szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

A frissen mosott haj nagyot dobhat az ember önbizalmán, de a mondással ellentétben ez a csoda sokaknál nem tart három napig, és már 24 órával később vissza kell dugniuk a hajszárítót. Mitől függ, hogy kinek mennyire zsírosodik a haja, és mivel nyújthatjuk meg a két mosás közötti időszakot?

Nemrég találkoztam egy barátnőmmel, aki elmesélte, hogy élete egyik legsűrűbb és legstresszesebb időszakán van túl, de végre 11 nap után sikerült hajat mosnia. Ekkor kicsit elkalandoztak a gondolataim, és elképzeltem, hogy ha több mint tíz napig nem mosnék hajat, akkor valószínűleg képtelen lennék emberek közé menni, annyira vállalhatatlanul nézne ki.

Aztán az is eszembe jutott, hogy amikor februárban síelni voltam a családommal, és szokás szerint kétnaponta megmostam a hajam, a keresztanyukám rá is kérdezett a törölköző-turbánomat látva, hogy miért volt rá szükség ilyen hamar. A válaszom: azért, mert az unokahúgomnak a mosás utáni ötödik, hatodik napon néz úgy ki a haja, mint nekem a másodikon.

De vajon milyen módszerekkel lehet meggátolni a haj gyors zsírosodását, hogy ne kelljen heti háromszor elővenni a hajszárítót? Persze a legközismertebb választ már én is ismertem: mossuk ritkábban, és idővel majd javul a helyzet. Ez azonban sajnos nem ilyen egyszerű.

Megtalálták a hajhullás okát, visszafordítható lehet a folyamat

Egy nemzetközi kutatócsoport olyan fehérjét azonosított, amelynek hiánya csak a hajhagymák fejlődésének egy bizonyos szakaszára van hatással. Ez viszont a haj elvesztését okozhatja. Ennél még jobb hír, hogy a felfedezés hatékony kezelést hozhat.

Menthetetlen a helyzet?

A zsíros hajért nem maguk a hajszálak felelősek, ugyanis nem azok termelik a zsírt, hanem a fejbőrben található faggyúmirigyek állnak a sokszor bosszantó biológiai folyamat mögött.

Ennek a hosszabb magyarázata, hogy a bőr tele van apró pórusokkal, más néven szőrtüszőkkel, amelyek körülveszik a hajhagymákat és a hajszálakat. A legtöbb szőrtüsző faggyúmirigyeket is tartalmaz, amelyek természetes olajat, vagyis faggyút termelnek, ez segít megőrizni a bőr és a haj egészségét, valamint megakadályozza a fertőzéseket is.

Bizonyos esetekben a faggyúmirigyek túlzott mennyiségű olajat termelhetnek, ami zsíros hajhoz és bőrhöz vezethet. Ennek több oka is lehet, úgymint

  • hormonális változások: a faggyúmirigyek működését hormonok irányítják, és ha a hormonszint ingadozni kezd, akkor fokozott olajtermelés léphet fel. Ez különösen jellemző serdülőkorban vagy hormonális gyógyszerek, például fogamzásgátlók szedésekor.
  • Genetika: vannak, akik örökletesen több faggyút termelnek, míg mások kevesebbet. Az utóbbi csoportba tartozóknak lényegesen szárazabb lehet a bőrük és a hajuk.
  • Páratartalom: az időjárás is befolyásolhatja a haj állapotát. Magas páratartalom esetén kevesebb nedvesség párolog el a bőrről, amitől nehezebbnek és kellemetlenebbnek érezhetjük a hajunkat.
  • Stressz: akárcsak a serdülőkor, a stressz is befolyásolhatja a hormonháztartást, és fokozhatja a faggyútermelést.

A helyzet tehát összetettebb, mint elsőre gondolnánk, és nem csupán a hajmosás gyakoriságának van hatása a fejbőrünk állapotára.

Megfejthették, hogyan okoz őszülést a stressz

Már tudják, hogy zajlik a folyamat. Az új ismeretek viszont nem jelentenek gyógymódot vagy kezelést az ősz hajra.

Egészségtelen a zsíros haj?

Vannak, akiknek zsíros fejbőrrel is egészséges a hajuk, míg másoknak száraz és ezzel együtt töredezett is. Alapvetően a hajnak szüksége van valamennyi olajra ahhoz, hogy egészséges maradjon, viszont a túl sok faggyú felhalmozódást okozhat a fejbőrön, aminek lehetnek negatív következményei.

A túlzott faggyútermelés hozzájárulhat a seborrheás dermatitis nevű bőrbetegség kialakulásához, amely gyulladást, viszketést okozhat, és hámló fejbőrhöz vezethet. Ilyen dermatitis egyébként a korpásodás is, amit egy élesztőgomba idéz elő. Ez a gomba a fejbőrön található faggyúból táplálkozik és irritációt okozhat.

Csodaszer nincs, de praktikák akadnak

Szerencsére több módszer segíthet csökkenteni a túlzott faggyútermelést. A kulcs abban rejlik, hogy a megfelelő hajápolási termékeket szerezzük be és azokat helyesen is használjuk.

„Rendkívül riasztónak találtuk az eredményeket” – veszélyesek lehetnek a különböző hajápolók egy új tanulmány szerint

Rossz hír érkezett a hajformázó/hajápoló termékek szerelmeseinek: komoly egészségügyi kockázatokat rejthet az egyes olajok, spray-k és zselék használata. A probléma azzal van, hogy ezek potenciálisan káros vegyületeket bocsáthatnak ki, főleg, ha valamilyen hőalapú eszközt (például hajvasalót) is használunk hozzá.

A legmeglepőbb tanács a zsíros haj ellen a gyakrabb hajmosás, ami nem túl jó hír azoknak, akiknek már elegük van abból, hogy kétnaponta végig kell csinálniuk a teljes samponos, balzsamos, hajszárítós procedúrát. Leírni is nehezemre esik, de a WebMD azt írja, hogy akár naponta is hajat moshatunk. Ez persze szélsőséges eset, de úgy fest, hogy pár napnál tovább nem érdemes várni, ha gyorsan zsírosodik a hajunk.

Más források is megerősítik, hogy a ritkább mosás nem feltétlenül eredményez egészségesebb hajat. A Marie Claire cikkéből például kiderül, hogy a hajmosás gyakoriságáról megoszlanak a vélemények, de a szakértők egyetértenek abban, hogy a fejbőr egészsége miatt nem érdemes túl sok időt kihagyni két alkalom között. Bár egyes szakemberek szerint a fejbőr tréningezhető arra, hogy kevesebb zsírt termeljen, például szulfátmentes termékek használatával és ritkább hajmosással, mások arra figyelmeztetnek, hogy a lerakódó szennyeződések, olajok és hámsejtek viszketést, gyulladást, kellemetlen szagokat és akár hajhullást is okozhatnak, és ha túl ritkán mosunk hajat, a probléma fokozatosan súlyosbodni fog.

Lássunk akkor néhány praktikát, melyek segítségével egészségesebbé tehetjük a hajszálainkat és fejbőrünket:

A termékek terén érdemes arra figyelni, hogy kifejezetten zsíros hajra készült sampont használjunk, ami segít eltávolítani a felesleges olajat. De még ezt is alaposan öblítsük ki a hajunkból, ugyanis a samponmaradványok irritálhatják a fejbőrt, és még több olaj termelődéséhez vezethetnek. Szintén segíthet, ha időnként száraz samponhoz folyamodunk, ami anélkül szívja fel a felesleges faggyút, hogy a zuhany alá kellene állnunk. De ezt nem ajánlott huzamosabb ideig használni, mert irritációt okozhat.

Egyre terjed a szilárd sampon – ami nem összekeverendő a száraz samponnal

Aki környezetbarát módon szeretne hajat mosni, már szilárd sampont is választhat.

A hajkondicionálásról és bőrápolásról se feledkezzünk meg

A zsíros hajnak is szüksége van hidratálásra, de nem mindegy, hogyan használjuk a balzsamot. Egyrészt csak a hajvégekre szabad belőle rakni, másrészt kerülni kell azokat a termékeket, amik fényes hajat ígérnek. Természetesen a balzsamnál is fontos, hogy alaposan kiöblítsük.

Kis odafigyeléssel a fejbőrben található faggyúmirigyek működésére is hatással lehetünk néhány egyszerű lépéssel. Fontos, hogy ne fésüljük túl gyakran a hajunkat, mert az serkentheti az olajtermelést, illetve hasonló okból ajánlott kerülni a fejbőr erős dörzsölését is, amikor megtörölközünk. Ráadásul még a forró hajszárító is irritálhatja a bőrt.

Valószínűleg ön sem mossa elég gyakran a törölközőit

A törölközők sok mikrobát összegyűjtenek használat közben, ezért nagyon nem mindegy, hogy mikor és hogyan dobjuk be őket a mosásba.

Ha a praktikák megfogadása ellenére is zavaró ütemben és mértékben zsírosodik a hajunk, akkor már érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, aki segíthet meghatározni a zsíros haj valódi okát, és hatékony kezelést javasolhat a problémára.

A nyitókép forrása: AFP / CHRISTIN KLOSE

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!