szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oroszország kőolajtermelése áprilisban 0,5 százalékkal napi 9,82 millió hordóra csökkent a márciusi 9,87 millió hordós átlagról, amely már a negyedik havi csúcsmennyiség volt a Szovjetunió megszűnése óta. A kis visszaesést főleg karbantartások okozták.

Mélyszivattyú munkában. Karbantartási lemaradás
© AP
A kivitel ellenben – a Transneft vezetékmonopóliumon – napi 4,69 millió hordóra nőtt a márciusi, 4,41 millió hordós napi átlagról, jelentették az orosz energiaügyi minisztériumban szerdán. Az áprilisi mennyiségnél eddig csak tavaly májusban exportáltak többet, akkor 4,76 millió hordó volt a napi átlag.

Az orosz feldolgozók karbantartási munkái lassították a hazai felhasználást, a világpiaci árak pedig vonzották az exportot. Az orosz olajcégek azért is igyekeznek minél többet most exportálni, mert júniusban emelkedni fog az exportilleték, várhatóan tonnánként 200 dollár fölé a mostani 156,40 dollárról. A Transneft e havi menetrendje így legkevesebb napi 4,77 millió hordós exportátlagot valószínűsít.

Az orosz adatok is megerősítik, hogy a világpiaci kőolajellátás jelenleg bőséges. Így vélekedett egy szerdai nyilatkozatában az OPEC elnöke, Mohammed al-Hamli, az Egyesült Arab Emírségek olajipari minisztere is. Hozzátette: az árak az olajfinomítók problémái és a piaci spekuláció miatt magasak.

Oroszország kőolajtermelése márciusban 0,14 százalékkal átlagosan napi 9,87 millió hordós, új rekordra nőtt – a Szovjetunió megszűnése óta – az előző rekordról, a februári napi 9,856 millió hordóról, közölték az orosz energiaügyi minisztériumban hétfőn. Februárban a kitermelés 0,1 százalékkal gyarapodott a januári, 9,85 millió hordós átlagról, amely szintén addigi csúcs volt. A januári termelési csúcs 0,6 százalékkal haladta meg a decemberi, 9,79 millió hordós napi átlagot.

A tizenkét havi növekedés több mint 2 százalékos volt márciusban, miután februárban 4,2 százalékos volt a tizenkét havi többlet. A tavalyi kemény tél miatt az összehasonlítási alap alacsony, idén viszont az enyhe időjárás hatása éppen ellenkező.

A Transneft vezetékmonopóliumon exportált kőolaj mennyisége 3,92 százalékkal napi 4,41 millió hordóra csökkent a februári napi 4,59 millióról. Februárban az export 2,46 százalékkal nőtt a januári, 4,48 millió hordós napi átlagról.

Az idei orosz kőolajtermelés elérheti a 490 millió tonnát (Oldaltörés)

Az orosz kőolajtermelés az idén várhatóan 490 millió tonna (napi 9,84 millió hordó) lesz, 2,1 százalékkal több a tavalyi 480 milliónál, közölték a legújabb becslést február elején az orosz energiaügyi minisztériumban, lefelé módosítva az addigi, 2,5 százalékos bővülésre szólt előrejelzést.

Decemberben a minisztériumban úgy számítottak, hogy az idei első negyedévben 119 millió tonna (átlagosan napi 9,69 millió hordó) lesz a termelés, napi 200 ezer hordóval, azaz 2,2 százalékkal több a tavalyi első negyedévinél, ezen azóta nem módosítottak.

A termelés 41,405 millió tonna (napi 9,79 millió hordó) volt decemberben – a napi átlag addigi csúcsa –, 3,7 százalékkal több a novemberi 39,921 millió tonnánál (napi 9,75 millió hordó), és 1,44 százalékkal több a 2005. decemberi 40,816 millió tonnánál (napi 9,65 millió hordó). Novemberben a termelés 1,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Októberben a termelés napi 9,71 millió hordóra csökkent a szeptemberi, szintén 9,75 millió hordóról. Augusztusban napi 9,76 millió hordó – az addigi csúcs a Szovjetunió megszűnése óta –, júliusban napi 9,68 millió hordó, júniusban napi 9,69 millió hordó volt a termelés.

A tavalyi első félévben a nyersolajtermelés 2,56 százalékkal volt több a 2005-ös első félévinél, elérte a 235,93 millió tonnát. Végül is tavaly, a minisztérium átfogó becslése szerint, az idei előrejelzéssel azonos ütemben, szintén 2,1 százalékkal nőtt a termelés.

Az orosz energiaügyi minisztérium adatai szerint 2005-ben az egész évi termelés 470,2 millió tonna, azaz napi átlagban 9,44 millió hordó volt. Ez a 2004-es 458,8 millió tonnához, napi 9,19 millió hordóhoz képest 2,7 százalékos növekedés volt. A kormány eredetileg 5 százalékos növekedést valószínűsített 2005-re, de tavalyra már a célt is szerényebben jelölte ki: 2 százalék fölötti ütemet jósolt csak.

Az orosz kitermelés 1999 óta több mint 50 százalékkal nőtt, de az utóbbi időben az ütem jelentősen lassult. Az évi növekedési ütem 2004-ben 9 százalékos, 2003-ban még 11 százalékos volt, az utolsó egész éves növekedési rekord a Szovjetunió megszűnése óta. A növekedést újabban a lassú beruházások hátráltatják a nehezebben kitermelhető olajmezőkön. Az elemzők csak 2010 után számítanak a termelés jelentősebb bővülésére, amikor az új kelet-szibériai és tengeri lelőhelyek pótolják a lassan kimerülő nyugat-szibériai olajmezők termelését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Mégsem jön orosz olaj a budapesti tőzsdére?

Az orosz kormány szorosan együttműködik az olajipari cégekkel abból a célból, hogy helyi tőzsdét állítsanak fel az urali olajfajta kereskedésére és hogy ezt az olajfajtát irányadóként ismertessék el. German Gref orosz gazdasági miniszter azt mondta, hogy az ezzel kapcsolatos javaslatok novemberben készülnek el.

MTI Gazdaság

Nem kapnak orosz olajat a lengyelek

Hétfőre leállt az orosz olajszállítás Lengyelországba és Németországba a Barátság-vezetéken, közölték a lengyel PERN vezetéküzemeltetőnél hétfő reggel.

MTI Gazdaság

Bevásárolt a Mol, újabb orosz olajmezőhöz jutott

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. újabb orosz olajmezőhöz jutott, miután tulajdonába került az oroszországi BaiTex LLC száz százaléka. Az orosz versenyhivatal engedélyezése után a tranzakció zárása 2006. december 28-án történt meg.