szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Borbarátnők Világszövetségének felmérése szerint a borvásárlóknak több mint a fele (60 százalék) nő. De nemcsak a vásárlók, hanem a borszakértők és a készítők között is egyre több nőt tartanak számon. Nem véletlen, hogy a közeljövőben megrendezésre kerülő egyik legrangosabb közép-európai boreseményen, a VinCE-n is előtérbe kerülnek a hölgyek.

Olajos, fényes testű és titokzatos, őrjítően vonzó, könnyed, illatos. Ki gondolná, hogy egy finom fűszeres bort jellemeznek ezek a szavak, és nem egy bűbájos lányt. Az viszont könnyen előfordulhat, hogy a készítő egy kifinomult ízlésű borásznő. A nők minőségi borfogyasztásban és borkészítésben betöltött szerepe folyamatosan erősödik. A szőlészet-borászat már rég nem számít „férfias” foglalkozásnak. A kiváló női szaglás- és ízérzékelésnek és a megváltozott fogyasztási szokásoknak köszönhetően nemcsak a női sommelier-ek (borértők) száma gyarapodik évről évre, de a borász nőké is. Egy részük a családi szőlőültetvényen, még kislányként találkozott a borkészítés szépségeivel, majd vitte tovább a családi vállalkozást; mások huszonévesen kezdtek rajongani a szakmáért, és kamatoztatták tudásukat a családi gazdaság felvirágoztatásában. Aztán olyan is akad, aki esetleg férje révén szerette meg a szakmát, és kapcsolódott be egy borászat munkájába.

Ami a hazai borvilágot illeti, egyre több magyar borásznő, borakadémikus nő szerepel a borkóstolások, borversenyek résztvevői között – akár versenyzőként, akár borbírálóként. Többen társaságokba tömörültek, amelyek kiállnak a hazai új és modern technológiák alkalmazása mellett,éppen azért, hogy segítségükkel megőrizzék és továbbadják azokat a szőlőművelési, borkészítési tradíciókat, amelyek apáról gyermekre szálltak az évszázadok során. Az egyes borvidékek  borbarátnőinek  legfőbb célja, a borászathoz kapcsolódó hagyományok megőrzése mellett, hogy közelebb hozzák a nőkhöz a bort, öregbítsék történelmi borvidékeink hazai és nemzetközi hírnevét. Rendszeresen szerveznek nők számára ismeretterjesztő előadásokat, tartanak borkóstolókat,  borklub délutánokat.

VinCe 2011

A március 19-20-i eseményen 120 csúcspincészet, több mint 1000 féle borral képviseli magát, ezek többségében magyar pincészetek. Bemutatkozik 10-15 egyéb, régióbeli pincészet; illetve borkereskedők és importőrök színesítik a kínálatot a Kelet-Európán túli, távolabbi országok boraival. A boros kiállítók mellett ott lesznek a rendezvényen a borszakértői tanfolyamok szervezői, könyvkiadók, a  borkellékeket forgalmazó cégek képviselői. De különleges sajtokat, olívaolajakat,sőt minőségi pálinkákat is kóstolhatnak majd a látogatók.
Részletes információ itt.

A borászhölgyek a március 19-20-án a budapesti Corinthia Grand Hotelben megrendezésre kerülő közép-európai borseregszemlén, a VinCE-n is bemutatkozási lehetőséget kapnak. Professzionális kóstolóikon, előadásaikon, interaktív workshop-jaikon ismerkedhet meg velük a nagyközönség, tanulhat tőlük a borkedvelő, kaphat segítséget, naprakész információkat a borász.

Csak ízelítő a programból: Herczeg Ágnes borszakértő kóstoltatással egybekötött előadásában a hordó bort befolyásoló hatásairól beszél; Mészáros Gabriella, az első hazai nemzetközi borakadémikus, a Borkollégium oktatási központ vezetője és alapító tokaji „borbarátnő” a villányi borvidék potenciálját mutatja be egy workshop keretében. A Master of Wine Intézet képviseletében pedig olyan nemzetközi szaktekintélyek tartanak mesterkurzust,mint Sarah Jane Evans és Lynne Sherrif. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!