szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Egyik csapat sem bírt egymással a Franciaország - Románia összecsapáson, az Európa-bajnokság C csoportjának induló mérkőzésén. A küzdelemre nem lehetett panasz, de sem élvezetes, sem gólratörő játékot nem mutatott egyik csapat sem. A románok keményen védekeztek, a rutinosabb franciák pedig nem tudtak ezzel mit kezdeni a kilencven perc alatt.


NOVÁK DEZSŐ JEGYZETEI
A mérkőzésen inkább a küzdelem, mintsem a játék dominált, amit különösen a franciák futballjából hiányoltam. Nyugodtan mondhatom, hogy messze voltak attól az ötletes játéktól, amit megszokhattunk tőlük, bár igazi játékmesterük most nem volt. A román válogatott végig biztonságra játszott, amiből azt is lehetett látni, hogy nekik a döntetlen is jó eredmény. Kevés helyzetüket bunkervédelemmel kompenzálták, ami meg is hozta az eredményt. A 0-0-ás végeredmény egyértelműen nekik jó.










Contra (balra) és Malouda bátorítólag karol egymásba
© MTI/EPA
A mérkőzés előtt a románok erősen hangoztatták, hogy a meccsen elsősorban a kontratámadásokra építenek, a franciák pedig nem győzték bizonygatni, hogy ők bizony alaposan felkészültek erre. Elszámolnia nem nagyon volt egymással a két csapatnak, utoljára tétmeccsen tizenkét évvel ezelőtt találkoztak egymással. Az akkori Európa-bajnoki selejtezőcsoportban a francia válogatott bizonyult jobbnak.

Ezúttal puhatolózó ismerkedéssel kezdődött az összecsapás. Raymond Domenech játékosai rutinos csapat benyomását keltve valamivel többet birtokolták a labdát, egyelőre azonban egyik oldalon sem alakult ki komoly helyzet. A román csapat - ha éppen megszerezte a labdát - igyekezett széthúzni a mezőnyt, vagy lehetőség szerint a felezővonal mögött megtartani azt. Időnként persze sikerült eljutni Grégory Coupet kapuja elé, ekkor igyekeztek minél gyorsabban levezényelni a támadást. A 16. percben például Daniel Niculae durrantott kapásból húsz méterről méterekkel a jobb kapufa mellé - kicsit talán elkapkodva ezt a lehetőséget.

Percek múlva Nicolas Anelka került helyzetbe, és próbálta igazolni, hogy a szövetségi kapitány választása miért rá esett Thierry Henry helyett. A védelem azonban mindkét oldalon határozott volt, így már az első negyed óra után kissé mintha leült volna a meccs. Időnként formás, de döcögős támadások tartkították ezt a "túl megfontolt" játékot, így sem Franck Ribéry, sem Adrian Mutu nem tudott igazi motorja lenni a védelmen fennakadó támadásoknak. 

Fél óra után kissé felélénkült az akár unalmasnak is nevezhető játék. A 33. percben egy kis szöglet után Ribéry ívelt középre, és Anelka, miután egy román védő sem tudott belepiszkálni a labdába, hat méterről nem sokkal a felső kapufa fölé fejelt. Egyre többet támadtak a franciák, de vagy egyéni hibák, rossz labdalevételek és passzok akadályozták meg a helyzetek veszélyessé válását, vagy a fegyelmezett román védelem.

Az utolsó percekben azért megvillant Ribéry és Karim Benzema: utóbbi egy kényszerítő végén gurított gyengén, öt méterről Bogdan Lobont kezeibe. Ennek ellenére egyik csapat sem mert nyílt sisakkal kitámadni, a győzelemhez pedig ennél mindkét részről többre volt szükség. A félidei döntetlen igazságosnak nevezhető, de félő volt, hogy igazi karmester és támadójáték nélkül marad is a gól nélküli eredmény.


Maradt a nem túl izgalmas bunkerfutball (Oldaltörés)

Nem tudni, mi történt az öltözőkben, de a francia csapat valamivel vehemensebben kezdte a második játékrészt és kissé felpörgött a mérkőzés. Előbb Florent Malouda szerzett majdnem gólt egy hármas cselt követően, majd Benzema lőtte 16 méterről laposan a román hálóőr kezeibe Ribéry remek jobb oldali beadását. Ez az oldal egyébként is egyre aktívabb lett, de az utolsó pillanatban mindig akadt egy román védő, aki a mezőnybe vágta a labdát. Ugyanígy jártak azonban az ellenfél kontrái is.

Domenech látta, hogy támadósorának nem nagyon megy a játék ma délután, így a meccs felpörgetése érdekében rövid időn belül behozta a francia válogatott két fiatal reménységét, Bafetimbi Gomist és Samir Nasrit is. Kettejük érdekessége, hogy egy időben hol egyiket, hol másikat nevezték az "új Zidane"-nak. Az utolsó negyed órában nem igazolták ezt a jelzőt.

A hajrában leginkább rugdosták egymást a játékosok a gólszerzés helyett, a román védelem pedig semmit sem lazult - nyilván az ilyen szituációt edzéseken jól begyakorolták Victor Piurca szövetségi kapitánnyal. Az utolsó percekben még egy szabadrúgáshoz jutottak kelti szomszédaink, de a francia védelemről ez is kipattant. 0-0-ás végeredmény a "halálcsoport" első mérkőzésén, mely taktikusnak taktikus összecsapást hozott, amely azonban semmiképpen sem volt látványosnak nevezhető.


LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2008, SVÁJC-AUSZTRIA
C CSOPORT, 1. KÖR
FRANCIAORSZÁG - ROMÁNIA 0-0
Zürich, Letzigrund, 30 ezer néző, V.: Manuel Mejuti González (spanyol)
FRANCIAORSZÁG: Coupet - Sagnol, Thuram (csk), Gallas, Abidal - Toulalan, Makélélé - Ribéry, Malouda - Anelka (Gomis 72.), Benzema (Nasri 78.) Szövetségi kapitány: Raymond Domenech
ROMÁNIA: Lobont - Contra, Tamas, Goian, Rat - Cocis (Codre 64.), Radoi (Dica 92.), Chivu (csk) - Nicolita, Mutu (M. Niculae 78.) - Niculae Szövetségi kapitány: Victor Piturca
Labdabirtoklás: 54 % - 46 %

A meccs embere a hvg.hu szerint: Lilian Thuram (Franciaország)
Nehéz bárkit is kiemelni a mai mérkőzésen. Thuram érdeme, hogy 140 válogatott mérkőzéssel a háta mögött is biztos pontja volt a francia védelemnek Ő tökéletesen látta el kevésbé látványos feladatát.

















Szavazás box
Ön szerint melyik csapat nyeri a 2008-as Európa-bajnokságot?







Feloszlatta a törvényhozást a német államfő

Feloszlatta a törvényhozást a német államfő

Deutsche Welle: Magyarország diplomáciailag súlytalan, kizárt, hogy közvetíteni tudna Ukrajna és Oroszország között

Deutsche Welle: Magyarország diplomáciailag súlytalan, kizárt, hogy közvetíteni tudna Ukrajna és Oroszország között

GVH-elnök: Mészáros Lőrinc exveje lényegében saját magát buktatta le

GVH-elnök: Mészáros Lőrinc exveje lényegében saját magát buktatta le

Hangot ad a néma tömegeknek: Csalog Zsolt dokuportréi hajléktalanokat, gulág-túlélőket, csalódott munkásokat mutattak be a Kádár-korban

Hangot ad a néma tömegeknek: Csalog Zsolt dokuportréi hajléktalanokat, gulág-túlélőket, csalódott munkásokat mutattak be a Kádár-korban