szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha önnel is előfordul, hogy hajnali háromkor csak hánykolódik az ágyában, de sehogy sem képes visszaaludni, érdemes kipróbálnia ezt a módszert.

A trükköt Heather Gordon életmód-influenszer posztolta, Dr. Willem Gielen dán kardiológus pedig elmagyarázta, milyen biológiai okai vannak, hogy tényleg működhet. 

A módszer egyfajta szemtorna, a gyakorlatsort Gordon az érhetőség végett az alábbi videóban nyitott szemmel mutatja be, de fontos, hogy csukott szemmel kell végrehajtani.

Az útmutatás alapján tegye a következőket, ha nincs kedve bárányokat számolni:

  • hunyja be a szemét, és mindvégig tartsa csukva
  • irányítsa a szemét padlóra, azaz nézzen lefelé
  • mozgassa vissza középre, azaz nézzen előre
  • nézzen balra
  • nézzen újra középre
  • nézzen jobbra
  • nézzen középre
  • nézzen fel
  • forgassa körbe a szemét az óra járásával megegyezően, majd ellentétes irányba is
  • végül irányítsa a tekintetét a orrnyerge felé, azaz bandzsítson.

Íme mindez szemléltetve is:

Az influenszer azt állítja, hogy ezzel a módszerrel hamar visszaaludhatunk, ő még sohasem jutott kétszer a gyakorlat végére, mert addigra mindig újra álomba merült.

A közösségi oldalakon sokan ugyancsak arról számolnak be, hogy számukra is bevált a videóban bemutatott technika. Egy éjszaka gyakran felébredő kollégánk szintén kipróbálta, és elsőre neki is segített gyorsan visszaaludni, igaz, a második alkalommal már kevésbé bizonyult hatékonynak. Néhány próbát azonban mindenképpen megérhet a dolog, ha már úgysem akarunk mást, mint minél gyorsabban visszaaludni.

Miért működhet?

Dr. Willem Gielen a Medium-on korábban elmagyarázta, hogy a módszer azért lehet jó kulcs az álomba merüléshez, mert a szem mozgatása képes megemelni az alvási ciklusainkat szabályozó melatonin nevű hormon szintjét. Szerinte ehhez már az is elegendő lehet, ha csak fel-le mozgatjuk a szemünket.

Korábban számos tanulmány kimutatta, hogy az alvás REM-fázisa – ezt a szakaszt fokozott agyi aktivitás jellemzi, ilyenkor álmodunk, ami gyors szemmozgással jár – elősegíti a melatonin felszabadulását, ezért ha tudatosan forgatni kezdjük a szemünket, az beindíthatja ezt a természetes folyamatot, ösztönözve szervezetünket az alvási ciklus elindítására.

Másrészt amikor a szem mozgatására koncentrálunk, kevésbé cikáznak a gondolataink, és a külső ingerek sem terelik el a figyelmünket. Ezzel a gyakorlattal a paraszimpatikus idegrendszert is aktiváljuk, ami többek között a relaxációért és pihenésért felelős, lelassul a szívverés és az emésztés is. Ha gyakran alkalmazzuk a technikát, a testünk megtanulja, hogy a gyakorlat után pihenés következik, a szem mozgatása ellazulással és alvással társul. 

Mit tehetünk még az alvászavar ellen?

A témával korábban foglalkoztunk a HVG Kösz, jól podcastjában is, ahol Szász Máté biológus megosztott pár praktikát az alvászavar megszüntetéséhez.

Alvászavarral küzd? Próbálja ki ezt a pofonegyszerű módszert

Egy bárki által véghez vihető változtatás csodákra lehet képes: a biológus szakértő személyes példáját mesélte el a HVG Kösz, jól podcastjában.

Nemrégiben pedig kanadai és francia kutatók tettek közzé egy ötperces módszert az alvásminőség javítása érdekében.

Rosszul alszik? Ez az 5 perces módszer segíthet

Érdekes megállapításra jutottak kanadai és francia kutatók: napi öt percnyi extrém hidegnek való kitettség javíthatja az alvásminőséget.

Hiába alszik eleget egy nap, ha nem figyel a rendszerességre. Egy, a Journal of Epidemiology and Community című folyóiratban publikált kutatás felhívja a figyelmet arra, hogy hiába alszunk 5-9 órát, ha nem ugyanabban az időpontban fekszünk le és kelünk fel minden nap. Kiderült, akik tudják tartani magukat adott időpontokhoz, azoknál kisebb a stroke, a szívinfarktus és a többi szív- és érrendszeri probléma kialakulásának a kockázata.

Tartja magát a 8 órás alváshoz? Van egy rossz hírünk, ezzel még messze nem tett meg mindent az egészségéért

Nem biztos, hogy elég, ha (legalább nagyjából) tartja magát a megfelelő hosszúságú alváshoz. Egy új kutatás szerint ugyanis az is sokat számíthat, hogy mikor fekszik le, és kel fel – már ami az időpontokat, és azok állandóságát illeti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!