szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Azok a munkáltatók, amelyeket az adóhatóság rajtakapott a színlelt foglalkoztatáson, a mai napig jelenthették be büntetlenül, hogy felszámolták a jogellenes helyzetet.

A színlelt szerződések megszüntetésére, illetve átalakítására vonatkozó moratórium június végén járt le, addig lehetett következmények nélkül átalakítani, illetve megszüntetni ezeket a jogviszonyokat.
 
Azoknak azonban, akiket az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) már lefülelt, nem volt elég június végéig felszámolniuk vagy átalakítani e szerződéseket, hanem ennek tényét július 31-ig jelenteniük is kellett az adóhatóságnak. Ez volt a feltétele annak, hogy mentesüljenek a határozatban megállapított adó- és társadalombiztosítási kötelezettség alól.
 
Így 158 foglalkoztató tett bejelentést színlelt szerződésről, összesen 3,5 ezer foglalkoztatottra vonatkozóan. A foglalkoztatók a bejelentéssel 3,2 milliárd forint adóhiány, illetve pénzügyi szankció (késedelmi pótlék, adóbírság, mulasztási bírság) megfizetése alól mentesülnek, ha az adóhatóság az utóellenőrzés során mindent rendben talál.
 
A színlelt jogviszonyt a sajtón és előadóművészi körön kívül nagy számban alkalmazták az iparban és a kereskedelemben, de találkozni lehetett vele egyebek között a vendéglátás, oktatás, mezőgazdaság vagy az egészségügy területén is.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Vállalkozás

A színlelt szerződések megszűnését is érdemes bejelenteni

A zalai adóellenőrök még nem végeztek ellenőrzéseket a színlelt szerződések moratóriumának lejárta után, de a szerződések megszűnését most is érdemes bejelenteni a kellemetlenségek és bírságok elkerülése végett - közölte az APEH megyei igazgatóhelyettese a könyvvizsgálók és személyzeti vezetők továbbképzésén Zalaegerszegen, kedden.

MTI Gazdaság

Színlelt szerződések: az OMMF külön akciót nem indít

Az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) külön akciót nem indít a színlelt szerződések ellenőrzésére, csak akkor vizsgálódik, ha bejelentés érkezik, illetve a munkaügyi vizsgálatok során ellenőrzi ezen foglalkoztatási formákat is - mondta Papp István, a főfelügyelőség elnöke csütörtökön, az adóhivatallal közösen tartott sajtótájékoztatón.