szerző:
Tetszett a cikk?

Filléres termékről van szó, ami minden fűszerpolcon ott van: a szegfűszegről. Manapság nem is gondolnánk, hogy egykor monopóliumát a hollandok oly féltve őrizték, mint a kínaiak a selyemgubóét.

A hollandok régi dicsősége Dél-kelet Ázsia gyarmatosításával, az indonéz szigetek bekebelezésével ért csúcspontjára. Itt, találkoztak először ezzel az akkor még rendkívülinek számító fűszerrel. Zárójeles megjegyzés: az európai konyha megújulását pont ezek a gyarmati országokból származó fűszerek és élelmiszerek indították el.

A célirányos hollandusok a meghódított Amboyna szigeten találkoztak először a szegfűszeggel, és rájöttek, hogy a fűszer másutt sehol sem terem. Jó üzletet szimatolva felparcellázták Amboynát, és 500 ezer szegfűszegágat ültettek el. Így néhány éven belül a Németalföldi Kelet-indiai Társaság 10 millió kilogramm szegfűszeget indíthatott útjára a szigetről (átlagosan egyetlen egy fa is 20 kg termést hoz évente).

A szegfűszegből származó gazdagság, ne felejtsük, fűszerről van szó, igencsak csípte a franciák szemét. A hollandok halálbüntetés terhe mellett tiltották a szegfűszegfa kicsempészését, de a franciák által meghódított Isle de France (a későbbi Mauritius) kormányzóját ez nem rettentette el. Expedíciót szervezett, s egy vitorlással sikerült észrevétlenül horgonyt vetnie Amboyna egyik lakatlan öblében. A partra szálló francia matrózok egy csomó facsemetét ástak ki, majd visszaeveztek a hajóra, amely azonnal vitorlát bontott, és olyan gyorsan hagyta el a térséget, hogy már hiába küldtek az üldözésére egy egész flottát a hollandok. Néhány esztendő múlva  szegfűszeg termett Isle de France-on és Réunion-on, Cayenne-ben is. Majd a későn ébredő angoloknak is sikerült  szegfűszegültetvényeket telepíteniük Malakkában, aztán Zanzibárban és Madagaszkáron is (ez utóbbi két helyről származik a Magyarországra érkező szegfűszeg legnagyobb része).

A szegfűszegfa 12-20 m magasra is megnő, ki nem nyíló rózsaszínű bimbóit fiatalon leszedik, napon megszárítják, és így kapja az ismert barnás színét. A szegfűszeg (Caryophylli flos) jellemzően, kellemes, fűszeres illatú, kesernyés, kissé égető ízű és a fűszerek közül a legtöbb illóolajat tartalmazza. A jó minőségű szegfűszeget jellemzi, hogy szétnyomva olajat enged, és vízbe téve lesüllyed, vagy fejjel lefelé helyezkedik el.

A legtöbben a kompótokból ismerik, amelynek édeskés, fűszeres ízében a gyümölcs, a fahéj és a szegfűszeg keveredik. Sokaknak a püspökkenyeret juttatja eszébe, a kandírozott gyümölcs, a mazsola, a csokoládédarabkák és a tésztában bujkáló szegfűszeg illata okán. Elmaradhatatlan a téli esték forralt borából, de puncsot, likőrt, sőt, teát is ízesítenek vele. A süteményeken, italokon túl jogosultsága van egyes mártásokban, pástétomokban, sültekben, de még savanyúságokban is.

Recept
Gyümölcssaláta szegfűszegszirupban (mexikói)

1 kisebb ananász
2 banán
2 mangó
2 kivi
1narancs
12 dkg barna cukor
1 csapott teáskanál őrölt szegfűszeg
1,5 evőkanál Triple Sec
1 evőkanál citromlé
kevés víz

A meghámozott gyümölcsöket feldaraboljuk (ha van türelmünk, a narancsgerezdeket hártyázzuk le). Egy edényben összekeverjük a cukrot, a citromlevet, a Triple Secet és az őrölt szegfűszeget, decinyi vizet adunk hozzá. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a cukor felolvad. Egyet forralunk rajta, majd takarékon elfőzzük a folyadék egyharmadát, hagyjuk kicsit besűrűsödni. Félretesszük, lehűtjük, majd beleforgatjuk a gyümölcsöket. Tálaláskor egy-egy evőkanál tejfölt porciózunk a gyümölcssaláta tetejére, amitől igen finom, pikáns ízt kap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Haulitus Anikó Gasztro

A tél fűszere - recept

Kevés trópusi örökzöld fa akad, amelynek elég lehántani a belső kérgét, s darabokban vagy porrá őrölve máris értékes fűszert ad. Semmivel sem összetéveszthető, kellemes illata pedig mindig ünnepi hangulatot idéz.