szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Romantikus történelmi tévhittel és hat évnyi tévedéssel fejeződött be a nagy magyar történelmi tabló, a Netfilxre is így került fel.

Két évvel atyja halála után az ifjú Mátyást a Duna jegén a magyarok királyává koronázták 

– olvasható a déli harangszóval aláfestve a TV2-n a Hunyadi-sorozat vasárnap sugárzott befejező részének záróképein. A Mátyás király apja, Hunyadi János életét feldolgozó sorozatot lezáró mondatban azonban két baki is van – állapította meg az atv.hu, majd a 24.hu. A sorozat a Netflixre is a téves utolsó mondattal került fel.

  • Mátyást ugyanis a közhiedelemmel ellentétben nem a Duna jegén kiáltották királlyá, hanem a Rákos-mezőn választották meg a bárói ligák 1458-ban.
  • A másik pedig, hogy nem koronázták meg ekkor. A koronázásra ugyanis csak apja halála után majd’ nyolc évvel, 1464. március 29-én került sor, Székesfehérváron. A korona ugyanis királlyá választásakor még a Habsburg III. Frigyes birtokában volt, akitől csak 1463-ban tudta visszaszerezni 80 ezer aranyforint és annak ellenében, hogy vállalta: ha nem lesz örököse, a Habsburgokra száll a trón.


A többek között nyilvános szexet, leszbikus királynét – amiért fel is nyomták a TV2-t a Médiahatóságnál, és korhatárbesorolás miatt eljárás is indult –, szerelmi házasságot is felsorakoztató sorozat középkori szexuális hátterét korábban a HVG is megvizsgálta.

Nyilvános szex, leszbikus királyné, szerelmi házasság – túlzás a Hunyadi, vagy tényleg ez ment a középkorban?

A párkapcsolat, a szerelem és a szexualitás központi szerepet játszott a középkori emberek gondolkozásában – mondja Bánki Éva író, irodalomtörténész, aki a Hunyadi-sorozat kapcsán beszélt a középkori emberek lármás, vidám, „közösségi” szexuális életéről is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!