szerző:
-kg-
Tetszett a cikk?

A sörisszát leginkább az érdekli, hogy jó sört kapjon, jó áron. S ha elégedett, akkor rákérdez a csaposnál, vagy böngészi a palackon, dobozon az apróbetűs felíratot, hova valósi az a sör, ki főzi, kik jegyzik, és szeretne biztos lenni benne, hogy nem kell aggódnia az utánpótlás miatt.

Fülöp Máté

Már jó ideje lehetett tudni sörszakmai körökben, hogy az AB-Inveb szeretné felvásárolni legnagyobb konkurensét, a SAB-MIllert. A múlt héten megesett a dolog. 68 milliárd fontért.Meglehet, mezítlábas sörfogyasztó piaci átrendeződésnek csak akkor néz utána,ha valami nem olyan a poharában, mint amit megszokott.De azért mi most szólunk.

Mostantól még csak találgatni lehet, mi változhat a sörpiacon.Kétségtelen azonban, hogy említett felvásárlással nem változik a legfontosabb  tényező: a világ sörfogyasztása stagnál. Bármennyire is igyekszik ki-ki elhívatott a maga kocsmájában. Dinamikus fejlődés olyan országokban képzelhető el, mint Kína és India, ahol a jelenlegi nagyon alacsony egy főre jutó sörfogyasztáson még bőven lehet turbózni.Az is felmerült, hogy a bevásárlással az AB-Inveb az afrikai sörpiac felé fordul, hiszen itt a legerősebb a pozicíója az eredetileg dél-afrikai SAB-nak.

További stratégiai lépésként elképzelhető, hogy a multi(k) tovább folytatják a craft-beer sörfőzdék felvásárlását. A folyamat ugyanis elkezdődött, A kézműves sörök világpiaca már nem "szűz", és igen vonzó. Például az  Egyesült Államok sörforgalmának több mint 10 százalékát már a "kicsik" mondhatják magukénak. Ez az arány Magyarországon 1-2 százalék lehet, de növekedés várható.

S akkor maradjunk is már idehaza. Annál is inkább, mert a jelenleg Borsodból  kikerülő Löwenbrau, Becks és Stella Artois márkatulajdonosa az AB-Inveb. A gyár viszont, ahol készülnek, egy másik multié. Eddig - mivel Magyarországon nem volt érdekeltsége - az amerikai söróriást nem nagyon zavarta, hogy liszensz márkáit Molson Coors gyárbankészítik. Most viszont, mint a kőbányai Drehet sörgyár tulajdonosa, magához ragadhatja - akár be is fejezheti - ezeknek a söröknek a gyártását.

Eddig a három nagy itteni terepen müködő cég - Heineken, Molson Coors és SAB-MIller egyaránt 30 százalék körüli részesedéssel rendelkezett a magyar sörpiacon  A Dreher viszont immáron - mint említettük - AB-Inveb, Kőbányán cserélik a firmát. A fogyasztó egyelőre nem szembesül a fúzió következményeivel. A lényeg, hogy hozzájusson a kedvencéhez. Aztán majd pár hónap múlva meglátjuk, mi folyik a sörcsapokból. Még az is előfordulhat, hogy nálunk is megtörténik vezető kisüzemi főzdék "márka eltérítése."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!