt, de még nagyobbat domborítottak a fesztiválon idén az árak: a Sziget 4000 forintos hamburgerekkel, 850 forintos ásványvízzel és korsónként 1300-1600 forintos sörökkel kopasztotta meg a vendégeit. Ami a zenei felhozatalt illeti, a Sziget fesztivál legnagyobb dobása Dua Lipa koncertje volt a maga tökéletes settingjével. Megríkatta a tinilányokat a drogozó, balhézó, csajozó celebből vallásos, monogám sztárrá transzformálódó Justin Bieber, egy menekültekről szóló utcaszínházi előadás aratott sikert a Nagyszínpadon, és kifejezetten élveztünk Stromae, a Kings of Leon, a Milky Chance és a Tame Impala koncertjét az idei Sziget-felhoztatalból. Calvin Harristől nem voltunk elájulva, viszont igazán élveztünk külföldi Sziget-lakókkal beszélgetni arról, hogy miért olyan vonzó számukra a magyarországi fesztivál, mit tudnak Budapestről vagy épp Dzsudzsák Balázsról.

Fekete Giorgo, a Carson Coma frontembere
Túry Gergely
És maradjunk még egy kicsit a zenénél: nemcsak az augusztus, de talán az egész nyár legjobban várt hazai koncertje volt a Kispál és a Borz két és félórás mutatványa Orfűn, ami végül az egyik legemlékezetesebb kulturális eseménye lett az idei évnek, és nem csak azért, mert a koncertet Bödőcs Tibor ispánjelmezben, „demeterszilárdozva” konferálta fel.

Augusztusban kiderült, hogy egy olyan klasszikus musical, mint a Chicago is lehet abszolút aktuális, vagy, hogy a kormánypártok mellett mostanában kiálló Tóth Gabi erdélyi turnéját az a Szerencsejáték Zrt. támogatta, amelynek szponzorcége korábban Pataky Attilának vagy a Békemenetet szervező CÖKA-nak osztott pénzt. Tudunk egyébként ajánlani olyan énekegyüttest, amely Tóth Gabinál jóval hitelesebben képviseli a népzenei hagyományokat: az Ördögkatlan fesztiválon énekeltek és beszéltek a háború nehézségeiről Ukrajnából érkező énekesek.

Kispál és a Borz örömünnep
Túry Gergely

A szólás és a gondolkodás szabadsága

A világirodalmi életet mélyen megrázta, amikor augusztus közepén egy pódiumbeszélgetésen késsel rátámadtak Salman Rushdie íróra, aki életveszélyes sérüléseket szenvedett. Az Indiában született brit-amerikai írónak azóta stabilizálódott az állapota, levették a lélegeztetőgépről, de még hosszú utat kell bejárnia a felépülésig. Munkásságáról itt számoltunk be bővebben, mint fogalmaztunk: a szélsőséges iszlamisták szemében Rushdie a sátán maga, az iráni ajatollah fatvát mondott ki rá, felkerült az al-Káida feketelistájára, és mindezért nem csinált semmi egyebet, csak könyveket írt.

A filmiparból is érkeztek megrázó hírek: a 90-es évek sztárja, Anne Heche egy balesetben vesztett életét. Őt mindenki tehetségesnek tartotta, de abban az időben Hollywood gyomra még nem tudta befogadni, ha valaki nyíltan felvállalta a többségtől eltérő szexuális irányultságát, így a gyerekkori traumákkal is küzdő Heche, Ellen DeGeneres egykori párja feketelistára került.

A hetekben hunyt el Olivia Newton-John is a mellrákkal folytatott hosszú küzdelme végén. A Grease sztárja a betegségről, az életről, valamint a gyógyításról vallott nézeteit meglehetősen nyíltan kezelte, nagyon sokan meríthettek erőt a hozzáállásából: „sosem tudhatod, hogy mikor jár le az időd, mindannyiunknak véges ideje van ezen a bolygón, ezért pedig hálásnak kell lenni” – mondta egyszer.

Olivia Newton-John filmbeli partnerével, John Travoltával évtizedekkel a Grease után
MARK RALSTON / AFP

És ha már az inspiráló nőknél tartunk: a 25 évvel ezelőtt meghalt Diana hercegné megmutatta a világnak, hogy empátiával, természetes kedvességgel mennyi mindent el lehet érni, akár azt is, hogy egy olyan rigid rendszerben, mint a monarchia, sikerüljön kitaposni a saját akaratodból kívánt utat. Sanna Marin pedig ismét azt bizonyította be, hogy a miniszterelnök is csak ember, vannak barátai, és időnként képes lazítani. Merthogy a finneknél is volt egy buligate a napokban, csak ez sokkal ártalmatlanabb volt, mint a Boris Johnson-féle. Ennek ellenére sokan nem nézték jó szemmel, hogy a kormányfő olyan izzó világpolitikai helyzetben is, mint a mostani, képes kiengedni a gőzt némi alkohol társaságában, de aztán végül sok nő hasonló bulis videóval vállalt vele szolidaritást, a többi között Hillary Clinton is.

Az Angliában megtartott női futball-Eb olyan fergeteges volt, hogy az végre teljes lendülettel intett be a sport férfidominanciájának és a szexista, társadalmi berögződéseknek. Egy másik, tipikusan férfiak uralta sportág a Forma-1, ahol viszont Max Verstappen egy nőnek, a Red Bull vezető stratégiai mérnökének, Hannah Schmitznek köszönhette győzelmét – jelentős szerepe miatt mindenképp fontosnak tartottuk bemutatni őt.

Sanna Marin
ROBERT ATANASOVSKI / AFP

A sztereotípiák megdöntésétől, de sajnos a konzerválásuktól is hangos volt az augusztus, utóbbi területen főleg a magyar Állami Számvevőszék jeleskedett a sok kritikát kapott, hírhedt felmérésével, miszerint a túl sok diplomával rendelkező nő árt az ország versenyképességének és a demográfia helyzetének sem tesz jót. A „lányos” és „fiús” tulajdonságokat különválasztó jelentés arra a következtetésre jutott, hogy a hazai oktatási rendszer nem biztosít egyenlő esélyeket a fiúknak, és a túl sok diplomás nő és a gyerekvállalási hajlandóság csökkenése között összefüggés van.

Utóbbit cáfolta meg Krémer Balázs szociológus, aki megnézte az uniós statisztikákat, és megállapította, hogy ahol magas számban vannak diplomások a nők között, ott általában több a gyerek is.

Az ÁSZ-jelentésnél már csak talán az okozott nagyobb meglepetést, amikor Palkovics László miniszter menesztette az Országos Meteorológiai Szolgálat két munkatársát, elnökét és szakmai elnökhelyettesét, miután nem érkezett meg augusztus 20-án az a vihar, amit jósoltak és ami miatt a felelős operatív törzs lefújta a tűzijátékot.

Augusztus 27-én tartották meg az elmaradt tűzijátékot
Fazekas István

Az abszurd események hatására aztán felpörgött a Facebook üzenőfala, sokan fejtették ki véleményüket az esettel kapcsolatban: Mérő László például Facebookon írta meg, hogy ha rossz döntés volt a tűzijáték lefújása, akkor az nem a meteorológusok rossz döntése volt, Nyáry Krisztiánnak pedig az egészről az jutott eszébe, amikor a szovjet meteorológiai szolgálat igazgatóját 1934-ben börtönbe zárták. A nyáron a bezárás szélére került Átrium színház videóval reagált a történtekre, Ifj. Lomnici Zoltán pedig – mintha csak ráérzett volna – már az OMSZ lefejezése előtt azt fejtegette a TV2 műsorában, hogy miként kéne működnie a meteorológiának egyébként.

Eszképizmus

Az idegbajos közéletre, mint mindig, a leggyorsabban ható gyógyír a filmek közé menekülés (hacsak nem az erdőfürdő, melynek jótékony hatásairól itt írtunk). A magyar filmipar könnyű nyári vígjátékokat engedett a mozikba, és mind Kerékgyártó Yvonne filmje, az Együtt kezdtük, mind a Thuróczy Szabolcs főszereplésével elkészült Szia, Életem! sokkal jobb lett annál, mint amit az előzetesek alapján vártunk tőlük.

Jelenet a Szia, Életem c. filmből
Gordon Eszter

Megnéztük a Monica Lewinsky produceri közreműködésével készült 15 perc szégyen című dokumentumfilmet az HBO-n, a sokak által az év legjobb filmjének kikiáltott Nem című Jordan Peele-alkotást, vagyis a westernbe ágyazott, alienes rémfilmet, és a nagyon várt, a Trónok harca előzménysorozatának, a Sárkányok házának első epizódját is. Ami viszont kifejezetten nagyon tetszett nekünk, az a 2018-ban egy barlangban rekedt tizenkét thaiföldi gyerek és egy felnőtt megmentéséről szóló film, A tizenhármak, de nem sikerült jó regényadaptációt csinálni az Ahol a folyami rákok énekelnek című könyvből – a filmből kritikánk szerint pont a lényeg maradt ki. 

Még nem készült el, de jövőre valószínűleg érkezik a grandiózus Petőfi-film is, a Most vagy soha!, melynek egyelőre csak a kulisszái mögé nyerhettünk bepillantást, de így legalább megtudtuk, mi kerül benne hatmilliárd forintba.

A Petőfi-film sajtótájékoztatóján Káel Csaba, Rákay Philip és Lóth Balázs
Fazekas István

Az előző hónapban nem csak a filmeknek, nőknek, színháznak, irodalomnak és fesztiváloknak szenteltünk időt, de feldolgoztuk, hogy milyen visszafordíthatatlan következményei lehetnek a tinik körében népszerű online kihívásoknak, és írtunk az 1955-ben meglincselt kamasz, Emmett Till halála kapcsán arról is, hogy tragédiája ugyan komoly katalizátora lett a polgárjogi mozgalmaknak, az ügy szálai a mai napig elvarratlanok.  

 

De hogy ne nehéz sorsokkal zárjuk a nyarat, a celebvilág legüdítőbb mozzanatával búcsúzunk inkább, vagyis Ben Affleck és Jennifer Lopez esküvőjével, illetve azzal, hogy kiderült, honnan kapta Affleck a Géza nevet 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!