szerző:
Gőgh Csilla
Tetszett a cikk?

Ma Magyarország huszonkét történelmi borvidékén huszonhét borút egyesület működik. Ez idő tájt bármerre járunk az országban, mindenütt válogathatunk a szüreti programokból, és a szokásosnál is több szó esik régi s új borokról.

A borkultúra ma reneszánszát éli Magyarországon. Egyre többen fedezik fel újra a borok értékeit. Időről időre nő a kereslet a jobb minőségű, drágább fajták iránt, amelyeknek már széles választékát kínálják az üzletek. A fogyasztási szokásokról, a trendek alakulásáról Bartucz Gábor, a Bolygó Hollandi Borértői Tanfolyam szervezője adott számunkra összefoglalót.

Az évszak nagyban befolyásolja fogyasztói szokásainkat, hiszen a nagy melegben inkább a gyümölcsös, reduktív borokat kívánjuk – szögezte le. A hidegebb, őszi napok beálltával pedig a testesebb, vörös vagy édes borok a kedveltebbek. Emellett a kor és a társadalmi státusz is meghatározó az egyes borok választásánál. A fiatalok a gyümölcsös, reduktív borokat részesítik előnyben. A nők többsége a fehér, aromásabb borokat kedveli, mint például az Irsai Olivér, a Cserszegi Fűszeres vagy a Muscat Lunel és Ottonel. Az üzletasszonyok és a menedzserek egyre gyakrabban keresik a könnyen „értelmezhető” Merlot borokat és a nagy kóstolási jártasságot igénylő Pinot Noirokat.

A férfiak körében a testesebb vörösborok hódítanak, melyeket klasszikusan Egerben, Szekszárdon, Sopronban, Villányban és a Balaton környékén találunk  – folytatja a felsorolást. – Ha nem kifejezetten egyfajta bort keresünk, akkor érdemes olyan környékre látogatnunk, ahol széles választékot találunk. Ilyen területnek számít Eger, a Mátra, a Badacsony vagy a Balaton környéke. Persze mostanság már a legtöbb borvidéken megtalálható a legtöbb fajta bor. Az adott tájegység konyhája is irányadó lehet egy-egy kirándulás tervezésénél, hiszen a konyhaművészet kéz a kézben jár a pince- és borművészettel.

A szüreti fesztiválok, borkiállítások és vásárok remek alkalmak egy könnyed hétvégi kiruccanáshoz. Csak néhány ötlet: Magyarország legdélibb borvidékét szubmediterrán paradicsomnak is szokták nevezni, az innen származó testes vörösborokat szinte mindenki kóstolta már legalább egyszer. A Villány és Siklós környéki, lépcsőzetesen töredezett lankás domboldalakat 2100 hektár szőlőültetvény borítja. A legtöbb napos órával büszkélkedő terület a hosszabb tenyészidejű fajtáknak kedvez. A régióban már a kelták is foglalkoztak szőlőtermesztéssel, illetve a római borászok létéről is vannak bizonyítékok. A borvidék sok elismeréssel büszkélkedhet. 1987-ben nemzetközi zsűri adományozta Villánynak a Szőlő és a Bor Városa címet. 1988-ban pedig megalakult a Villányi Borőrök Borrendje.

© sxc.hu
Nemcsak a most oly divatosnak számító Bock, Gere és a Polgár pincékben találunk  rejtett kincseket. A villányi pincesoron végighaladva kísérletezzünk bátran, mert csalódás nem érhet bennünket – javasolja Bartucz Gábor.

A fővárostól mindössze néhány kilométerre lévő Etyek-Budai borvidék is izgalmas borkalandokat tartogat. Magyarország egyik legújabb borvidéke csupán 1990-től számít önállónak, pedig hosszú évtizedek óta itt termelik a legkiválóbb magyar pezsgő-alapborokat. Amúgy a terület fő fajtái a chardonnay, az olaszrizling és a királyleányka.

A fővárosiaknak szűkebb pátriájuk elhagyása nélkül is ínyenc borászati élményben lehet részük. Elég, ha meglátogatják az 1902-ben nyílt Budafoki Magyar Királyi Bormúzeumot vagy a Budai Várban lévő Magyar Borok Házát: mindkét helyen rendszeresek a borkóstolók.

Borturizmus számokban
A Magyar Turizmus Zrt. felmérése szerint a bor- és gasztronómiai programok népszerűsége  jelentősen nőtt az elmúlt esztendőben. Míg 2005-ben a megkérdezetteknek csak 29,3 százaléka, 2006-ban már 42,7 százaléka látogatott ilyen jellegű rendezvényeket. A legnépszerűbbnek a borkóstolások bizonyultak. Nemcsak a legtöbben – a megkérdezettek negyede –, de a leggyakrabban is ezeken vettek részt. Borúton közel 50 százalékakal többen jártak 2006-ban, mint az előző évben.














HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lőrincz Zsolt Gasztro

Dél-Afrika, a Budai Borfesztivál idei díszvendége

Dél-Afrika számos részén foglalkoznak szőlőműveléssel, de a termésnek csak egy részét értékesítik borként. A világ hetedik legnagyobb bortermelője, még úgy is, hogy a bor jelentős részéből borpárlatot, azaz brandyt állítanak elő.

Bőhm Kornél Gasztro

Szörpöljünk!

Valószínűleg ez a legegyszerűbben elkészíthető szénsavas üdítő. Az ember csak önt egy kevés sűrű szörpöt a pohár aljára, nagy lendülettel szódavizet spriccel bele, és kész. Akinek van késztetése, jégkockát, szívószálat is tehet az italába.

Vétek György Gasztro

Itt a gyümölcs(sör)szezon!

Sokan esküsznek rá, hogy kánikulában nincs jobb mint egy pofa hideg sör. Fatális tévedés. Nagy melegben a sör túlságosan „tömény”. Akkor már inkább egy laza fröccs. De az igazi a gyümölcssör!

Gőgh Csilla Gasztro

Élj a mának!

Az egészségtudatos fogyasztók régiójába kalandozott a Red Bull gyártója. A külföldi piacon már korábban megjelentek Kombucha, Kefír és Ginko névre keresztelt üdítőitalai, melyeket néhány napja nálunk is forgalmaznak. Igaz, egyelőre csak az újonnan megnyílt pesti luxusgyorsétterem, a Vapiano italkínálatát színesítik.

Kovács Gábor Gasztro

Hagyomány és műanyag

Hagyomány és minőség - hirdeti önmagát az InBev legújabb háromnegyed-literes műanyag palackos sörének címkéjén. A minőség kérdése nem ennek az írásnak a témája, a hagyományról azonban ejtenénk néhány szót.

Vétek György Gasztro

Háromszáznegyven éves Sajt

Egy londoni pékségben1666. szeptember 2-án tűz ütött ki. Az erős szél és a hosszú ideje tartó forróság miatt a lángok gyorsan terjedtek tovább, és három nap leforgása alatt a Temze északi partján fekvő városrész (a mai City) négyötöde elpusztult. A több mint 13 ezer leégett ház egyike volt a Ye Olde Cheshire Cheese nevű fogadó.

Szikora Katalin Gasztro

Melyik ásványvizet vegyük le a polcról?

Hiába hangzik el minden nyáron a jó tanács: melegben a meleg ital hűsít igazán. A konok magyar csak nyakalja a hideg ásványvizet. Évről évre többet. De még mindig nem annyit, mint az egészségtudatosabb uniós polgárok, akik fejenként 100-160 litert isznak meg egy esztendő alatt.

Gasztro

Bajor attrakció

A sör legnagyobb európai ünnepe, a 174. müncheni Oktoberfest szeptember 22-én veszi kezdetét. A sörünnepen hagyományosan a müncheni sörgyárak – az Augustiner-Bräu, a Hacker-Pschorr, a Hofbräu, a Löwenbrau, a Paulaner és a Spaten – állíthatnak sörsátrat és mérhetnek sört. Az Oktoberfest minden évben pompás felvonulással nyílik.

Gőgh Csilla Gasztro

Hetvenezres palack

Közel 3 millió forint bevétellel zárult a 16. Budapesti Borfesztivál Jótékonysági Borárverése. A Hadtörténeti Múzeum Márvány termében gálavacsorával egybekötött licitáláson 31 felajánló 42 tétele került kikiáltásra.