szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elsősorban az árak emelkedését hozta az elmúlt hét, ami Magyarországon, illetve a fejlett piacokon kissé meglepő fejlemény. Azért, mert itthon a helyzet nem sokban változott, de a kiigazítás első részeredményei is elegendőek ahhoz, hogy a feltörekvő piacok magukkal húzzák a hazai árakat is.

A fejlett piacokon pedig azért meglepő az emelkedés, mert a vállalati nyereségek a jövő évre minden bizonnyal kisebb növekedést fognak produkálni, mint az idén, ha éppen egyenesen nem csökkennek majd. Ezeken a piacokon a felvásárlási sztorik mozgatják felfelé az árakat.

Devizapiac. Mint azt korábban feltételeztük, a dollár gyengülése megállt, sőt egy kisebb korrekciót is láthattunk, hiszen az amerikai gazdaság felől pozitív adatok láttak napvilágot. A foglalkoztatottság, a bérinflációs nyomás a korábbiaknál kedvezőbb képet mutat, egyedül az importált infláció mértéke ad némi aggodalomra okot, mivel a kőolaj ára ismét elkezdett emelkedi. Ugyanakkor az export/import adatok egyre jobb képet mutatnak.



A korábbiakban javasolt stratégia tehát hatékonynak bizonyult rövid távon, de a kérdés kérdés marad; hogyan tovább? Véleményünk szerint az 1,29-es EUR/USD szint elérhető, így egyelőre a dollárban felvett pozíciókat tartani kell, míg ez a szint el nem következik. Ugyanakkor az euró terén változott a helyzet, legalábbis ami a forinttal szembeni jegyzést jelenti. Itt egyre inkább számíthatunk arra, hogy a forint ellenében vett euró alapú befektetések extra hozamot jelenthetnek a jövőben. Minél erősebb a forint, ez annál inkább igaz lehet. Tehát – az ECB kamatemelés után – érdemes lehet ismét euró alapú kötvényeket, vagy kötvény alapokat vásárolni.

De mi történt a hazai piacon? Itt a „szokásos” túlreakciót láthatjuk. A feltörekvő piacok irányába növekvő bizalom magával húzza a magyar befektetési piacot is. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy a valós makrogazdasági adatok még mindig nem mutatnak egy kedvező tendenciát, csak egy-két javuló számot láthattunk, ami átmeneti változást is jelenthet.






Már rövid futamidőkben is gondolkodhatunk (Oldaltörés)


Kötvénypiac. Mivel szinte teljesen biztosan állítható, hogy a fejlett piacokon a kamatemeléseknek vége (talán az ECB emelhet még egyetlen alkalommal), a befektetők felbátorodtak a fejlődő piacok irányába történő befektetési döntéseik tekintetében. Ez pozitívan hatott nálunk is, a korábbi szintekről lejjebb jöttek a hozamok. A folyamatnak nincs vége, de emelkednek a kockázatok, így további 15-30 bázispontos csökkenés már eladási jel.




Jól látható, hogy a három éves szegmenstől felfelé is jelentős a hozamok csökkenése, tehát aki tartotta a korábbi hosszú kötvény pozícióját, hosszú idő után ismét nyereségesen adhat el. Ez megindíthat egy eladási hullámot, de ehhez kell a fentebb említett további csökkenés. A három éves szegmensre is igaz az állítás, tehát a korábban vételre ajánlott papírok (1-3 év) ajánlása tartásra változott, míg a rövid futamidők tekintetében vételekkel is lehet élni, ha a likviditás biztosítása mellett szeretnénk befektetéseket eszközölni.

Részvénypiac. A részvénypiacokat a felvásárlási láz hajtja egyre magasabb értékek irányába a fejlett piacokon, míg a fejlődőket az újra visszatérő bizalom táplálja. Ez a folyamat egyre kockázatosabbá teszi a hazai piacot, mivel egy esetleges megingás először a gyenge fundamentumokkal bíró országok piacait érheti el. Ennek ellenére az OTP, valamint a Mol jó vétel lehet a továbbiakban is, mivel ezeknél a cégeknél – távlatokban gondolkodva – egyre inkább a térség egészének teljesítménye jelentik meg az akvizícióik nyomán.



A forgalom is biztatóan alakul, elképzelhető, hogy friss pénz is érkezett a piacra a napokban. Ma már egyre inkább kirajzolódni látszik egy a korábbinál lassabban emelkedő trend, amelynek a 24 000 pontos lélektani szint sem szabott gátat. A következő ellenállási szint már a 24 500-24 600-as szint körül lehet, ami még 250-350 pontos emelkedést jelent. Ebben a helyzetben a részvények tartását javasoljuk, de – hasonlóan a kötvénypiachoz – fel kell hívnunk a figyelmet a növekvő kockázatokra. Az említett ellenállási szint egy biztonsági eladási jelzés lehet, ahol a jelentősebb nyereségeket realizálni kell majd.

Ajánlás (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: tartás, további 15-30 bps. csökkenésnél eladás!

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: tartás

- USA részvények: eladás

- Orosz részvények: tartás

- Egyéb feltörekvők: Kína, Dél-Amerika: vétel, Kelet-Európa: tartás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: tartás, OTP, Mol: vétel

Befektetési alapok:

Ingatlanba fektető részvény alapok (EUR-ban denominált)









HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!