szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az euróövezetben júniusban átlagosan 8,7 százalékos volt a munkanélküliség, annyi, mint májusban, amikor kissé csökkent az arány az áprilisi, 8,8 százalékhoz képest, közölték az EU statisztikai hivatalában.

Európai munkahely.
Az üzleti bizalom javul,
a fizetések nem
© AP
Az egész EU-ban májushoz képest ugyancsak változatlan, 8,8 százalékos maradt az átlagos munkanélküliség júniusban. Áprilisban az egész EU-ban is magasabb, 8,9 százalékos volt az átlagos arány. Az EU-statisztikai hivatala Magyarországról 6,3 százalékot tart nyilván júniusra, májusra és előtte áprilisra egyaránt.

Miközben az üzleti bizalmi mutatók általában javulnak az euróövezetben, főleg az exportkilátások miatt, a fogyasztói bizalom továbbra is a gazdasági növekedés erős lassulását valószínűsíti. Az euróöövezet idei gazdasági növekedésére az EU legutóbb 1,3 százalékos jóslatot tett, a tavaszi 1,6 százalékos és az év eleji 2 százalékos előrejelzés helyett. Az euróövezetben az első negyedévben 0,5 százalékos volt a GDP-növekedés a tavalyi utolsó negyedhez képest, és 1,4 százalékos a tavalyi első negyedhez képest, közölték az EU statisztikai hivatalában három hete harmadik becslésként.

A lassulás folyamatos: az euróövezetben a tavalyi második negyedben 2,1 százalékos, a harmadik negyedben 1,8 százalékos, az utolsó negyedben 1,5 százalékos volt a GDP-növekedés, rendre az egy évvel azelőttihez képest. Az egész EU-ban az első negyedévben 1,6 százalékos volt a GDP-növekedés az egy évvel azelőttihez képest. A tavalyi második negyedben 2,5 százalékos, a harmadik negyedben 2,2 százalékos, az utolsó negyedben 1,9 százalékos GDP-növekedés volt az egész EU-ban az EU statisztikai hivatalának utolsó becslése szerint, rendre az egy évvel korábbihoz képest.

Az euróövezetben és az egész EU-ban a lakossági fogyasztás növekedése 0,3 százalékra, illetve 0,2 százalékra lassult az első negyedben az előző negyedhez képest a tavalyi utolsó negyedévben mért, egyformán 0,6-0,6 százalékos többletről.

A bizalomvesztés egyik fő oka a munkanélküliség, pontosabban a munkanélkülivé válás nagy veszélye, az üzemanyagárak okozta idegességen túl. Egy kedden megjelent felmérés szerint Németországban, a legnagyobb euróövezeti gazdaságban a 18 éven felüli lakosok 4,1 százaléka tervezi, hogy idén a tavalyinál több pénzt költ el fogyasztási cikkekre, utazásra, autóra és vendéglőre, 75,1 százalékuk legföljebb a tavalyit elérő költést tervez, és 19,8 százalékuk törekszik biztosan kevesebb kiadásra. A "nem tudom"-mal válaszolók aránya mindössze 1 százalékos volt.

Különösen az iparban vészes a helyzet. Az euróövezeti feldolgozóipar hétfőn közölt beszerzőmenedzser-mutatója jelezte, hogy a foglalkoztatás 50-ik hónapja csökkent az ágazatban, és júliusban gyorsuló ütemben fogytak a munkahelyek, ami ismét rossz jel a végfogyasztás legnagyobb részét jelentő lakossági fogyasztás szempontjából. A termelői árak is tovább csökkentek az euróövezeti feldolgozóipar átlagában, ugyancsak az értékesítés nehézségeit jelezve, annak ellenére, hogy - főleg az energia múlt havi nagy drágulása miatt - a bekerülési árak emelkedése gyorsult. A vállalatok a csökkenő haszonkulcsok láttán, mivel a nyersanyagon és a fűtőanyagon nem tudnak takarékoskodni, a munkaerőn próbálnak spórolni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Nem tűri az EU az új tagok munkaügyi megkülönböztetését

Az Európai Bizottság szerdán határozott hangú figyelmeztetést intézett Hollandiához amiatt, hogy a holland hatóságok indokolatlan korlátozásokat alkalmaznak a kelet-közép-európai munkaerővel szemben. A testület két hónapot adott Hollandiának a változtatásra, máskülönben – mint figyelmeztetett – az Európai Bíróság elé viheti az ügyet.

MTI Gazdaság

Tavalyhoz képest nőtt a munkanélküliség

Az idén a II. negyedévben a munkanélküliségi ráta 7,1 százalék volt, akárcsak az első negyedévben, de jóval magasabb, mint a 2004. II. negyedévi 5,8 százalék - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Karrier

Kategóriákba sorolják a munkanélkülieket

Az elhelyezkedéshez szükséges segítség jellege szerint a jövőben négy kategóriába sorolják a regisztrált munkanélkülieket – jelentette be Pirisi Károly a Foglalkoztatási Hivatal főigazgatója.

MTI Karrier

Mit mutatnak a munkaügyi mutatók?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) foglalkoztatási helyzetet felmérő kérdezőbiztosai negyedévente 32 ezer háztartást keresnek fel, körülbelül 65 ezer embernek tesznek fel kérdéseket. A tőlük nyert adatok adják a folalkoztatási mutatók alapját.