Tetszett a cikk?

Ezen a héten a korábbi időszakhoz mérten egy kicsit emelkedett a piacon a bizonytalanság, de ez még nem vezetett semmilyen komoly megingáshoz a forint- és az állampapírpiacon. Különösen igaz ez pedig a tőzsdére, mivel a BÉT-en újabb történelmi rekordok születtek. Pedig a hét nem szűkölködött a gazdasági mutatók friss adatait közlő hírekben.

A legújabb GDP adat megfelelő alaphangot biztosított a hét kezdéshez, de a piac ezúttal a jó hírre sem mozdult meg jelentősebb mértékben. További hírként jelent meg, hogy a pénzügyminiszter bejelentése szerint Magyarország levonhatja az államháztartási hiányból a magán nyugdíjpénztári befizetéseket, hiszen a nyugdíjreformot többpilléres alapra helyező országok esetében a reform államháztartásra gyakorolt hatása erősen negatív a bevételkiesés jelentős aránya miatt.

Kedden az államháztartási hiány adata lényegében a PM által előre jelzett és az elemzői várakozásoknak is megfelelő szintet hozott. Ezután az ipari termelésre vonatkozó számokat ismerhettük meg, melyek az enyhén romló külgazdasági környezet ellenére javuló tendenciát mutattak. A szerdai külkereskedelmi mérleg adat sem okozott meglepetést. A növekvő hiány az export magasabb dinamikája mellett valósult meg így hatása a mérlegadatnak szintén elhanyagolható maradt.

A körülmények

A hazai fizetőeszköz – ha kis mértékben is -, de folyamatosan gyengült az euróhoz mérten. Ezzel együtt érdekes módon az állampapírok hozamai nem emelkedtek drámai mértékben. Az elemzők véleménye szerint két oka van a forint gyengülésének: egyrészről a kormány és a gazdasági szereplők is szorgalmazzák a gyengébb forintot, másrészről az újabb orosz adóhatósági intézkedések a régió devizáiban denominált befektetési eszközök eladására ösztönzi a külföldi befektetőket.


















Ennek a látszólagos ellentmondásnak az oka az, hogy a dollár gyengülése tovább folytatódott az euróval szemben, így a tengeren túli befektetők számára továbbra is extraprofitot jelent a kamatkülönbözeten túl a devizák árfolyamváltozása. Ennek ellenére változott a forint árfolyammozgása, mivel a trendszerű erősödés helyett mára sávkereskedés folyik. Csökkent az esélye a sávszél elérésének, így amíg 245-250-es sávban marad a hazai fizetőeszköz, nem kell tartanunk drámai változásoktól.

A pénteki napra némileg felgyorsult a folyamat, ezzel az árfolyam 249-es szint fölé került a hazai fizetőeszköz jegyzése. Trendszerű mozgásról azonban nem beszélhetünk, de az állampapír piaci hozamok emelkedése már figyelmeztető jel lehet arra nézve, hogy megindulhat egy gyengülő tendencia.

Tehát a helyzetet komplex módon vizsgálva azt mondhatjuk, hogy a következőkben az állampapír piaci hozammozgások lesznek iránymutatók a távolabbi jövő tekintetében.


A héten azt láthattuk, hogy tovább csökkentek a hozamok, de csak az egy évet meghaladó lejáratok esetében, a rövid oldalon már nem történt érdemi változás. Ez annak köszönhető, hogy a piac már beárazta a decemberben várható 50 bázispontos kamatcsökkentést, de a távolabbi kilátások tekintetében javul a megítélés. Ez annak köszönhető, hogy a héten megjelent makroadatok a folyamatos javuló tendenciákat erősítik meg.

Ennek ellenére továbbra is óvatosságra kell intenünk az állampapír piacon befektetőket, mivel a beárazott kamatvágás 250 EUR/HUF szinttől gyengébb forint esetén – a korábbi tapasztalatok alapján – nem biztos, hogy megvalósul. Ebben az esetben kisebb korrekció lehet a piacon, de ez csak átmeneti hatásként jelentkezik, ha a forint volatilitása nem emelkedik jelentősen a jövőben sem.

Mindezek alapján ma a kivárást tartjuk a követendő magatartásnak az állampapír piacon, mivel december 20-ig rövid banki betétben tartva a pénzünket, biztonsággal megvárhatjuk az MNB Monetáris Tanácsának döntését az alapkamat tekintetében.

Véleményünk egyezik a kérdésben az elemzői konszenzussal, mivel meglátásunk szerint a jövő év elejére 250-255-ös szint közé állhat be a forint. Ez az exportra termelő vállalkozások gazdálkodását is segítené, illetve megfelelően alacsony volatilitás mellett a pénz- és tőkepiacokat is támogatná azzal, hogy folytatódhatna a hozamcsökkenési ciklus. Természetesen a kockázatok oldaláról vizsgálva a helyzetet – ismétlésekbe bocsátkozva – azt mondhatjuk, hogy a gyors tőkekivonás a külföldi befektetők részéről jelentős piaci zavarokat idézhet elő. A kormány és az MNB felelőssége az, hogy a kívánt árfolyamszint elérése a lehető legkisebb zökkenőkkel menjen végbe.

A múlt héten még azt kellett mondanunk, hogy a BÉT-en nem érződött a bizonytalanság fokozódása, de a mostani piaci helyzet azt mutatja, hogy a növekvő piaci árak csökkenő forgalom mellett valósulnak meg, ami a kumuláció gyengülését mutatja. Az orosz piaci események is intő jelnek tekinthetők, mivel már-már pánikszerű menekülés figyelhető mag a részvény piac tekintetében. Ez annak köszönhető, hogy az újabb adóhatósági intézkedések már a legnagyobb mobil szolgáltató céget is elérték. A befektetők ezt a befektetéseik biztonságának csökkenéseként, a jogi helyzet romlásaként élik meg, ami az országkockázat emelkedését vonja maga után, annak ellenére, hogy az ország növekedési kilátásai továbbra is jók.

A hazai részvények tekintetében új hír jelent meg az Otp-vel kapcsolatban, ami optimizmusra ad okot. A múlt héten a Jubanka megvásárlásáról lemaradt bank a horvát Nova Banka megvásárlását jelentette be. A következő célpontok között Szerbia, Románia (2. akvizíció) és Ukrajna lehet. Hosszú távon a bank megjelenhet Oroszországban is.


A Matáv hosszú idő után kitört a 800 forint alatti szintekről, de ma már ismét eladni érdemes a távközlési társaság részvényeit, mivel a gazdálkodási helyzet nem változott jelentősen. Technikai elemzés alapján esetleg 870 forintos szintig emelkedhet az árfolyam.

A többi vezető részvény árai érdemben, jelentősen nem változott, de a TVK 5.000 forint feletti ára jelentős emelkedést mutat. Ajánlásaink korábban a vegyipari részvény vételét tartalmazták, ma – az jelentős áremelkedés után – eladásra javasoljuk. A háttérben tulajdonosi átrendeződés áll. A MOL két leányvállalata közti átruházás történt meg, ami további mozgásokat sejtet a háttérben, melyek irányát ma még korai lenn megbecsülni.

Összagezve azt tudjuk ajánlani, hogy továbbra is tartani érdemes a – az évben jelentős áremelkedést hozó részvényeket -, de emelkedő forgalom melletti esésben érdemes lehet eladni őket, megelőzendő a nagyobb veszteség kialakulását.

Ajánlások:

- Állampapír piac:

állampapírok: tartás

- Vállalati kötvények:

eladás

- Nemzetközi részvénypiac:

EU részvények tartása, USA részvények tartása, Orosz részvények eladása

- Hazai részvénypiac:

BÉT részvények:

- tartás: MOL, Otp, Richter

- eladás: TVK, Matáv

- Befektetési alapok:

ingatlan alapok

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!