szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Egy óra vakság fel tudná nyitni a szemed? A kérdés nem költői, és immáron nem csak a Millenáris Láthatatlan kiállításának és péntekenkénti láthatatlan vacsoráinak látogatói tudják a választ. Nemrégiben látók tették próbára érzékeiket a székesfehérvári Olíva Bisztróban is, ahol egy háromfogásos menüt fogyasztottak el bekötött szemmel.

A Székesfehérvári Első Lions Club szervezésében valósult meg a  „vakvacsora” október 16-án az Olíva Bisztróban.

Völgyi Sándor az étterem tulajdonosa megkeresésünkre elmondta, hogy a vendégek egy olyan vacsorára érkeztek hozzájuk, ahol nemcsak nem láthatták azt, hogy mit esznek, de előre nem is tudhatták. Ugyanis az egyik feladatuk éppen az  volt, hogy kitalálják, mi került a tányérjukba és a poharukba. Annyit persze tudhattak a bisztróról, hogy konyháján előszeretettel hangszerelik össze a mediterrán és a magyar fogásokat.    

A vacsoraest nemcsak a vendégeknek, hanem az étterem személyzetének is - a séftől a felszolgálókig - újfajta megközelítést jelentett. „A legnagyobb kihívást az jelentette a számunkra, hogy mindenki ízlésének megfeleljünk az ételsorral. Ami elég nehéz feladat, de talán ezen az estén sikerült”- vonta meg utólag a szakmai mérleget a vendéglátóhely vezetője. Majd azt is elmondta, mit vettek figyelembe a háromfogásos borvacsora menüjének az összeállításánál: „Fontos szempont volt, hogy az ételek könnyen fogyaszthatóak legyenek, ugyanakkor a kulináris élvezetekről sem mondhattunk le. Túlságosan ragus sem lehetett a menüsorba került főétel. Bár mindenki tudta, mire vállalkozik, fontosnak tartottuk, hogy kellemes élménnyel távozzanak vendégeink, és ne a tisztítóba vezessen az első útjuk.”

Szabó Márta

A vacsora résztvevőinek szemét alvómaszk takarta, így nem láthatták a felszolgált fogásokat. Az ízlelésükre, szaglásukra, hallásukra és tapintásukra hagyatkozhattak.  A kísérlet sikeresnek bizonyult, de a végén mindnyájan meggyőződéssel vallották, mennyire fontos, hogy lássák, mi van a tányérjukban, a poharukban.

 A vacsorán előételként házi pesztós mozzarella capresét szolgáltak fel, majd főételként roston sült szűzérméket mézes dijoni mustáros mártásban, zöldséges tócsnival. A desszert pedig mascarponés eperhab volt. Az ételsorhoz a Móri borvidék egyik kiváló képviselőjének, a Geszler Családi pincészetnek a borait kínálták.

Szabó Márta

A szervezők gondoskodtak arról, hogy folyamatos instrukciókkal tájékoztassák a láthatatlan ételeiket fogyasztó vendégeket. Az est kivitelezéséhez a szokásosnál nagyobb létszámú éttermi személyzetre volt szükség, hogy fokozottabban tudjanak ügyelni  az asztaltársaságokra. A vendégek gesztusaiból, kézjelzéseiből kellett tájékozódnia a felszolgálóknak, hogy mikor van szükség rájuk.  

A vacsora jótékonysági célt szolgált:a Székesfehérvári Első Lions Club az est során befolyt adományokkal járul  hozzá a megyeszékhely belvárosának bronzba öntött vaktérképéhez, amelyet Nagy Benedek és Nagy Edit móri szobrászművészek  készítenek el csapatukkal, s a sétálóutca legforgalmasabb pontján, a koronázó várost is jelképező Országalma közelében helyezik majd el. A térképen a nevezetes műemlék épületek, műalkotások, illetve utcák Braille-írással lesznek kitapinthatók és azonosíthatók.

Szabó Márta

  

 Az sem mellékes szempont persze, hogy olyan élményt kívántak adni a részvevőknek, ami kiemeli a látás fontosságát, közelebb hozhatja a látók s nem látók világát.

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!