szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Három dologra is nemet mondott a magyar kormány Brüsszelben: az orosz energia embargójára, a légtérzárra és a békefenntartó misszióra. Ugyanakkor a külügyminiszter szerint Brüsszelnek pénzt kellene küldeni, mert az EU helyett látja el az ország a menekülteket.

A szokásoknak megfelelően Szijjártó Péter ismét csak a kormánypárti brüsszeli újságíróknak tartott sajtótájékoztatót az uniós külügyminiszterek tanácskozásának szünetében, a független sajtó képviselőit nem tájékoztatták az eseményről, és nem is hívták meg a tudósítókat. A külügyminiszter elmondta, hogy nem volt döntés újabb szankciókról – erre nem is lehetett számítani –, azonban szerinte

új dimenziókba léptünk be a háborús kockázatok tekintetében.

Szijjártó Péter szerint emiatt a magyar politikának még keményebben kell fellépnie a nemzeti érdekek, a béke és biztonság magyarországi garantálása érdekében. Kifejtette, hogy ez azt jelenti, Magyarország nem támogat semmilyen büntetőintézkedést az orosz energiabeszerzésekkel kapcsolatban. Mivel a szankciók egyhangú döntést igényelnek, ez magyar vétót jelent. A külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy

vörös vonalként kezeljük ezeket a szankciókat.

Ezért arra kérte a többi külügyminisztert, hogy az egység fenntartása érdekébe a jövőben se tegyenek olyan javaslatokat, mely az orosz import korlátozását vagy leállítását jelenti, mert

ebben nem lesz európai egység.

Szijjártó szerint ugyanis Magyarország számára nincs más beszerzési forrás, és nincsenek kiépítve alternatív szállítási útvonalak. Azt mondta, ennek oka az, hogy a nyugat-európai cégek nem jeleskedtek a környező országok energiamezőinek feltárásában.

Szijjártó szerint azok a javaslatok, amelyek Ukrajna fölött repülésmentes övezet létrehozásáról, illetve szárazföldi békefenntartó misszió küldéséről szólnak, új háborús kockázatot jelentenek, amelyeket Magyarország nem támogat. Ugyanakkor az elé nem gördít akadályt a kormány, hogy az EU megduplázza és egymilliárd euróra emelje azokat a forrásokat, amelyekből fegyvereket vásárol az unió Ukrajna számára.

A külügyminiszter úgy fogalmazott, hogy ezeket az álláspontokat más országok is támogatják, de egyetlen egyet sem nevezett meg ezek közül.

Más összefüggésben megemlítette Lengyelországot. Szijjártó azt rótta fel Brüsszelnek, hogy miközben a menekültek fogadásával és ellátásával kapcsolatban Magyarország és Lengyelország az EU helyett viseli terheket, az unió továbbra is visszatartja a helyreállítási forrásokat ezektől az országoktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!