Mire jó a mézeskalács fűszerkeverék? - recept
Nincs karácsony mézeskalács illat nélkül. Nemcsak a karácsonyi tésztát, de a mézeskalács fűszerkeveréket is érdemes elkészíteni házilag. Szép kis üvegcsékbe zárva remek gasztroajándék is, és bármily meglepő, a mézeskalácson túl még sok mindent tehetünk ízesebbé, izgalmasabbá vele.
A házilag készített fűszerkeverék nem tartalmaz egészségre ártalmas tartósítószereket, aromajavítókat, ízfokozókat. Az utóbbi összetevő azért is felettébb furcsa egy fűszerkeverékben, mert ha valódi fűszerből készül akkor nehéz elképzelni, hogy ízfokozó nélkül nem állja meg a helyét. A másik furcsaság, hogy nem egyszer cukorral dúsítják - ez bizony az ízek rovására megy.
A mézeskalács fűszerkeverék általában csak nagyobb bevásárlóközpontokban, vagy kimondott fűszerboltokban, gourmet üzletekben kapható, így ha éppen nincs otthon, nem biztos, hogy a legközelebbi sarki boltban megleljük. Ha pedig kapunk is, akkor egy zacskónyi legfeljebb két sütésre lesz elegendő, nem túl gazdaságos.
De leginkább azért érdemes elkészíteni házilag, mert az ízek, illatok, aromák összehasonlíthatatlanul erőteljesebbek, gazdagabbak lesznek a boltiaknál, amelyek ki tudja milyen hosszú idő óta állnak a zacskóban a polcokon .
Tippek:
- A fűszereket érdemes egészben egy kicsit megpirítani teflonbevonatú serpenyőben, mert sokkal aromásabb, ízesebb keveréket állíthatunk össze, mintha eleve az őrölt hozzávalókat kevernénk. Így a fűszerek illata is jobban érvényesül.
- A kész fűszerkeveréket légmentesen záródó fém vagy üveg tégelyben tároljuk. Aromáit így tovább megőrzi.
- A fűszerekhez adhatunk kevés reszelt, szárított citrom- vagy narancshéjat
Felhasználás:
A mézeskalács fűszerkeverék a hagyományos karácsonyi mézeskalácson és puszedlin kívül más receptekhez is felhasználható. Remekül illik szinte mindenféle gyümölcsös süteményhez – pld. almás, szilvás vagy meggyes pitéhez -, de gyümölcslevesekhez is bátran használhatjuk. Adagolhatjuk répatortához, ízesíthetünk vele gyömbéres sütit, és ha már nincs időnk karácsonyi mézeskalácsot készíteni, de szeretnénk az ízét, illatát érezni, akkor keverjük hozzá a legegyszerűbb bögrés sütemény tésztájához.
A süteményeken túl vadhúsokhoz és vörös húsokhoz készült mártásokba is érdemes egy csipetnyit belecsempészni. Sőt darált húsos - fasírtok , rakottasok, raguk – ételekhez is érdemes felhasználni . A keleti konyha hús fűszerkeverékei szinte ugyanazokból az összetevőkből állnak, mint a mézeskalács keverék. Forralt borhoz is kiváló, és ízesíthetünk vele likőrt, de akár befőzéskor - alma, szilva, meggy, körte és sárgabarack – kompót készítésekor is használható. Remekül illik a citrusfélékhez , így mindenféle narancsos, mandarinos, citromos desszert, dzsem, likőr készítésénél érdemes használni.
Recept
Mézeskalács fűszerkeverék
2 teáskanál szegfűszeg
2 teáskanál fahéj
2 teáskanál kardamommag
2 teáskanál koriander
2 teáskanál ánizs
2 teáskanál gyömbér
1 teáskanál édeskömény
5 szem szegfűbors
2-3 csipet frissen reszelt szerecsendió
Annál ízesebb és illatosabb lesz a végeredmény minél többféle egész fűszert tudunk használni. Az előre őrölt fűszereket majd a végén keverjük az általunk porított összetevőkhöz.
Az egész fűszereket addig pirítsuk egy tapadásmentes serpenyőben, amíg illatozni kezdenek, majd kávédarálóban őröljük finomra. Kávédaráló helyett mozsárban is porrá törhetjük, bár egy kicsit időigényesebb, de izmosabbak is leszünk. Keverjük jól össze a fűszereket ( ekkor kerülhetnek bele a kész porok), és tároljuk légmentesen záródó fém- vagy üvegedényben.
Tipp: Adhatunk hozzá kikapart vaníliamagot is, de ez esetben húsokhoz ne nagyon használjuk. Ha szeretjük a kicsit pikánsabb ízeket, akkor a fenti recepthez adhatunk 2-3 borókabogyót is - ez a változat még jobban is illik a húsokhoz is. Elfelezhetjük a fenti mennyiséget, és összeállíthatunk több variációt.
Mézeskalács likőr
Mogyorós-csokis változat
Hozzávalók :
4 dl konyak (lehet rum vagy vodka is)
4 dl tejszín
25 dkg mogyorókrém
10 dkg étcsokoládé
3 teáskanál mézeskalács fűszerkeverék
Elkészítés:
A darabokra tört csokoládét és a mogyorókrémet vízgőz felett megolvasztjuk. Hozzákeverjük a fűszereket és a tejszínt, majd amikor már kihűlt, akkor felöntjük a konyakkal. Alaposan összekeverjük, és legalább 2-3 napot érleljük. Üvegekbe töltjük. Behűtve kínáljuk.
Kókuszos változat:
Készthetjük kókuszosan is, ez esetben a mogyorókrém helyett használjunk 4 dl kókusztejet és turmixoljunk hozzá 4 evőkanál kókuszreszeléket. Az étcsokit is cserélhetjük fehércsokoládéra.