szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

A Schilling-házaspár csak egy chiringuitót, kis éttermi kiülő helyet akart a rosasi öbölbe. Jobb híján, kedvenc kutyáikról nevezték el.

A katalán-spanyol konyha fellegvára, a világ legjobb éttermeként számon tartott El Bulli jövőre ünnepli fennállásának 50. évfordulóját. Ferran Adria idén januári bejelentése bombaként robbant: bezár a Restaurant Magazine ranglistájának élenjárója, a három Michelin-csillagos sztárétterem. Legalább is a nemzetközi és hazai sajtó erre a szenzációra indult be. Kiváló marketingfogásnak bizonyult. Merthogy az idén és jövőre még nagyon is üzemel a gasztronómiai szentély, ahová bejutni ugyan csak kisszámú vendégkörnek adatik meg. S hogy nagy durranásra számíthatunk a jövőre esedékes jubileumi évad kapcsán, az biztos. Utána zárja be kapuit két évre, hogy aztán elit séfképzőként nyisson újra. Tehát, szó sincs arról, hogy a konyhaművészet mágusa megfáradt volna és kétévi vakációra lenne szüksége, épp ellenkezőleg, több mint kreatív alkotói szabadságra készül.

Az ifjú Ferran 1984-ben
El Bulli

Ezzel új fejezetet nyitva az El Bulli ötvenéves történetében. Az alapító tulajdonosok, Hans Schilling orvos és felesége, Marketta egy kiülős kis hellyel és mini golfpálya nyitásával indítottak, amit a helyiek csak „német bárnak” hívtak. Az El Bulli alapításának dátumát 1961. június 7-ikéhez kötik, mivel ezen a napon kapta meg a működési engedélyt a rosasi polgármestertől. Elnevezését az alapítók kedvenceiről, az egymás közt „bulli”-nak hívott francia buldogokról kapta. Az El Bulli étterem jellege tulajdonképpen 1964-től alakult ki, amikor már grill-room-mal is rendelkezett. Az ételválaszték meglehetősen egyszerű volt: tojásrántotta, roston sült hal és  bárányborda. Shilling doktor gasztronómiai érdeklődésének, s külföldi útjai során szerzett kulináris élményeinek köszönhetően aztán fokozatosan bővült a választék. Az 1970-es évektől már a francia konyha remekei kerültek előtérbe, mint például a flambírozott tengeri keszeg édesköménnyel, rákok Pernodban (ánizsos ital), dupla hátszínszelet béarni mártással, filézett csirkemell Sztroganoff-módra. Az első francia szakács, Jean-Louis Neichel nevéhez kötődik az 1976-ban elért első Michelin-csillagos minősítés.

Alig egy évtized múlva, 1984-ben elérkezett az El Bulli történetében az a döntő pillanat, amikor a katonaidejét a haditengerészetnél letöltő Ferran Adriá Acosta jelképesen átveszi az étteremben a fakanalat, hogy vele a katalán-spanyol, majd a világ szakácsművészetében korszakos történelmet „keverjen”. Kreatív főzési tudománya, s az általa alkalmazott technikai, dekompozíciós eljárások a molekuláris konyha királyává avatják. A „kulinária Salvador Dalija” mindössze 47 évesen akadémiák díszdoktora, világlapok címlapszereplője, internetes honlapjának cikkgyűjteménye szerint több mint 2500 újságcikk szól róla 14000 oldalon.

A Mester ma
El País

A Madrid Fusión 2010 idejére összpontosította szenzációs bejelentését: az 50. évéhez érő  El Bulli 2012 és 2013 évi szüneteltetését. Először még koncepcióváltás utáni 2014-es újranyitásról, majd az esetleges megszűnésről szóló találgatások után, egészen más elképzelésekről nyilatkozott a minap a 2010-es Santiago de Compostelai Gasztronómiai Fórumon. Sokan ezúttal is merész üzleti taktikázásnak tartják ezeket a terveket.

Tény, hogy továbbra sem lesz majd El Bulli Ferran Adriá nélkül, s Ferran Adriá sem az El Bulli nélkül. A Mester nem vonul vissza, de az étterem át alakul alapítványi séfképzővé, ahonnan évente 20-25 szakácstudóst bocsátanak ki. Az El Bulli Alapítvány fenntartói, pedig privát  támogatók lesznek. Semmi kétség, az Adriá-féle elitkonyhán továbbképzett íz mesterek keresettek lesznek a világ legnevesebb éttermeiben vagy szállodáiban. Adriá szerint: „a jövő gasztronómiájának útmutatóivá válnak, akik innen kikerülnek”. A kihangsúlyozottan nem szakácsiskolának nevezett intézménybe bekerült séfek együtt főznek-sütnek majd az alapítvány kreatív csapatával. „Gasztronómiai alkotásaik megkóstolhatók, fogyaszthatók lesznek az év meghatározott időszakában bizonyos számú asztaltársaságok részére” – idézi az egyik legnagyobb spanyol lap, az El País, Ferran Adriá belső teamjének közleményét. Tervük, hogy mindent figyelemmel kísérhet majd a nyilvánosság, könyvek, elektronikus publikációk, s audovízuális alkotások útján.          

Ferran Adriá az El Bulli jelenlegi idénymentes szakaszában sem tétlenkedik, enciklopédiát ír a kortárs gasztronómiáról, vagyis mindarról, amivel a mai szakácsmesterség hozzájárult a gasztronómiához az utóbbi években. Mind emellett arcát és nevét adja ahhoz a nyitókampányhoz, melyet az idény beindulása előtt a spanyolországi turizmus fejlesztéséért indítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!