szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fehér szarvasgomba, zöldalma, Oreo, Somlói, New York sajttorta. fehércsokoládés, epres "Hisztéria” fagylalt, úgyis mint a kézműves műhely és cukrászda névjegye. A Fagylalt Napja alkalmából egy olyan helyen jártunk, ahol még a csapból is csokoládé folyik.

Fülöp Máté

A Hisztéria fagylalt története 1990-ig nyúlik vissza, ekkor kezdte ugyanis Tápiószecsőn az Ipacs család a fagyi árusítást egy picike faházban, amit csak a szezonra nyitottak ki. Az egykori faház helyén ma egy mesebeli kertben gyönyörű cukrászda és termelőüzem áll. A birodalom még egy-egy vidéki s budapesti üzletből, és tekintélyes viszonteladói hálózatból áll. A fiatal tulajdonos, Ipacs Balázs tulajdonképpen együtt nőtt fel az üzlettel, a szakma az élete, a szenvedélye. Szívügye a jó, kézműves fagylalt. Többek között neki köszönhető, hogy Magyarországon három éve május 8. a Fagylalt Napja.

Fülöp Máté

 Egyik szervezője és névadója – a Love Gelató-t jegyző Róth Péterrel – az eseménynek, amelyhez 2013-ban 70 egység csatlakozott, tavaly már  200 felett voltak, most pedig több mint 400 fagyizóban mérik országszerte féláron a megannyi hűvös ízbombát. A "Fagylalt éjszakája" projektben is résztvevő / szervező a Hisztéria. Ipacs Balázs nem mellékesen 2015. februárjától a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestületének Pest megyei elnöke, feladata a cukrász szakma érdekképviselete. A mottója: „Legyen újra trend cukrászdába járni!”

Fülöp Máté

Sokan kérdezik tőle, hogy mégis hogy jön a Hisztéria név a fagylalthoz. Ottjártunkkor megosztotta velünk a családi történetet: “Az egész a tápiószecsői építkezéssel indult. Az ilyenkor már-már normálisnak mondható problémák garmadája szép lassan egy általános hisztériához kezdett hasonlítani, maga a kifejezés pedig már egyfajta szállóigévé vált otthonunkban. Amikor a névválasztás volt terítéken, ismét azon kaptuk magunkat, hogy finoman szólva sem egyezik a véleményünk. Jött a hisztéria… Ekkor született a vita hevében a megoldás. Hisztéria lesz és kész, mert már megint itt tartunk... Így esett, és talán mementóként, hogy újból ne ismétlődjön meg, vagy csak a történet kedvéért, de megtartottuk a nevet."  

Fülöp Máté

Innentől kezdve már nem is volt más dolguk, mint rájönni, mi lehet a jó – a legjobb – kézműves fagylalt titka. S persze, hogy hamar kiderült, a titok az, hogy nincs titok, a recept egyszerű: szezonalitás, regionalitás, kiváló alapanyagok, a szakma szeretete és fejlett technológia.

Fülöp Máté

 Az egyik legfőbb érték az Ipacs család számára a regionalitás: a helyi alapanyagok szeretete, használata nagyon fontos, a mézet a tápiószecsői Dombi mézmanufaktúrából szerezik be, a lisztet Kókáról, a Budai Malomtól vásárolják, a szörpök Mendén készülnek, a tejtermékek a Jászságból érkeznek, tojást – amiből hetente 6000 darabot használnak fel – Nagykátáról szállítja egy őstermelő.

Fülöp Máté

 Az egyik különlegességük a helyi homoki szarvasgomba, ami egyedülálló módon édes, így kiváló fagylalt készül belőle. A Hisztériában igen széles a választék, a kínálat természetesen mindig igazodik a szezonális, friss alapanyagokhoz, friss gyümölcsökhöz. A fagyikhoz mindent helyben készítenek, a variegátóktól – ez speciális, zselés, kocsonyás gyümölcsdzsem – egészen a piskótákig, különféle szórásokig.

Fülöp Máté

 S hogy mi is van azzal a bizonyos csappal, ami olyan mintha Willi Wonka mesegyárából került volna ki? Bárki arra járó meggyőződhet róla, hogy itt tényleg egész álló nap csokoládé folyik a pult mögötti csapból. Ugyanis minden tölcsér aljába folyékony tejcsokit töltenek. Pillanatok alatt megköt, jöhetnek rá a gombócok, és amikor azt hinnénk, vége az élvezetnek, kiderül, a csücsök ellenállhatatlan…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!