szerző:
Gőgh Csilla
Tetszett a cikk?

A magyar borok vitathatatlan sikert értek el a 3. VinAgora Botrytis & Sweet Selection nemzetközi borversenyen, hiszen a TOP 10-es listára öt hazai bor került fel.

Április 20-22. között a Gróf Degenfeld Szőlőbirtok tarcali pincészetében rendezték meg 3. VinAgora Botrytis & Sweet Selection nemzetközi borversenyt, ahol a média zsűrinek is jutott feladat. A kétévente megrendezendő, és a világ tíz legjelentősebb borversenye között jegyzett verseny 2007-ben kitárta kapuit valamennyi édes bor előtt.

A rangos versengésre idén tizenkét országból – Ausztria, Csehország, Dél-Afrika, Horvátország, Németország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Svájc, Szlovákia, Szlovénia, és Magyarország - 170 borminta érkezett.
A természetes édes és késői szüretelésű, a botrytizált fehér és vörös borokat, a jégborokat, az erősített borokat, a 15 évnél idősebb évjáratú borkülönlegességeket  huszonegy hazai és külföldi szakemberekből álló bíráló bizottság értékelte.

 

Bírál a média zsűri
A 68 külföldi borminta közül egy nagy arany-, kilenc arany- és tizenhárom ezüstérmet nyert. A nagy aranyérmes bor a Don.P.X.Gran Reserva lett, melyet a Badegas Tara Albala S.L. cég küldött a megmérettetésre Spanyolországból. Emellett négy aranyérmet érdemeltek a dél-afrikai, kettőt a németországi, egyet-egyet a horvátországi, az olaszországi és a szlovákiai borok.

A verseny szervezéséért felelős Magyar Szőlő és Borkultúra Kht. elégedett a verseny lebonyolításával. Nemzetközi összevetésben a verseny műszaki, technikai és szakmai színvonala is kivívta a külföldi bírák elismerését - tudtuk meg Zilahi Zoltántól a verseny szervezőjétől. A nemzetközi védnökséget gyakorló szervezet vezetője, a spanyol származású Ignacio Sanchez Recarte kimagasló színvonalúnak ítélte a rendezvény lebonylítását. Az is emelte a zsűri színvonalát, hogy a világ egyik legfiatalabb master of wine szakembere (MW) Ken Mackay is részt vett a háromnapos programon. A szervezők tudatosan fiatal magyar tokaji borászokat kértek fel bírálni, hiszen a jövő borait ők termelik majd. Ifj. Kiss István, Puklus Csaba, Ifj. Szepsy István és Bárdos Sarolta képviselték a borászok fiatalabb generációját.

Média különdíja (Oldaltörés)


A 102 magyar borminta  közül tizenkettőt aranyéremmel és tizenkilencet ezüstéremmel díjaztak. A bíráló bizottság az aranyérmes borok közül kiválasztotta a verseny TOP 10-es listáját is és ebben  5 magyar bor szerepel:
-  Chateau Dereszla Aszúeszencia 2002 (Dereszla Kft.)
- Tokaj Muscat Lunel Aszúeszencia 1994 (Pauleczki-Vin Szőlőbirtok és Pincészet Kft.)
- Tokaji Aszú „Lapis” 6 puttonyos 2002 (Királyudvar Kft.)
-  Tokaji Aszú 6 puttonyos 2000 (Fitomark-94 Kft.)
-  Tokaji Aszúeszencia 2003 (Puklus Pincészet).


Gundel Takács Gábor borbírálat közben
Média is bírált
A szakmai zsűri mellett a kilenc tagú médiazsűri is meghozta döntéseit. Gundel Takáncs Gábor, Csomor Csilla és számos neves médiaszemélyiség mellett a hvg.hu munkatársa (Gőgh Csilla) is részt vett a bírálaton.  A botrytizált, a késői szüretelésű és a 15 évnél idősebb évjáratú borok kategóriájában versenyeztek a nedűk a Média Különdíjért.

A botrytizált borok kategóriájában a Tokaji Aszúesszencia 1993 (Fitomark-94. Kft.) lett a díjazott. A késői szüretelésű borok kategóriájában a 2006-os évjáratú Pieroth Cabernet sauvignon (Pieroth Hungária Kft.), a 15 évnél idősebb évjáratú borok kategóriájában a Tokaji Aszú 5 puttonyos (1989) Tokajbor-Bene Pincészet bora lett a győztes.

Botrytis cinerea (nemesrothadás)
A szőlő szürkerothadását okozó penészgomba. Kedvező körülmények között nemes rothadásként lép fel, amely az aszúkészítés alapja. A nagyobb cukortartalmú (17-18 fok fölött) bogyókon szürkepenész hatására a héjszövet megbarnul és rajta szürke penészgyep fejlődik ki. Ha az időjárás száraz és meleg, a rothadó bogyó víztartalmát fokozatosan elveszti, majd ráncolódik és töpped. E folyamat eredménye a nagy cukortartalmú, jellegzetes ízű aszúszem.








HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló III.

Hogy ki, melyik fajtájú és színű bort részesíti előnyben, ízléstől és a mellé felszolgált ételtől függ. Egyes vélekedések szerint bonyolultabb a fehér borból nagyot alkotni, mert míg a vörös szőlő íze, illatjegyei meghatározóvá teszik a karakterét, a fehér szőlőhöz nagyon kell érteni, hogy előcsaljuk a megfelelő ízt.

Gasztro

Majdnem mindenki lehet borkóstoló I.

Sorozatunk a laikus borkedvelőknek szól. Azoknak, akik szeretnének eligazodni a boltok polcain sorakozó, megszámlálhatatlanul sokféle bor között úgy, hogy közben a kóstolás tudományába is beletanulnak.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkóstoló II.

Szín, íz, illat, és ezek tökéletes kombinációja - egy borkostolónak a minőség számos ismérve alapján kell osztályoznia a vizsgált nedűt. Előny, ha valakinek jók az érzékszervei és ha van már mögötte némi tapasztalat.

hvg.hu/MTI Gasztro

A brüsszeli borreformterv éles bírálata

A versenyfeltételek romlásához és koncentrációhoz vezethet az Európai Bizottság javaslata. Az európai borászat jelentős átalakításáról szóló jelentést az EU- parlament plenáris ülésén megszavazták a képviselők.

MTI Gazdaság

Zöld utat kapott a bormarketing

Egy hosszú ellentmondásos folyamat lezárásaként hétfőn megoldódott a bor közösségi marketingjének magyarországi finanszírozása. A járulékfizetésből számottevő bevétel előreláthatóan csak ez év utolsó negyedévében várható.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenkiből lehet borkostoló IV. - Technikák és praktikák

Már azt is nagy misztérium övezi, hogy mikor kell leszedni a szőlőszemeket, hogy a legjobb minőségű bort készítsék el belőle. A szőlőszüret után még az eljárás és az érlelés mikéntjéről is dönteni kell. A borászoknak, azaz a borkészítő mestereknek megérzéseik, szaktudásuk és tapasztalataik alapján kell cselekedniük. Hogy milyen eredménnyel, az csak később derül ki, amikor a bor elkészült.

Gőgh Csilla Gasztro

Mindenki lehet borkóstoló V. - Miről ismerszik meg a jó pezsgő?

A pezsgőt a legnemesebb italként szokták emlegetni. Ha jól belegondolunk, csak különleges alkalmakkor isszuk, s szinte biztos, hogy a legtöbbünknél vár egy üveg a megfelelő alkalomra. Azt azonban kevesen tudják, hogy mitől Champagne, pezsgő, habzóbor, vagy gyöngyöző bor egy nedű.